Отборът на Професионална гимназия по селско стопанство "Дунавска земя" в монтанското село Ковачица се класира на второ място на Регионалния кръг на Националното състезание „Млад фермер". С уменията си Кристиян Добрев- модул "механизация", Тихомир Николов- "растениевъдство" и Дияна Иванова - "животновъдство", осигуриха участието на отбора на националния кръг.
Домакин на надпреварата бе селскостопанската гимназия "Професор Иван Иванов" от град Долни Дъбник, които завоюваха първото място, трети останаха младите земеделци от Кнежа, съобщи директорът на гимназията в Ковачица Цветомир Колицов.
За националния кръг на състезанието се класира и Ясен Здравков от Професионална гимназия по селско стопанство "Марко Марков" в село Георги Дамяново. Той завоюва второто място след успешното решаване на електронна листовка и кормуване на селскостопанска техника. В състезанието участваха и съучениците му Иван Тодоров, в модул "животновъдство" и Алекс Георгиев- "растениевъдство", съобщи директорът Андрей Рангелов.
В Регионалния кръг на надпреварата в град Долни Дъбник се включиха над 100 ученици от 28 професионални гимназии от Северна България. В продължение на два дни младите земеделци показаха уменията си в областта на фермерството, като се състезаваха в три модула: растениевъдство, животновъдство и механизация на селското стопанство.
Събитието се организира от Министерството на образованието и науката с партньорството на Аграрен университет Пловдив. Целите на състезанието са да бъдат демонстрирани придобити практически знания и компетентности в областта на отраслите растениевъдство, животновъдство и механизация на селското стопанство, както и умения за работа в екип; практическо прилагане на съвременни тенденции в областта на фермерството; осъществяване на междуучилищно професионално сътрудничество и съревнование; осъществяване на професионално сътрудничество с бизнеса и университета.
Участниците в състезанието са ученици, обучаващи се в селскостопански гимназии. Те се състезаваха в няколко дисциплини: разпознаване на семена от зърнено-житни, зърнено-бобови, технически и зеленчукови култури; резитба на средностъблени лозя – по формировка, определена от училището домакин; разпознаване на фуражи; хигиена на млекодобива, подготовка на вимето за доене и доене - в зависимост от условията на фермата; майсторско управление на трактор по предварително зададен маршрут и електронен тест по безопасност на движението по пътищата – тест за Ткт.
Националният кръг на състезанието "Млад фермер" ще се проведе от 23 до 25 април в Професионална гимназия по аграрно стопанство в Добрич.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..