За трети път на кметовете на села от община Видин бяха раздадени от мраморните плочи, които се демонтират. Плочите са складирани на базата на Общината до крепостта "Баба Вида". Кметовете на селата Покрайна, Ивановци, Буковец, Ботево, Слана бара и Цар Симеоново получиха заявените от тях материали.
"За всички предоставени материали, мраморни плочи ще бъдат съставени приемо-предавателни протоколи от нашите служители от строителната група. Така че, отчетността е налице. Количествата се натрупват все повече и повече. Имаме достатъчно изцяло запазени мраморни плочи, които да използваме повторно на територията на община Видин. От Главна дирекция "Митници" също е заявено едно искане за поставяне на мраморни плочи на един от гранично-пропускателните пунктове, може би "Връшка чука". Още веднъж искам да обърна внимание за баластрирането в населените места, което е по желание на жителите им и е под контрола на кметовете и кметските наместници. Осъществява се от депото за твърди битови отпадъци, където са тези наранени, натрошени строителни отпадъци-мраморни плочи, строителни подложки, които не могат да се използват повторно. С дробилната машина ги превръщаме в каменна фракция, която в момента се поставя като настилка във всички населени места"- каза кметът на община Видин Огнян Ценков. Той прикани кметовете и кметските наместници на шестте населени места от общината, да разкажат за какво ще ползват мраморните плочи: първи обясни кметът на село Слана бара Севделин Младенов:
"Ние направихме две площадки с мрамора. С новия мрамор към черквата ще направим две пътеки с цветарници и пейки."
Досега са раздадени плочи на два пъти на по 5 населени места, на третото раздаване 6 села получиха от мрамора, на някои от селата са дадени вече по два пъти. Сега, например, за втори път взеха Слана бара и Цар Симеоново.
"В Цар Симеоново сме започнали тротоара от едната страна на платно. Изградили сме го на известно разстояние, сега ще продължим."
Тротоар ще прави и Стефчо Захариев- кмет на село Буковец:
"В Буковец ще направим два тротоара. В центъра има паметник. Ще го обшием в този мрамор."
Кметският наместник на село Ивановци Борислав Филипов иска да направи тротоар около сградата на кметството.
"В Ивановци е останала една част зад сградата, където ще бъдат поставени плочите и около цялата сграда ще се върви по тротоар."
Кметски наместник на село Ботево е Нелка Йорданова. Има намерение с мраморните плочи, които фирмата изпълнител на ремонта на централната пешеходна зона във Видин премахва, да направи тротоар по пътя откъм дигата:
"Около дигата смятаме да направим тротоар, защото нямаме. Ще сложим два реда плочи. Имаме нужда от тротоар, защото нямаме такъв. Минаваме на прибежки от отбивка на отбивка."
Кмет на Покрайна е Валентин Маринов. И тук с мраморните плачи ще се прави тротоар, с друга част ще се покрие дворът на църквата.
"На входа на селото от лявата страна ще направим тротоара, за да могат хората по-лесно да се придвижват до автобусната спирка там. Ще направим и пътека към храма, за да могат при ритуали в двора на църквата да влизат и автомобили."
За втори път от мраморните плочи взе кметския наместник на село Цар Симеоново Галина Иванова.
"Първия път направихме тротоар, но не стигнаха плочите. Сега взимаме още 150 квадрата. Трябва да го направим изцяло."
Галина Иванова сподели, че в селото са насипвани и улици с каменна фракция. Пред кметството покрай пътя са наредени по две плочи в пътечка, за да вървят по нея хората. След това обаче се върви по пътното платно.
По въпросната селска улица никога не е имало асфалт, никога не е била и насипвана с трошен камък. Хората сега са доволни, искат само да мине валяк докато земята е влажна и да заравни посипаните камъни.
През село Цар Симеоново минава трафикът към Лом и Монтана. Пътят е натоварен. Когато е затворен Е-79 , движението се пренасочва през този участък - Цар Симеоново, Ботево, Арчар. На места тротоарите са обрасли с храсти и хората се движат по пътното платно.
Ремонтът на видинската пешеходна зона продължава. Има още мраморни плочи- които останат здрави, ще продължат да се предоставят на селата по заявки. Счупените ще се натрошават и с тях ще се насипват селските улици.
Чуйте звуковия файл!
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..
Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..
Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..