Проучване на Brigham Young University в САЩ твърди, че бабите или дядовците са ключът към щастието на внуците. Изследването е направено въз основа на въпроси към 408 петокласници за отношенията им с техните баби и дядовци, включително дали те получават съвети за важни решения и дали се чувстват спокойни да обсъждат проблемите си с тях. Получените резултати - емоционалната връзката между баби, дядовци, и техните внуци може значително да повлияе на академичното, психологическото и социално развитие на децата.
Важен фактор ли са бабите и дядовците в живота на внуците си и наистина ли имат толкова силно и многопосочно влияние върху развитието им? Доскоро в българското общество тази връзка е била изключително здрава и силна. За патриархалното българско семейство и връзката между най-възрастните и най-малките разказва етнографът Сашка Бизеранова от Регионален исторически музей Видин:
"В патриархалното семейство на особена почит е стопанинът на дома и всички се отнасят към него с уважение. След него е стопанката на дома. В отношенията си към внуците винаги има нотка на емоционалност, особено, ако те носят името на бабата и дядото. Задължение на бабата е било да помага при отглеждането на децата. Бабата гледа децата и така се заражда специална, топла връзка между тях, която остава за цял живот. Освен това в патриархалното семейство бабата е имала задължение да научи момиченцата да месят хляб, започва се с обредните колачета, обучава децата да приготвят храната, на женски работи – да тъкат, предат, плетат. Дядото обучава момчетата да режат, да секат дърва, да ходят на полето, или на занаят. Така се заражда любов към земята, към гората, към природата."
Традициите в българското семейство се променят с промяната на обществения социален ред, идва социализмът, жените - домакини започват да работят, децата се гледат и възпитават в детска градина. Въпреки коренната промяна в начина на живот и във взаимоотношенията, възрастните хора в България продължават да се грижат за своите деца и за своите внуци. Стремежът на бабите и дядовците да поддържат връзката със своите внуци е много силен, силно е и желанието на децата да общуват със своите баби и дядовци, защото чувстват безусловна им любов и подкрепа. Оказва се, че в България бабата е "институция".
Според Мария Митева, педагогически съветник в ОУ "Любен Каравелов" общуването между внуците и техните баби и дядовци е особено ценно:
"Благотворна е тази връзка и за двете страни. Възрастните са с много опит в живота, стресът е прераснал в спокойствие и себеотдаване. Детето възприема този модел и то се чувства спокойно. Ако детето е обичано, то расте с увереност в себе си. Това дава много позитиви в израстването на детето и утвърждаването му като възрастен. В повечето случаи, когато децата имат връзка с баба и дядо наистина децата стават по-уверени. Те са по-спокойни, изслушват ги, и взаимно си разменят позитивна енергия. Ценното е това, че детето се научава, че има различни типове поведения, научава се да цени възрастния и да му помага. Важно е когато поколенията се познават, защото всеки има какво даде на другия."
Децата, които растат с бабите и дядовците си са късметлии. Благодарение на тази връзка те могат да изпитат повече любов и то безусловна любов , емоционална подкрепа и също така огромно богатство от спомени, които ще ги придружават през целия им живот. Обичаните деца стават уверени и щастливи възрастни хора.
По темата разговаряхме с видинчани:
"Чувстваме се на седмото небе, като внуците са с нас... Едната баба ме научи да плета, а другата на нещата в природата, за животните и растенията… Ами много е хубаво, зарежда те с хубави емоции, по-млада се чувствам. Научих внучката да пише , да чете... Връзката с баба ми е много силна, най-често си говорим с нея, дава ми правилни съвети, разчитам на нея… Връзката с внуците ми дава емоция, стимул за живот… не може да се опише..."
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..