Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След градушка- задължително пръскане с бордолезов разтвор

Дъждът с по-малко слънце не пречи на лозята

Снимка: Радио ВИДИН


2019 -та е поредна интересна година за селскостопанските култури. След меката и безснежна зима дойде и нетипична пролет, със сняг. Началото на юни- дъжд, слънце, мъгли, градушки- от всичко има. Как обаче това се отразява на лозята- темата киментираме с Красимира Владимирова, главен асистент  по лозарство. 

"На този етап всекидневният дъжд не пречи на лозите, даже напротив, стига обаче да не се повишат изведнъж температурите- това би било подходящо условие за развитие на гъбните болести. Въпреки това, не трябва да сме егоисти- защото ако ние не искаме дъжд, то растенията си искат своето." 

През последните дни обаче сме свидетели и на бури, и на унищожителни градушки. Какво да направим при градушка?

"Има една лозарска дефиниция, че ранната градушка уврежда растението, късната градушка уврежда реколтата. Само по себе си растението сега попаднало под някакви удари на ледени късове е много по-уязвимо, отколкото когато леторастите са достатъчно големи, пръчката е достатъчно узряла. Тогава ни отива реколтата, но растението се запазва. Сега при по-малката дължина на леторастите пораженията върху самите зелени части на растенията са много по-фатални... При градушка има правило- в рамките на първите 24 до 48  часа трябва да се реагира с бордолезов разтвор- той дезинфекцира самото растение и калцира раните, нанесени от ледените късове." 

Каквито и промени да настъпват, каквито и нови препарати да се препоръчват за справяне с новите болести, които се появяват, синият камък и бордолезовият разтвор си остават универсалното лекарство за наранени от градушка растения, включително и лози. Има и механичен начин за предпазване на масивите- мрежи. Според Красимира Владимирова, те са добра инвестиция, която с годините се изплаща. Тя съветва при първа възможност, след края на дъждовете, да се проведе растителна защита, за да се предпазят растенията от гъбни болести. Заедно с това, на по-старите насаждения се прави и филизене- то е една от най-важните операции от зелените резитби, с които се регулира растежът и плододаването на лозите. 

Благоприятен юни за селскостопанска дейност- и откъм температури, и откъм валежи. Повечето валежи, обаче, изискват и повече растителнозащитни мероприятия. Какво още да очакваме през юни- чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова-  директор на метеорологичната станция в Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04