Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Походът в планината изисква добра подготовка

Снимка: Радио ВИДИН



Свежият и чист прохладен въздух, спокойствието и тишината. Красотата на природата, носеща позитивни емоции. Всичко това може да бъде част от нашия ден, ако решим да посетим планина през лятото. Въпреки това, планината остава едно приключение, криещо своите огромни рискове.  

Преди да се впуснем в тази разходка, трябва да си припомним възможните рискове, които могат да се изпречат на пътя ни. Целта в крайна сметка е почивката да бъде приятна, запомняща се и желана отново. Ако целим незабравимо изживяване, можем да си осигурим водач, който познава по-добре маршрута. Трябва да внимаваме с времето - крайностите не са полезни, а същото важи както за твърде студеното, така и за твърде топлото време. Преди подобна екскурзия е хубаво човек да направи няколко малки, но полезни неща, например да се запознае с всички налични канали в България при нужда за помощ, да се запомнят телефоните за планинска служба, както и националният телефон за аварийни ситуации 112. 

Кои са основните неща, които трябва да знаем преди да тръгнем към планина, обобщи Сергей Цветков, началник на Планинската спасителна служба в Берковица. 

"Трябва да бъде предвиден маршрутът. Да се подберат кадрите, да бъдат поне с еднаква физическа подготовка. Водачът е длъжен да определи това нещо. Ако в групата има по-слабо физически лица, групата трябва да се съобразява с тях. В противен случай, уви, ще се стигне до спасителна операция. Акциите за търсене са тежки, изискват време и човешки ресурс. Не на последно място, струват и средства. Туристите трябва да знаят, че могат да си направят застраховка, която им поема разходите по спасяването, ако се стигне дотам. Парите са от порядъка 10-15 лева за месец или до 40 лева за годишна. Разходите, които се поемат от застраховката, са до 1000 лева. Екипировката е от голямо значение, трябва да се чувстваме комфортно. Планинските преходи са през стръмни участъци, през скалисти терени. Тоест ние трябва да се съобразим с нашия преход. Обувката трябва да е висока, да прилепва на глезена. В планината знаете, че времето се разваля за секунди. Температурите ще паднат, затова се нуждаем от зимни дрехи. Резервни дрехи за преобличане. Запалка, фенерче, батерията да е заредена, за да се обадим, ако бедстваме. При една гръмотевична буря през лятото се слиза в ниското, в гористата част, да не се остава на голо или при самотни дървета. В такъв случай трябва да се освободим от всички метални предмети. Призовавам да не се подценява ухапването от насекоми, защото предизвиква алергични реакции".

миджур планина връхОблеклото и обувките трябва да бъдат подбрани правилно. Не трябва да се подценява и дехидратирането: на по-висока надморска височина става изключително бързо.

"Някои райони не са снабдени с вода. Преминавайки през такива, нужно е да имаме вода наша си. GPS устройствата улесняват. Има приложения, които помагат, ако изпаднем в беда. Пак казвам, но групата трябва да е еднородна. Това зависи от водача. Бъдете компактни, тръгвайте навреме. Не изоставайте от сроковете. Жегите изморяват".

Задължително условие е да проверим метеорологичните условия в местността на нашия преход. Необходимо е също да проверим познанията на групата за оказване на първа помощ при инцидент. Не бива да забравяме да информираме наши близки или приятели за планинските си планове, продължителността и точната локация на разходката ни.

Ходят ли през лятото видинчани на планина и запознати ли са с оптималната подготовка за един излет? 

"Били сме на планина, ходили сме на преходи. Предпочитаме високото пред морето, въздухът е чист, билките са много... Не съм имала проблеми, знам рисковете и през лятото, и през зимата... Подготовката е необходима... Ходихме преди много... Винаги с водач, по-сигурно е... Винаги повечко храна и повечко дрехи, вода се намира".

Бъдете внимателни!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05