Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скъпо ли платиха от високите етажи на властта за евтините апартаменти или още са длъжници?

Снимка: БНР

Темата за закупените на ниски цени апартаменти от хора, които са, а някои от тях бяха на важни постове в държавата, продължава  да е във фокуса на вниманието от седмици. Заради скандала, наречен в медиите "Апартмантгейт" президентът Румен Радев свика  Консултативния съвет за национална сигурност, посветен на борбата с корупцията по високите етажи на властта.

Филип Попов, народен представител от Видин, от групата  на "БСП лява България",  която сега е извън залата на парламента, коментира, че "Апартаментгейт" изважда на показ модел на управление на държавата. Според него са нужни законодателни промени, които да преборят корупцията по високите етажи на властта:


"Според мен това е само върхът на айсберга. Това показва самия модел на управление на държавата в последните десетилетия. Показва и политическия хоризонт на тези, които управляват България за съжаление... Подадените оставки заради скандала са едва началото на осветляване на този процес... БСП продължава да настоява за оставка на правителството, но засега извън парламента. Групата няма да се върне в пленарната зала до изборите за Европейски парламент... На няколко пъти внасяхме вот на недоверие, включително и заради корупцията, а тя е тежък проблем. Проблем номер едно в страната... Искането за оставка е обща позиция на парламентарната група на партията, на Националния съвет и на конгреса на БСП..."


Заради разкрития, че представители на управляващата партия са си купили апартаменти на по-ниски от пазарните цени, оставки подадоха министърът на правосъдието Цецка Цачева, заместник-министрите на спорта Ваня Колева и на енергетиката Красимир Първанов, а зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов напусна парламента. В скандала бяха замесени имената на председателя на Антикорупционната комисия Пламен Георгиев, на сина на директора на Националното следствие Борислав Сарафов и на съпругата на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов.


"Българското общество винаги е било чувствително към подобна тематика, а информацията за закупени имоти на занижени цени има за представители както на управляващите, така и на опозицията... Скандалът има и добра страна, а тя е натискът на обществото за борбата с корупцията..." - коментира народният представител от ВМРО Красимир Богданов.


"Темата се преекспонира, отклонява се вниманието от предстоящите избори за Европейски парламент", коментира Владимир Тошев, народен представител от ГЕРБ.


"Темата е много актуална. Само, че дали касае само хората, които са на високи държавни и политически позиции? Тя касае всички българи. Всеки от нас, ако си даде сметка, че е изповядал сделки за имоти независимо дали са градски, земи, гори, леки коли и т.н.т. по закон съвсем нормално сделките да се изповядат на данъчна оценка. В случая става въпрос за същото. Лошото е, че бе експлоатирано в изключително негативен политически план... Подадените оставки са поета отговорност..." - коментира Владимир Тошев.


Авторът на анализа "Българинът и апартаментът: кратка история" проф. Ивайло Дичев търси корените на скандала в историята:


"Ако се обърнем назад ще видим, че по времето на социализма човек не можеше да притежава нищо освен апартамент. Това е единственото голямо частно притежание... След прехода се оказа, че отново най-ценното е апартамента. Нямаме борси, нито ценни книжа... Изчезна и нещо много важно - нивата. Сега всеки гледа да построи нещо на нея... Ако някои спечели много пари, какво ще направи? Сигурно ще си купи апартамент и ще го отдава под наем. Това вълнува хората и те се поставят на мястото на политиците..."


Темата продължава да вълнува и видинчани!


"...Издал ги е някой, който не е облагодетелстван... Хората са засегнати от това, защото са им гласували доверие... Това е за заблуда на противника. Да гледаме в апартаментите и да не виждаме как се вдигат цените на всичко... Трябва да си доплатят цените на апартаментите...Това бе точният момент да им подлеят вода... Как може такова нещо? Хората се възмущават. Трийсет години се надяваме на по-добро, а то става все по-лошо и по-лошо..."


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45