Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сусамът- "златото на фараоните"


В "Земята, която ни храни" ще говорим за едно растение, наричано "златото на фараоните”. Иван Попов е агроном от Видин, който обаче е привърженик на природното земеделие. Именно с идеята да си произвежда чиста храна, решава да опита да отглежда едно растение, което по природа е топлолюбиво и вирее в южните райони на страната ни- сусам. Засява го в градината си в село Градец. 

"Повече от 28 години доказвам, че става и тук. За това време съм установил, че най-добрият момент за засяване е след 20 май, когато температурата е трайно повишена. Засяването трябва да е в много добре подготвена почва- "доведена до градинско състояние"- много рохкава, плитко трябва да е, на не повече от 2 см. При налична добра влага семенцата поникват за едно денонощие..."

1991- ва е годината, в която Иван Попов купува от пазара в Пловдив сусамови семенца. "Опитомява" го и така вече 28 години той доказва, че това топлолюбиво растение вирее и при видински условия. Възпроизвежда си семената и е удовлетворен, че ги поддържа истински, защото, по думите му, масовото намиращо се на пазара е внос от Индия, Пакистан или Судан, а има информация, че се появяват генно модифицирани семена. 

В звиковия файл чуйте още как се засява сусамът, изисква ли специални грижи, на каква височина расте, как се бере и съхранява. 

Иначе в България се отглежда основно бял сусам, в миналото разпространен е бил сортът Садово-1, днес обаче площите са силно намалени. Българският сусам е и с много по-добри вкусови качества. От един декар сусамови насаждения някога са се добивали до 200 килограма семена, в сравнение с традиционните страни производителки, където от декар се получават средно по 67 килограма. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15