Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще ни помогнат ли приетите поправки при "неизбежната самоотбрана"

Снимка: Радио Видин

В началото на месеца Парламентът единодушно прие на първо четене промени в Наказателния кодекс, които дават възможност за освобождаване от наказателна отговорност при неизбежна самоотбрана. Предложените изменения предвиждат да не се счита за превишаване на пределите на "неизбежна самоотбрана", когато нападението е извършено при противозаконно влизане в жилище, когато е насочено срещу живота, здравето и половата неприкосновеност на нападнатия, когато е извършено от двама или повече души, нощем или от въоръжен човек. Предложените промени са предназначени да направят уредбата на "неизбежната отбрана" ясна и разбираема, не само за юристите, а и за всеки гражданин, който извършва защитно действие срещу непосредствено и противоправно нападение. Какво ни е позволено, когато трябва да се защитим? Коалиция "Обединени патриоти" са инициатори на предложението. На какъв етап е днес тази идея- попитахме Росен Живков, депутат НФСБ от видинския регион:

"Мина на първо четене в Парламента, с подкрепата и на ГЕРБ. Продължават обсъжданията и дебатите, а ние сме дали максималния срок и възможност за обсъждане между първо и второ гласуване. В България от 30 години владее не някоя политическа сила, а владее страха. Частната собственост трябва да бъде защитена абсолютно категорично, но когато остават недовършени неща зад запетаята- значи нещо куца и не е както трябва да бъде"- коментира Росен Живков.

Жоро Александров разговаря с Красимир Богданов, депутат от ВМРО от област Враца.

"До момента Наказателният кодекс не беше добре изработен, особено в случаите, когато има нахлуване в домовете и опасност за живота и здравето на личността. Ние не казваме, че стимулираме хората да притежават оръжие и да се защитават сами и да няма грижа от страна на държавата. Това е поредната наша стъпка от плана на Каракачанов за справяне с маргинализирани групи и борбата с битовата престъпност"- каза Красимир Богданов.

Какво ни позволява Законът при самоотбрана? 

"Според сега действащия закон ние имаме право на всякаква самоотбрана, по всякакъв начин и всякакъв вид, в рамките на това, което отговаря на посегателствата и на характера на нападението. Правната уредба на самозащитата и защитата на имуществото, както и защитата на близки е уредена по един много добър начин в Наказателния кодекс. Основното, което е предвидено там, е правото на съда да преценява във всяка една ситуация дали има превишаване на пределите на неизбежната самоотбрана"- обясни Пламен Стефанов, адвокат от Видин.

Какви са предимствата ни когато владеем някакво бойно изкуство и какво ни е позволено да използваме при самозащита? Разговаряхме с Вартан Папикян, дългогодишен треньор по карате във Видин:

"Плюсът е, че този човек открива себе си, собствените си сили и възможности, собствената си сила и независимост. След това следва отговорността на неговото поведение, приложено с добри намерения и в помощ на хората"- сподели Вартан Папикян.

Предложенията, направени от групата на "Обединени патриоти" имат за цел да решат огромен 30-годишен проблем в България, коментира в началото на месеца заместник- председателят на ВМРО Юлиан Ангелов. Според него в малките населени места безчинстват определени групи върху възрастните хора, върху имуществото, върху собствеността и върху личността. 30 години за съжаление и българската съдебна система, и българските политици реагираме твърде толерантно на тези проблеми. Крайно време е българският парламент, българските политици да поемат своята отговорност и да застанат зад хората, подчерта още Юлиан Ангелов. Одобряват ли видинчани направените предложения и трябва ли да има подобни поправки в Закона?  

"Възрастните хора са тотално беззащитни и трябва да има такива промени. Би трябвало и полицията да си върши много повече работата ... Много е спорен този въпрос, защото при какъвто и да е случай на посягане върху човешката личност, дали при самоотбрана или при нападение, е грях. Докато не се сложи ред в тая държава и всеки да спазва Закона, нещата няма да се оправят"- коментираха видинчани. 

Ще бъдат ли окончателно приети гласуваните на първо четене промени- тепърва предстои да разберем. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56