Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Ковачица отбелязват Свети Илия на брега на Дунав

8
Снимка: Генади Вельов

На Илинден проверяваме каква е формулата на успеха за ломското село Ковачица, чиито жители твърдят, че в селото безработицата не е основен проблем, живеят спокойно и няма престъпност. Доказателство за това е фактът, че тук живеят 1 200 души, много от които са млади хора. И не случайно- в селото са успели да запазят детската си градина, основното училище и професионалната гимназия по селско стопанство, има здравна служба и лекар, хранителни магазини, фурна и дори Снимкадрогерия. 

В района на селото има частни животновъдни ферми и зърнена база, а в една от зърнодобивните фирми работят близо 50 човека. 

Животът в Ковачица тече спокойно и няма кражби, обясни кметът, Людмила Пандурска:

"Селото е част от община Лом и зависим от нея. Винаги обаче сме могли да разчитаме на помощ. Помагали са за решаването на проблемите ни и когато кандидатстваме по различните програми. Сега очакваме по Програмата за селските райони да обновим площада и алеите в парка, като изградим и детска площадка.

Снимка
В селото няма голяма безработица. Много малко хора са останали на социални помощи, около 20-тина човека. Въпреки това има още какво да се желае в тази сфера. За съжаление понякога е доста трудно, защото част от хората са без образование...
 
Проблем имаме и с комарите, както в останалите населени места край Дунав. Три пъти осъществихме наземно пръскане. За съжаление резултатите не са особено добри, защото явно популацията тази година е голяма. Проблем са и празните имоти, чиито собственици са напуснали селото. Дворовете Снимкаим са напълно обрасли с растителност, а това е много удобно за комарите. Но какво да се прави- урбанизацията и липсата на препитание в селата доведоха до обезлюдяването им...  

Всяка година на втори август правим събор на Дунава. Така си наричаме празника на Свети Илия, за да почетем светеца. От няколко години идва и духовата музика. Иначе традиционният ни събор е също през август, но последната седмица. Това е за традициите, а за бъдещето, какво да кажа- останаха млади хора в селото и дано се задържат тук. Ние ще направим всичко възможно за това..."


Цялото интервю с кмета на Ковачица, Людмила Пандурска и анкета с жители на селото, можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Тома Ушев: Крайнолявата заплаха се олицетворява от самото статукво

Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от миналите предизборните кампании? Какъв е залогът пред играчите на политическата сцена?  Малко повече от две седмици след началото на обратното броене до 27 октомври основните теми, послания и приоритети пред кандидатите за новия парламент дискутираме с  Тома Ушев ,..

публикувано на 17.10.24 в 10:00

Разчитат ли родните компании на по-възрастни служители?

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаващата се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да..

публикувано на 16.10.24 в 10:45

Институциите декларират готовност за изборите на 27 октомври

Подготовката на парламентарните избори на 27 октомври навлиза във финалната си фаза. Ще успеят ли институциите да върнат доверието в изборния процес? Може ли МВР да гарантира честността на вота и да ограничи купуването на гласове? Подготвени ли са секционните избирателни комисии? Могат ли машините да манипулират изборните резултати? Отговорите..

публикувано на 15.10.24 в 13:59

Политическа стабилност искат българските общини

На 12 октомври отбелязахме Деня на българската община и на местното самоуправления. Как се справят общините и какви са проблеми и предизвикателствата, пред които са изправени в сегашната политическа нестабилност, отговорите потърсихме от кметове на общини от Северозапада.  Трудно се работи с политическа нестабилност, когато иман..

публикувано на 14.10.24 в 14:45

Село Винарово съхранява традициите и вярата в младите

Село Винарово ни посреща в хладното есенно утро, което след появата на слънчеви лъчи става все по-топло и приятно. Все още дърветата са със зелената си премяна, която тук-там се обагря в жълто.  Къщите се редят от двете страни на пътя красиви, горди и напети. Жителите на селото се славят със своето трудолюбие и спестовност. Пътували и..

публикувано на 11.10.24 в 12:00
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54