Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бабите и дядовците са ключът към щастието на внуците

Снимка: Недка Лилкова

Проучване на Brigham Young University в САЩ твърди, че бабите или дядовците са ключът към щастието на внуците. Изследването е направено въз основа на въпроси към 408 петокласници за отношенията им с техните баби и дядовци, включително дали те получават съвети за важни решения и дали се чувстват спокойни да обсъждат проблемите си с тях. Получените резултати - емоционалната връзката между баби, дядовци, и техните внуци може значително да повлияе на академичното, психологическото и социално развитие на децата.

Важен фактор ли са бабите и дядовците в живота на  внуците си  и наистина ли имат толкова силно и многопосочно влияние върху развитието им? Доскоро в българското общество тази връзка е била изключително здрава и силна. За патриархалното българско семейство и връзката между най-възрастните и най-малките разказва  етнографът Сашка Бизеранова от Регионален исторически музей Видин:

"В патриархалното семейство на особена почит е стопанинът на дома и всички се отнасят към него с уважение. След него е стопанката на дома. В отношенията си към внуците винаги има нотка на емоционалност, особено, ако те носят името на бабата и дядото. Задължение на бабата  е било да помага при отглеждането на децата. Бабата гледа децата и така се заражда специална, топла връзка между тях, която остава за цял живот. Освен това в патриархалното семейство бабата  е имала задължение да научи момиченцата да месят хляб, започва се с обредните колачета, обучава децата да приготвят храната, на женски работи – да тъкат, предат, плетат. Дядото обучава момчетата да режат, да секат дърва, да ходят на полето, или на занаят. Така се заражда любов към земята, към гората, към природата."

Традициите в българското семейство се променят с промяната на обществения социален ред, идва социализмът, жените - домакини започват да работят, децата се гледат и възпитават в детска градина. Въпреки коренната промяна в начина на живот и във взаимоотношенията, възрастните хора в България продължават да се грижат за своите деца и за своите внуци. Стремежът на бабите и дядовците да поддържат връзката със своите внуци е много силен, силно е и желанието на децата да общуват със своите баби и дядовци, защото чувстват  безусловна им любов и подкрепа. Оказва се, че в България бабата е "институция".

Според Мария Митева, педагогически съветник в ОУ "Любен Каравелов" общуването между внуците и техните баби и дядовци е особено ценно:

"Благотворна е тази връзка и за двете страни. Възрастните са с много опит в живота, стресът е прераснал в спокойствие и себеотдаване. Детето възприема този модел и то се чувства спокойно. Ако детето е обичано, то расте с увереност в себе си. Това дава много позитиви в израстването на детето и утвърждаването му като възрастен. В повечето случаи, когато децата имат връзка с баба и дядо наистина децата стават по-уверени. Те са по-спокойни, изслушват ги, и взаимно си разменят позитивна енергия. Ценното е това, че детето се научава, че има различни типове поведения, научава се да цени възрастния и да му помага. Важно е когато поколенията се познават, защото всеки има какво даде на другия."

Децата, които растат с бабите и дядовците си са късметлии. Благодарение на тази връзка те могат да изпитат повече любов  и то безусловна любов , емоционална подкрепа и също така огромно богатство от спомени, които ще ги придружават през целия им живот. Обичаните деца стават уверени и  щастливи възрастни хора.

По темата разговаряхме с видинчани:

"Чувстваме се на седмото небе, като внуците са с нас... Едната баба ме научи да плета, а другата на нещата в природата, за животните и растенията… Ами много е хубаво, зарежда те с хубави емоции, по-млада се чувствам. Научих внучката да пише , да чете... Връзката с баба ми е много силна, най-често си говорим с нея, дава ми правилни съвети, разчитам на нея… Връзката с внуците ми дава емоция, стимул за живот… не може да се опише..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18