Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вършец събра над 600 любители на фолклора

6
Снимка: Радио ВИДИН


"Пей, танцувай, и на Зелени дел се любувай"- така от читалище ”Пробуда 1934 ” в квартал "Заножене" на град Вършец са нарекли ежегодния фолклорен празник на Балкана, който се провежда в първите дни на юли. Фестивалът е с над 10-годишна история, и вече е запазена марка за курортното градче, а тази година събра над 600 танцьори, певци и рецитатори от различни краища на  България. 

Малки и големи любители на българското се качиха на сцената пред читалището, за да покажат красотата и многообразието на нашия фолклор. Целта на празника е да се стимулира интереса към традициите, културното и фолклорно наследство на България, каза секретарят на читалището- Боян Георгиев: 

"Квартал "Заножене" се превръща в пъстра палитра от хора, песни, танци, наддумвания от половин България. Имаме гости от Петрич, от Кюстендил, от Велико Търново, Плевен, Две могили... Около 670 са участниците, една от най-възрастните участнички е баба Василка от Кюстендилско, която рецитира по-добре от днешните ученици. Превръщаме се в един от големите фолклорни събори на Северозапада, с основната идея да се запази традицията...Всяко година има много желаещи, мисля, че България ще я пребъде."

Северняци във вихъра на танцаВъв фестивала участваха и няколко групи от Видинско, а Фолклорна студия "Северняци", с ръководител Ерик Петров, се представи с един от съставите си "Работилница за народни хора" и обра овациите на публиката:
 
"Представихме се отлично, доволни сме, доволни са и домакините, получихме няколко покани за участие в други фестивали в монтанска област. Представихме се с три неща- една китка от Тракия и разработка на автентичен фолклор от нашия регион. Прие се много добре от публиката, а най-много аплодисменти получи нашият състав."



За да демонстрира певческите си умения, но и чувството си за хумор, от Враца беше дошла една симпатична група, с преобладаващо женско присъствие, нарекла себе си КГБ. На пръв поглед стряскаща абревиатура, но иначе те са Клуб на готините баби, с председател Катя Найденова, която е автор на името,  и отговорник Райна Духльовска:

"Ние сме готини, игриви...Тук сме на един фолклорен празник, за да пеем и танцуваме... Ние сме групата на готините баби от Враца и пеем хубави, закачливи песни- за любов, за щастие и за още нещо... И за стари, готини години, и за стари мераци..."

Певческа група от Клуба на готините баби- преди изяватаКлубът на готините баби съществува втора година и певческата група вече е спечелила първите си награди. Казват, че за членство в групата се изисква само желание. Девизът на КГБ е "Знаем, можем и го правим". В певческата група има и двама мъже, единият свири на устна хармоника, другият е акордеонист на групата.
 
"Дядовците ги държим под прикритие- затова сме КГБ", казват закачливо жените. 

Събират се за репетиции всеки понеделник, след репетициите се забавляват. Имат и артистична група. 

"Имаме и оркестър без име имаме, а девизът на оркестъра е "Дай ни път, скъсани цървуле и ни глей сеиро"- по врачански"- казва Катя Найденова. 

Въпреки днешните трудностите пред всички пенсионери у нас, готините баби не се предават и се шегуват, че имат правата и възможностите на българските студенти: 

"Не сме пенсионери, стипендианти сме на НОИ. Стипендиите са ни като на студентите- стигат и хартисват... Но не се оплакваме, караме напред...Важното е отношението към хората, любовта към всичко родно, българско, добрите взаимоотношения, обичта, уважението... Младите трябва да обичат Българското, да не се стремят към чуждите неща, защото ние си имаме и фолклор и родина, и природа, и всичко. Останете си в България, дерзайте за нея"- призовава Райна Духльовска. 

А както се казва- и аз бях там, и чух, и видях, и играх. За палещите лъчи на слънцето, за дългото чакане да ни дойде реда и умората, която изпитвахме всички, няма да споменавам, защото какво са те пред доброто настроение, емоцията и усещането за свое, родно и красиво. Иначе фолклорният фестивал нямаше конкурсен характер, а за всички участници имаше грамоти и плакети, изработени от местни занаятчии. Имаше и пожелание за здраве и покана към участниците- за фестивала следващата година. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00

Защо да осиновим, а не да купуваме животни: Примерът на "Animal Help Mezdra"

В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов.  Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..

публикувано на 03.01.25 в 15:30

Белоградчик остава без средства от изравнителната субсидия за общините

Белоградчик е сред малкото общини в страната, които няма да получат допълнително пари от Държавния бюджет с изравнителната субси дия, определена в края на миналата година.  Причината е, че в общината имат повече постъпления от местни приходи. Според кмета Боян Минков , субсидията е жизненоважна за общината, която е сред тези с най-голяма..

публикувано на 03.01.25 в 15:04