Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Радев: Да не отлагаме мечтите си

Шуменецът навлиза във финалната фаза на плаването си

Снимка: Радио Видин


Да сбъдне детската си мечта и да провокира останалите да сбъдват мечтите си - това е идеята на речното пътешествие на 47- годишния полицай от Шумен Тихомир Радев. Шуменецът потегли на 11 юни от германския град Инголщат с едноместния си каяк, с намерението да повтори приключението на един от героите в последния роман на Жул Верн "Дунавският лодкар". Литературният герой решава да пропътува цялата дължина на реката като се изхранва с риба, която сам улови. Тъй като реката, която описва в книгата си Жул Верн, днес е по-различна - облагородена, Тихомир прави и малка промяна в условията на плаването си:

"Предвид това, че сме 21 век, говорим за индустриализирана Европа. Давах си сметка, че е възможно да срещна затруднения и не само законодателни затруднения, да речем в Германия така аз и не получих разрешение за риболов. Не само законодателни, а чисто индустриални, да ги кажа, такива заради индустриализацията затруднения в изхранването. Затова рамката я разширих, не само да се изхранвам от реката - това, което намеря по брега на реката и хората, които срещам по реката. Една такава река, тя е обединител. Във всяка една държава имаше хора, които откликваха. Не съм молил никого за помощ, но питат и като разкажа за какво става въпрос, се заинтригуват хората и съм получавал помощ и от тях."

По време на своето плаване Тихомир е похарчил малко над 4 евро, за да си купи вода в Австрия. Споделя, че не е гладувал, но е имало моменти, в които си е разпределял храната, така че да му стигне за по-дълго време. Той не прави планове къде ще спира за почивка, смятайки, че това е част от приключението. Най-дългият му преход е бил 106 км. Като един от най-вълнуващите моменти описва навлизането в българския участък на Дунав и краткото гребане в река Тимок:

"Когато си ги изстрадал тези повече от 1600 километра до Тимок, пробутани весло по весло, и стигайки дотук, виждаш от едната страна бряг и от другата страна бряг. От едната страна тополи и от другата страна тополи, да, обаче едното е наше и е мило, и е свидно, и затова усещането като емоция ми беше много силно."

Два са най-трудните моменти в плаването според Тихомир - в пролома след Пасау (Германия) и в Будапеща, където е имало изключително натоварен корабен трафик, а реката е тясна и бърза. По време на пътуването е имало и няколко бури, които обаче са били по време, в което Тихомир е лагерувал. Трудности е създавал и честият насрещен вятър.

"Реката е своенравна. Точно като една жена е. И стигнах до извода, че си има и приятел и това е вятъра - много ревнив. Докато ѝ се зарадва човек на реката и току почне насреща да духа и вдига вълна, и става тежко за гребане."

Това, което ще помни с добро, са хората, които е срещнал по брега на реката, сърдечни, човечни и истински. Казва, че ги е срещал точно там, където са му били нужни, защото е имало моменти, когато това, че няма с кого дума да си обелиш, истински му е тежало. Всичко, което му се е случило, Тихомир приема с доволство, защото това е пътят към неговата мечта. А с изпълнението ѝ шуменският полицай отправя предизвикателство към хората:

"Моята провокация е към всички. Да не отлагаме мечтите си. Тук и сега да ги правим, защото животът си тече. Не е там някъде си виртуално, да седим във фотьойла пред телевизора в къщи и просто да си мечтаем за нещо. Нека тези мечти да си ги поставим като цели и стъпка по стъпка да реализираме тези свои цели."
 
До сбъдването на мечтата на Тихомир остават малко над 700 километра, той планира да завърши плаването си в естествената делта на река Дунав - канала "Св. Георги". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05