Животът в Ковачица тече спокойно и няма кражби, обясни кметът, Людмила Пандурска:
"Селото е част от община Лом и зависим от нея. Винаги обаче сме могли да разчитаме на помощ. Помагали са за решаването на проблемите ни и когато кандидатстваме по различните програми. Сега очакваме по Програмата за селските райони да обновим площада и алеите в парка, като изградим и детска площадка.
В селото няма голяма безработица. Много малко хора са останали на социални помощи, около 20-тина човека. Въпреки това има още какво да се желае в тази сфера. За съжаление понякога е доста трудно, защото част от хората са без образование...
Проблем имаме и с комарите, както в останалите населени места край Дунав. Три пъти осъществихме наземно пръскане. За съжаление резултатите не са особено добри, защото явно популацията тази година е голяма. Проблем са и празните имоти, чиито собственици са напуснали селото. Дворовете им са напълно обрасли с растителност, а това е много удобно за комарите. Но какво да се прави- урбанизацията и липсата на препитание в селата доведоха до обезлюдяването им...
Всяка година на втори август правим събор на Дунава. Така си наричаме празника на Свети Илия, за да почетем светеца. От няколко години идва и духовата музика. Иначе традиционният ни събор е също през август, но последната седмица. Това е за традициите, а за бъдещето, какво да кажа- останаха млади хора в селото и дано се задържат тук. Ние ще направим всичко възможно за това..."
Цялото интервю с кмета на Ковачица, Людмила Пандурска и анкета с жители на селото, можете да чуете в звуковия файл.
Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз. Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология. Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..
Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..
Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..
Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..
Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в община Георги Дамяново, област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия. Селото има древна история. Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..