"Превантивните дейности, готовността за ранно откриване и предприемане на спешни мерки са най-ефективната мярка за борба със заболяването. Това налага обединяване на усилията на всички институции, ангажирани с превенцията на болестта"- отбеляза областният управител Албена Георгиева.
От 12 юли има три огнища в областите Плевен, Велико Търново и Бургас. Вчера са установени нови случаи в Дуранкулак,село Дъбован,, плевенско и в град Мизия, област Враца. Проблемите са в стопанствата тип "заден двор", където мерките за биосигурност не са на необходимото ниво", коментира д-р Валери Велков, началник на отдел "Здравеопазване на животните“ в Областната дирекция по безопасност на храните"
"Опасенията са, че в тези 10 и 20-километрови зони около свинекомплексите и по-големите ферми, които има, е възможно да се получат такива инциденти и да се наложи унищожаване на животните и в промишления сектор."
Заради опасността от зараза се контролират пазарите за животни. Не се допуска и придвижването на свине. В селата са разпространени плакати и брошури за риска от заболяването.
"Обстановката е динамична, особено в Румъния. Само тази сутрин са изпратени около 40 съобщения за огнища в Румъния.Последната информация, която получавам по обмена е за 20 огнища в окръг Долж, който е отсреща.Това е притеснително, както и проверките, които направихме на Дунав мост. Преминават камиони с румънска регистрация, от окръг Долж, които изкарват дърва за огрев от нашите гори“-съобщи д-р Валери Велков.
Тъй като заболяването се пренася и от превозните средства, на граничните пунктове в региона се извършва дезинфекция. Следи се да няма внос на свинско месо. Актуализира се броят на домашните свине в населените места. Под контрол са животните в промишлените свинеферми във Видин.
Заради риска от разпространение на заболяването епизоотичната комисия ще заседава всяка седмица.
Нови STEM кабинети по роботика бяха открити днес във видинското училище "Любен Каравелов". STEM центърът се състои от два кабинета по компютърно моделиране и информационни технологии, работилница по роботика и кабинет по география и икономика. Има шест високооборудвани класни стаи. Два от кабинетите разполагат със 75 инчови интерактивни дисплей, а..
Заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата бе проведено днес във Видин. На него бяха докладвани мерките и дейностите от институциите и ведомствата, които имат отношение към безопасността на движението по пътищата. По информация от ОДМВР Видин, за третото тримесечие на 2025 г. общият брой на регистрираните..
С Решение № 192 от 27 октомври 2025 г. състав на Окръжен съд – Видин потвърди решението на Районен съд – Видин, с което на малолетния И. Л. Ц. е наложена възпитателна мярка „настаняване във възпитателно училище-интернат“ за срок от една година, считано от влизането на решението в сила. Въззивният съд е анализирал всички събрани по делото..
Днес децата от подготвителната група към СУ "Цар Симеон Велики" Видин по забавен и интерактивен начин се запознаха с народните будители. Те имаха за задача да представят своя патрон Цар Симеон Велики и да покажат неговата сила и величие като владетел на Българското царство, като го представят по различен начин, каза учителят на подготвителна група,..
В Деня на народните будители в село Ослен Криводол ще бъде открита обновената сграда на старото училище. Ремонтните дейности започват преди две години. С помощта на Община Мездра, много дарители и доброволен труд на местните жители, сградата започва своя нов живот, казва Диана Иванова, председател на читалището: "Само за 2 години тази..
Във Враца откриха паметна плоча на запасен поручик Ангел Янчев Димитров , който с цената на неимоверни усилия и риск за живота си спасява бойното знаме на 35-ти пехотен Врачански полк по време на Първата световна война. Историята му е уникална, тъй като запазва флага на войсковата част, навита около кръста си. Паметният знак откриха..
Ученици от врачански училища се включиха във второто издание на Седмицата на будителите. Кампанията минава под надслов "Уча се от лесовъда" и се реализира от Северозападно държавно предприятие. В парковата зона на стадион "Христо Ботев" ученици от XI клас на местните училища създадоха "Алея на будителите", като засадиха дръвчета, придружени с..