Община Бойчиновци ще има собствена полева лаборатория за изследване на водите и почвите. Средствата за закупуването й са от спечелен проект. Общо 380 000 евро е финансирането по трансграничния проект. В него са включени общините Бойчиновци и Бор, Сърбия.
Договорът вече е подписан, а ние сме водещата община, съобщи кметът на Бойчиновци Светлин Сретениев:
"Едната машина е полева лаборатория за изследване на качеството на водите и почвите. Другото е автомобил с кран, който да събира шума, отпадъци и т.н., които да бъдат извозени, да не бъдат запалвани по улиците, както се случваше досега в по-малките населени места."
Идеята за лабораторията е на общината, която оттук нататък ще изследва ежедневно питейната вода, обясни кметът:
"Всички наблюдаваме какво се случва с водите - наличие на арсен и много други неща. Ние искаме да изследваме всеки ден, общината има еколог, и да сме наясно с качеството на питейната водата. Знаете за проблема с Бели брег, Кобиляк и Громшин, който се надявам скоро да бъде решен. Така че за нас е добре да имаме тази техника, знаете, че сме земеделски район. Хем ще изследваме почвите и ще помогнем на земеделските стопани, хем и качеството на питейната вода."
По проекта за закупуването на нова техника, която ще подобри екологията на територията на община Бойчиновци, вече има преведена авансово средства.
Дирекция „Бюро по труда“ – Видин ще проведе информационна среща с жителите на видинския квартал „Нов път“ на 13 август, съвместно със създадения към службата Клуб за активиране. Инициативата е част от дейностите по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, обясни директорът на Бюрото Александра Рачева и допълни: "Целевата група по..
Фелдшер от Филиала за спешна медицинска помощ в Берковица е нападнат и ранен при изпълнение на служебните си задължения. Мъжът е извършил преглед и медицинска манипулация, след което неизвестен извършител му е нанесъл побой с удари в областта на главата. Пострадалият е с разкъсно-контузна рана и хематом на дясната вежда. Извършителят е избягал и..
Пожар в района на град Роман унищожи три двуетажни вили, лозови насаждения и 18 пчелни кошера. Полицията е установила, че подателят на сигнала — 55-годишен мъж от града — е съпричастен към пожара. Той е признал и вината си. Пожарът е горял на 3 август, неделя. Мъжът е задържан за 24 часа, а по случая е образувано досъдебно производство.
Дунавци беше сред градовете, които посрещнаха Камбаната на мира. Инициативата се нарича „Конвой на мира“ 2025 г. - „С коне до Йерусалим“ и стартира в Германия, информира кметът на населеното място Димо Скорчев : "Събитието развълнува малки и големи жители на града ни, които имаха удоволствието и честта да се докоснат до Камбаната на мира...
Изложба живопис ще бъде подредена днес в Художествена галерия "Кутловица" в град Монтана. Произведенията са около 40-сет и са от пленер, който се проведе миналия месец в град Вършец, информира председателят на Дружеството на художниците "Тенец" Таня Василева : "Пленерът започна последната седмица на месец юли в град Вършец. В Къщата на..
Засилени мерки за превенция и контрол във връзка със заболяването шарка по дребните преживни животни набелязаха във Враца по време на заседание на областната епизоотична комисия. Форумът беше председателстван от губернатора Николай Николов. По време на заседанието стана ясно, че обстановката във Врачанско е спокойна и няма констатирани огнища на..
Петима души спечелиха награди от томболата "Изрядни данъкоплатци" на Община Видин за 2025 година. Инициативата е по идея на директора на Дирекция "Местни данъци и такси" в местната управа Лидия Капитанова. Това е първото издание на проявата. Регистрацията на електрическите тротинетки ще започне най-рано след Нова година, съобщи депутатът Андрей..