Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо матурата по английски език предизвика недоволство сред зрелостниците?

Снимка: Радио ВИДИН
Матурата по английски език, на която миналата седмица се явиха над 14 000 зрелостници, стана повод за онлайн петиция с настояване за ревизия на държавния зрелостен изпит. В петицията, подкрепена досега от над 7000 зрелостници, се посочва, че изпитът е съдържал "неточности, двусмислици и граматични грешки". От своя страна Министерството на образованието излезе с позиция, в която се казва, че сгрешени въпроси, правописни или граматически грешки в матурата по английски език няма.

Какво тогава предизвика недоволството на зрелостниците?

Радостина Йорданова от Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков"- Видин е сред избралите матура по английски език. С оценката от изпита абитуриентката ще кандидатства във висше учебно заведение. Смята, че матурата е била по-трудна от всички досега:

"В сравнение с предходните матури тази беше една- две идеи по-трудна и това се отрази на много хора. В Английската гимназия ни подготвят доста добре - решаване на матури, доизясняване на определени неща, но последната година обърнах внимание само ниво В2, което се води, че е матурата, и не обърнах внимание на малко по-трудни задачи и като цяло това е проблемът."


Радостина е подкрепила петицията, въпреки че не очаква тя да предизвика някаква промяна. А на експертите, съставили задачите за изпита, би искала да каже:

"Малко по-рано да подадат информация, че матурата ще бъде по-трудна от досегашните, за да могат зрелостниците да се подготвят."


Преподавателят по английски език във видинската езикова гимназия Милена Ружева е категорична, че грешки на матурата не е имало. Но и тя, и нейните ученици смятат, че някои от въпросите са били по-трудни от очакваното:

"Грешки наистина няма - нито правописни, нито граматични. Но не мога да отрека факта, че след матурата получих дъжд от телефонни обаждания с възмутени и объркани ученици, които страшно много са се затруднили с някои то въпросите. Те споделят, че това са главно въпросите за слушане с разбиране и за четене с разбиране. Да, има въпроси, които трудно можеш да прецениш какво са имали предвид авторите и най-вече, според мен, те не проверяват толкова езиковите компетентности на учениците, колкото уменията за интерпретиране на даден текст."

Милена Ружева твърди, че учениците от езиковата гимназия са добре подготвени, някои то тях са защитили международни сертификати, но въпреки това споделят, че са били объркани от някои задачи на матурата. Извода  от създалата се ситуация е, че матурата не трябва да се подценява, казва още преподавателят:
 
"Дълго време се налагаше едно мнение, че това е най-лесната матура, че с нея най-лесно се изкарва. Но всъщност изобщо не е така, за нея трябва много сериозна подготовка, много солидни знания по английски език и свикване с формата... Учениците трябва да са наясно, че не трябва да търсят дословно отговорите в текста, а трябва да интерпретират информацията, която е дадена там."

Необходимо е да се излезе от матрицата на верния отговор и да се покаже учениците какво са научили, категорични са от Просветното министерство. Колко от зрелостниците го разбраха ще стане ясно на 13 юни, когато ще бъдат обявени резултатите от изпита.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05