Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застрашени ли сме от торнадо


Природата не веднъж е показвала на хората своята сила. Природните стихии могат да бъдат изключително разрушителни и в по-голямата си част не подлежат на контрол от човека. Те могат да застрашат сериозно здравето и живота на хората, също така да нанесат значителни материални щети. 


Пример за едно такова екстремно явление е торнадото. В началото на седмицата именно такова беше наблюдавано в Румъния- окръг Кълъраш, съвсем близо до границата с България. Стихията преобърна автобус, в който са пътували близо 40 души, като за щастие жертви няма.



В България последното такова екстремно метеорологично явление е наблюдавано през месец май на 2016 година. Това се е случило именно на територията на област Видин, около село Ружинци, това каза за Радио ВИДИН д-р Лилия Бочева, ръководител на отдел "Метеорологични и експериментални данни" към Национален институт по метеорология и хидрология:


"Понеже там не е гъсто населен районът. Има съобщение за отнесени керемиди от покриви и бутнати бараки. В Северозападна България се формират едни от най-добрите условия за активна конвекция. Не случайно там са едни от полигоните за борба с градушките. В България торнадото е по-рядко явление. Говорим за слаби такива явления, те са локални и кратки. Примерно с продължителност до 10 минути. При нас няма тези условия за развитие на толкова мощно торнадо както е примерно в Щатите."


 
Освен по телевизията, видинчани не са виждали торнадо, това показва нашата анкета:


"По телевизията само съм виждал торнадо, опасно е, може да вдигне коли, а за хора да не говорим. Да се не случва да го виждам... Торнадо тук много рядко може да се случи да има. Вдига къщи, всичко, по пътя събира всичко и го ликвидира. Няма предпазване от това... Като малък имаше смерчове, вдигаха хартийки, това-онова. Дори някои влизаха в самия смерч, обаче само му развеят дрехите и това е... Виждал съм малки вихрушки на полето, но те нямат нищо общо с такова природно явление. Нашите къщи са построени с много силна основа, здрава, най-много да ни вдигне покрива."



В България от 1958 година насам са регистрирани не повече от 65 случаи на торнадо, уточни Лилия Бочева. За да се регистрира торнадо, трябва някой да съобщи за него, да го е заснел- самия вихър или щетите след него. В много от случаите не става въпрос за торнадо, а за падащ вятър или силни поривисти ветрове. Откъде ще мине и какви щети ще предизвика метеорологичното явление е почти невъзможно за прогнозиране. Поради тази причина, когато видим фунията на торнадо, трябва да се отдалечим на безопасно разстояние, допълни Лилия Бочева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10