В началото на летния сезон, много ученици започват да си търсят работа. Наемането на непълнолетни е свързано с редица изисквания, насочени към работодателите.
Възрастта, на която е разрешено да се наемат непълнолетни е от 16 до 18 години и по изключение от 15 до 16 години. Работодателите трябва да предложат определени условия на работното място - работата не трябва да е тежка и не трябва да предполага увреждане на психическото и физическото здраве на децата. Работното време е до 22 часа, а за по-малките от 15 до 16 години да е до 20 часа, това каза за Радио ВИДИН Димитър Петров, директор на Дирекция "Инспекция по труда - Монтана".
"Като всяка година в началото на летния сезон започват да постъпват заявления за работа на непълнолетни лица. През последните години се наблюдава тенденция за увеличение на тези заявления. Тази година до момента са постъпили около 17 заявления. Миналата година имаме около 45 заявления спрямо 35 за по-миналата година, тенденцията е за увеличаване на броя на заявленията. Обикновено се дава разрешение за работа на непълнолетни, когато всички документи отговарят на изискванията. Тази година имаме 1 отказ на едно дете, което е под 15 години. Работите за, които обикновено се иска разрешения са: сервитьори, бармани, продавачи, помощници във заведенията. Работното време за непълнолетните лица е 7 часа. По принцип работодателите не знаят, но годишния отпуск е 26 дена не както за останалите 20. Разбира се те не могат да го ползват, защото нямат 8 месеца трудов стаж. Но при освобождаване от работа се начислява обезщетение. Работодателят подава заявлението със съответния набор документи в инспекцията по труда. Инициативата е на работодателя не на родителя, не на непълнолетното лице. Това трябва да се знае, защото често идват родители и да питат как става така, че децата им да могат да работят."
Единственото, което трябва да направят учениците търсещи работа е да си извадят медицинско свидетелство, за това, че са физически здрави и могат да работят дадената работа. То се прилага към документите, подготвяни от работодателя, уточни Димитър Петров:
"Работодателят подава едно заявление, към него прилага текущи документи, оценка на риска, измерване на рисковите, вредните фактори ако има такива, работното време на непълнолетното лице и така нататък. Например една тежка строителна дейност или работа във вредни условия, където има шум прах естествено е неподходяща. Ако се поиска разрешения за такива работи няма да бъде дадено. Не е честа практика непълнолетни да работят без разрешение от нас. Няма случаи на нарушения от работодателите към непълнолетните, те се научиха. Тази година има случай, по сигнал на полицията при тяхна проверка на обект са установили, че работи непълнолетно лице без разрешение от нас и няма трудов договор. Нашите правомощия са да съставим акт на работодателя за допускане на лице без трудов договор. Същото време за това, че лицето е непълнолетно и няма разрешение от нас се подава сигнал до прокуратурата, защото това е криминализирано. Това е единственото криминализирано административно нарушение съгласно Кодекса на труда."
Санкциите към работодател, който е наел на работа непълнолетен без разрешението на Дирекция "Инспекция по труда" е от 1500 до 15 000 лв глоба или имуществена санкция. Освен административна отговорност работодателят носи и наказателна отговорност, напомнят още от Инспекцията по труда.
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..