26 години преди да избухне Априлското въстание, недоволното население в Северозападна България се вдига на бунт срещу турския поробител. На днешният 29 май жителите и гостите на Белоградчик отбелязват 169 години от това паметно събитие.
Тържеството ще започне в 19.30 часа със заупокойна панихида, в памет на избитите ръководители и участници във въстанието през 1850 година. Тя ще се отслужи в църквата "Свети великомъченик Георги Победоносец". В знак на признателност към подвига и саможертвата, на гробовете на инициаторите на въстанието ще бъдат поднесени венци и цветя. От храма ще тръгне и литийно шествие до Белоградчишката крепост, зад чиито стени са били обезглавени ръководителите на въстанието. На лобното място на героите, където признателните поколения са издигнали паметник, ще се състои тържествен митинг- заря. Началото на шествието е в 20.00 часа. В него ще участват граждани на Белоградчик, гости и ученици. По пътя процесията ще спре пред Историческия музей и ще бъде поднесен венец пред паметника на въстаника, който се намира в двора на музея.
В 21.00 часа със слово на кмета Борис Николов ще започне тържествения митинг- заря. Очаква се гости на тържеството да бъдат Филип Попов- народен представител, Васил Василев- председател на Общобългарския комитет "Васил Левски", архимандрит Антим и представители на духовенството. На паметника на обезглавените ръководители на въстанието, в знак на почит и преклонение, венци и цветя ще поднесат представители на всички училища, организации и институции в града. Тържеството ще завърши със заря, която ще огрее небето над Белоградчик и ще напомни на жителите му, че са потомци на героични предци, дръзнали първи да воюват за своите права срещу вековен поробител и постигнали част от целите си.
Решението за избухването на въстанието е взето в Раковишкия манастир, където е определена дата 1 юни, но арестуването на белоградчишките инициатори, начело с Цоло Тодоров, отприщва народната стихия и на 29 май 1850 година Белоградчишко е обхванато от огъня на бунта. Натрупаната от векове жажда за свобода обаче се оказва недостатъчна, за да бъдат преодолени каменните стени на Белоградчишката крепост.
Днес, в знак на признателност, повечето улици в града носят имената на героите от въстанието. Тържеството, с което се отбелязва тази паметна дата, е най- голямото събитие за Белоградчик.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..