Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Нарцис Торбов - 30-годишно проучване на културно-историческото наследство

Снимка: Община Враца

Почетна грамота за принос в проучването и съхраняването на културно-историческото наследство в област Враца и страната получи доц. д-р Нарцис Торбов от кмета на местната община Калин Каменов. Археологът  и завеждащ  отдел "Археология" в Регионален исторически музей град Враца е автор на 35 научни публикации на български, английски и немски езици. Участвал е в научни конгреси в САЩ, Германия и Италия. Доц. д-р Торбов е известен като ръководител на археологически разкопки на тракийски надгробни могили за периода 1991 - 1998 година. Прави археологически проучвания на античната крепост "Вариана" при Оряхово, антична пътна станция при град Белоградчик, антично селище при село Паволче, антична и средновековна крепост край Враца. Работи на терен на няколко места - на Вратцата, в местността "Градище", и в Мездра. 

"30 години са доста дълъг период от време. Честно да си кажа, дори не съм подозирал, че ще изкарам толкова време в нашия музей. Ако не ме лъже паметта, постъпих на 17 юли. Първоначално бях екскурзовод. По този начин имах възможност се запознах с историческото минало на нашия край и на цялата археология. След пенсионирането на колегата Богдан Николов, аз фактически бях назначен на неговото място. Още докато беше на работа, той беше определил накъде да вървя. Започнах да се занимавам с историята на траките. Проучвах тракийски надгробни могили. Впоследствие започнах да се занимавам с Рим. Моите професионални интереси са новата желязна епоха от V до I век пр. Хр. и Античността от I до IV век. Човек, който се занимава с тази наука, трябва да специализира в по-тесни граници. А те за мен са II век пр. Хр. до I век след".


Археологът и това лято продължава редовните теренни проучвания в местността "Градище", прохода Вратцата, очертаваща дълъг период на развитие на няколко култури. Най-ранните находки са от времето на траките - периода ІV-І век пр. Хр. Може да се смята, че съвременният град Враца е възникнал точно в местността "Градище" като средновековен град, който по-късно съответно се е развил. Горд съм с времето, което съм посветил в проучване на миналото на моя роден град, каза още Торбов.


"Не, откровено ви казвам, че не съм си представял, че 30 години от живота ми ще посветя на археологията. Не съжалявам за нито един ден, който съм изкарал в музея. Удовлетворен съм. Не говорим тук за епохални открития, а просто за ежедневие, което е свързано с проучвания. Г-н Каменов посети нашия обект, аз дори не знаех, че ще получа грамота. Работим по Градището. Разкриваме една сграда, едно подово ниво от времето на ранна Византия. Обектите, които проучваме, са пряко свързани с историята на Враца. По единия, както казах, работим в момента. Той е многопластов обект. Най-ранните данни са от времето на траките. Имаме и античност тук, а след това изразен период на ранна Византия (V-VI век). И накрая имаме Българско средновековие от XII-XIV век. Окончателно тогава крепостта е застроена, а от нея тръгва днешна Враца. Вторият обект е "Манастирски дол". Там е съществувал средновековен манастир. Под църквата, която проучваме, се оказа че има друга, която е от по-ранен период. Материалът и камъните, които са ползвани при строежа, са същите като тези на по-късната църква. Аз мога с гордост да кажа, че за 30 години съм работил най-вече над миналото на родния ми град, както и по обекти от целия Северозапад".


Културният туризъм трябва да бележи просперитет, ръка за ръка с развитието на науката археология. На региона му липсва рекламна кампания, на мнение е археологът от Враца, който сподели какво ще се направи в насока популяризирането богатствата на Северозапада.

Вратцата"Изграден е стереотип - Северозападът наистина е беден, но не е скучен. Хората тук не бездействат. Затова се нуждаем от рекламна кампания, нуждаем се от популяризиране. Нито сме толкова бедни, камо ли пък да сме толкова ограничени. Слабият пункт е, че години наред не рекламиране това, над което работим. В Европа не е така обаче, там се дава гласност. Тук просто тлее една невъзможност, ние не се организираме дружно. Рекламна кампания трябва да представя постоянно нашето минало. В такава насока беше моят разговор с Калин Каменов: да търсим възможности за рекламиране на прохода Вратцата, една голяма природна забележителност, а същото да сторим и с Манастирски дол. Модернизация общо взето. Стигнахме до заключение за направата на клип, който да отразява миналото на нашия град и миналото на целия богат регион. Моето желание е да виждам все повечко млади хора. Това трябва да се провежда като целенасочена политика. Нуждаем се от младите хора, трябва да ги пазим в Северозападна България, защото днес те просто напускат в посока чужбина. Ако това не го направим, след 20 години ще се окаже, че млади хора няма в Северозапада. Най-важното богатство е не толкова културно-историческото наследство, колкото младите хората, живеещи тук".

Ръководителят на проучването в местността "Градище" сподели, че Каменов е първият кмет на града от 2001 г., който е дошъл на място да се запознае с работата на археологическия екип.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36