Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Радев: Да не отлагаме мечтите си

Шуменецът навлиза във финалната фаза на плаването си

Снимка: Радио Видин


Да сбъдне детската си мечта и да провокира останалите да сбъдват мечтите си - това е идеята на речното пътешествие на 47- годишния полицай от Шумен Тихомир Радев. Шуменецът потегли на 11 юни от германския град Инголщат с едноместния си каяк, с намерението да повтори приключението на един от героите в последния роман на Жул Верн "Дунавският лодкар". Литературният герой решава да пропътува цялата дължина на реката като се изхранва с риба, която сам улови. Тъй като реката, която описва в книгата си Жул Верн, днес е по-различна - облагородена, Тихомир прави и малка промяна в условията на плаването си:

"Предвид това, че сме 21 век, говорим за индустриализирана Европа. Давах си сметка, че е възможно да срещна затруднения и не само законодателни затруднения, да речем в Германия така аз и не получих разрешение за риболов. Не само законодателни, а чисто индустриални, да ги кажа, такива заради индустриализацията затруднения в изхранването. Затова рамката я разширих, не само да се изхранвам от реката - това, което намеря по брега на реката и хората, които срещам по реката. Една такава река, тя е обединител. Във всяка една държава имаше хора, които откликваха. Не съм молил никого за помощ, но питат и като разкажа за какво става въпрос, се заинтригуват хората и съм получавал помощ и от тях."

По време на своето плаване Тихомир е похарчил малко над 4 евро, за да си купи вода в Австрия. Споделя, че не е гладувал, но е имало моменти, в които си е разпределял храната, така че да му стигне за по-дълго време. Той не прави планове къде ще спира за почивка, смятайки, че това е част от приключението. Най-дългият му преход е бил 106 км. Като един от най-вълнуващите моменти описва навлизането в българския участък на Дунав и краткото гребане в река Тимок:

"Когато си ги изстрадал тези повече от 1600 километра до Тимок, пробутани весло по весло, и стигайки дотук, виждаш от едната страна бряг и от другата страна бряг. От едната страна тополи и от другата страна тополи, да, обаче едното е наше и е мило, и е свидно, и затова усещането като емоция ми беше много силно."

Два са най-трудните моменти в плаването според Тихомир - в пролома след Пасау (Германия) и в Будапеща, където е имало изключително натоварен корабен трафик, а реката е тясна и бърза. По време на пътуването е имало и няколко бури, които обаче са били по време, в което Тихомир е лагерувал. Трудности е създавал и честият насрещен вятър.

"Реката е своенравна. Точно като една жена е. И стигнах до извода, че си има и приятел и това е вятъра - много ревнив. Докато ѝ се зарадва човек на реката и току почне насреща да духа и вдига вълна, и става тежко за гребане."

Това, което ще помни с добро, са хората, които е срещнал по брега на реката, сърдечни, човечни и истински. Казва, че ги е срещал точно там, където са му били нужни, защото е имало моменти, когато това, че няма с кого дума да си обелиш, истински му е тежало. Всичко, което му се е случило, Тихомир приема с доволство, защото това е пътят към неговата мечта. А с изпълнението ѝ шуменският полицай отправя предизвикателство към хората:

"Моята провокация е към всички. Да не отлагаме мечтите си. Тук и сега да ги правим, защото животът си тече. Не е там някъде си виртуално, да седим във фотьойла пред телевизора в къщи и просто да си мечтаем за нещо. Нека тези мечти да си ги поставим като цели и стъпка по стъпка да реализираме тези свои цели."
 
До сбъдването на мечтата на Тихомир остават малко над 700 километра, той планира да завърши плаването си в естествената делта на река Дунав - канала "Св. Георги". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46