Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Нарцис Торбов - 30-годишно проучване на културно-историческото наследство

Снимка: Община Враца

Почетна грамота за принос в проучването и съхраняването на културно-историческото наследство в област Враца и страната получи доц. д-р Нарцис Торбов от кмета на местната община Калин Каменов. Археологът  и завеждащ  отдел "Археология" в Регионален исторически музей град Враца е автор на 35 научни публикации на български, английски и немски езици. Участвал е в научни конгреси в САЩ, Германия и Италия. Доц. д-р Торбов е известен като ръководител на археологически разкопки на тракийски надгробни могили за периода 1991 - 1998 година. Прави археологически проучвания на античната крепост "Вариана" при Оряхово, антична пътна станция при град Белоградчик, антично селище при село Паволче, антична и средновековна крепост край Враца. Работи на терен на няколко места - на Вратцата, в местността "Градище", и в Мездра. 

"30 години са доста дълъг период от време. Честно да си кажа, дори не съм подозирал, че ще изкарам толкова време в нашия музей. Ако не ме лъже паметта, постъпих на 17 юли. Първоначално бях екскурзовод. По този начин имах възможност се запознах с историческото минало на нашия край и на цялата археология. След пенсионирането на колегата Богдан Николов, аз фактически бях назначен на неговото място. Още докато беше на работа, той беше определил накъде да вървя. Започнах да се занимавам с историята на траките. Проучвах тракийски надгробни могили. Впоследствие започнах да се занимавам с Рим. Моите професионални интереси са новата желязна епоха от V до I век пр. Хр. и Античността от I до IV век. Човек, който се занимава с тази наука, трябва да специализира в по-тесни граници. А те за мен са II век пр. Хр. до I век след".


Археологът и това лято продължава редовните теренни проучвания в местността "Градище", прохода Вратцата, очертаваща дълъг период на развитие на няколко култури. Най-ранните находки са от времето на траките - периода ІV-І век пр. Хр. Може да се смята, че съвременният град Враца е възникнал точно в местността "Градище" като средновековен град, който по-късно съответно се е развил. Горд съм с времето, което съм посветил в проучване на миналото на моя роден град, каза още Торбов.


"Не, откровено ви казвам, че не съм си представял, че 30 години от живота ми ще посветя на археологията. Не съжалявам за нито един ден, който съм изкарал в музея. Удовлетворен съм. Не говорим тук за епохални открития, а просто за ежедневие, което е свързано с проучвания. Г-н Каменов посети нашия обект, аз дори не знаех, че ще получа грамота. Работим по Градището. Разкриваме една сграда, едно подово ниво от времето на ранна Византия. Обектите, които проучваме, са пряко свързани с историята на Враца. По единия, както казах, работим в момента. Той е многопластов обект. Най-ранните данни са от времето на траките. Имаме и античност тук, а след това изразен период на ранна Византия (V-VI век). И накрая имаме Българско средновековие от XII-XIV век. Окончателно тогава крепостта е застроена, а от нея тръгва днешна Враца. Вторият обект е "Манастирски дол". Там е съществувал средновековен манастир. Под църквата, която проучваме, се оказа че има друга, която е от по-ранен период. Материалът и камъните, които са ползвани при строежа, са същите като тези на по-късната църква. Аз мога с гордост да кажа, че за 30 години съм работил най-вече над миналото на родния ми град, както и по обекти от целия Северозапад".


Културният туризъм трябва да бележи просперитет, ръка за ръка с развитието на науката археология. На региона му липсва рекламна кампания, на мнение е археологът от Враца, който сподели какво ще се направи в насока популяризирането богатствата на Северозапада.

Вратцата"Изграден е стереотип - Северозападът наистина е беден, но не е скучен. Хората тук не бездействат. Затова се нуждаем от рекламна кампания, нуждаем се от популяризиране. Нито сме толкова бедни, камо ли пък да сме толкова ограничени. Слабият пункт е, че години наред не рекламиране това, над което работим. В Европа не е така обаче, там се дава гласност. Тук просто тлее една невъзможност, ние не се организираме дружно. Рекламна кампания трябва да представя постоянно нашето минало. В такава насока беше моят разговор с Калин Каменов: да търсим възможности за рекламиране на прохода Вратцата, една голяма природна забележителност, а същото да сторим и с Манастирски дол. Модернизация общо взето. Стигнахме до заключение за направата на клип, който да отразява миналото на нашия град и миналото на целия богат регион. Моето желание е да виждам все повечко млади хора. Това трябва да се провежда като целенасочена политика. Нуждаем се от младите хора, трябва да ги пазим в Северозападна България, защото днес те просто напускат в посока чужбина. Ако това не го направим, след 20 години ще се окаже, че млади хора няма в Северозапада. Най-важното богатство е не толкова културно-историческото наследство, колкото младите хората, живеещи тук".

Ръководителят на проучването в местността "Градище" сподели, че Каменов е първият кмет на града от 2001 г., който е дошъл на място да се запознае с работата на археологическия екип.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09