Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мечтите на Траян Първанов за човешка хармония

Снимка: Архив


Възпоменателна среща в памет на твореца и поет Траян Първанов се проведе по повод тържественото честване на 50-ата годишнина от обявяването на Криводол за град преди дни. През тази година се навършват 77 години от рождението на Първанов и 25 години от неговата кончина. Завършва Висшия икономически институт "Карл Маркс" със специалност "Икономика на промишлеността". 

"Траян Първанов е роден през 1942 година в село Криводол, област Враца. Умира твърде млад - на 52 години. Човек, който е бил изпълнен с жизненост, с много емоция, с възможности да дава от себе си като творец. Автор е на книгите "Място в дъжда", "Пеш към звездите", едно от най-емблематичните му произведения. Първанов се отличава със своята чувственост, със своите мечти, откровен е до болка. Посмъртно са издадени някои от произведенията му. Книгите, писани за поета, са "Траян Първанов - 60 години от рождението му", "Библиографски сборник" от Блага Атанасова. Посмъртно е удостоен и с наградата на Криводол през 2012. Нашите съграждани, неговите близки съратници, големите му приятели, наричали се помежду си братя, с малко по обем творчество, но много значимо и с голяма стойност. Литературният му талант отеква в литературните среди"разказва библиотекарят от местното НЧ "Никола Йонков Вапцаров - 1924" Христина Кръстева.

Съвременниците на Траян Първанов и до днес си спомнят неговите мечти за човешка хармония. Определят го като "романтично вглъбен" в поезията.

"Янко Димов пише за него: "още един поет си отиде от нас, позабравената поезия напоследък обедня още заради загубата на поредния романтичен и безкористно верен поданик. Ние, повлечени от бруталния си делник, гледахме се гузно и отново разбрахме, че само с хляб не се живее. Помним Траян, опълчил се срещу инерцията. Той влезе в българската поезия без шум, но с ясното съзнание за тежката, отговорна и неблагодарна мисия на твореца в неблагодарните и сложни десетилетия. Траян Първанов търсеше не само своето, но и мястото на всички хора. Поетът е темпераментен, емоционален, с голямо сърце. Той мечтаеше за хармония, за извисяване. Беше тръгнал пеш към звездите. Неговата надежда беше да покаже на нас, че има и по-голям момент от боричкането. Траян Първанов е сам собственик на своята съдба, такъв е бил винаги". Думите на Димов перфектно олицетворяват личността на Първанов. И днес го помнят именно такъв".

"Да си спомним за Траян Първанов" - под този наслов Клубът на дейците на културата във Враца проведе среща в края на юли, посветена на големия творец. Врачанските творци припомниха за живота на поета и мястото му в българската поезия. 

"Един от нашите обичани творци, Живко Сотиров, който почина преди месец време, пише послеслов за Траян Първанов в "Литературен свят". Живко описва това, което беше Траян Първанов. И най-интересното е, че прави едно сравнение: Траян Първанов е роден на 26 юли 1942 година, а Вапцаров е убит на 23 юли 1942 година. Дни след като убиват поет, виждате, България ражда поет. Още в шумерския епос за Гилгамеш е написано, че е най-трудно да станеш светец в родното място. Ти, Траяне, стана светец в Криводол, там стана поет в Криводол и на Криводол. Колко тъжно е, че имахме последна среща...", разказа още Христина Кръстева.

В едно от своите стихотворения, озаглавено "Тук", Траян Първанов пише:
Какво да поискам от времето още?
Будете ме, птици, за мирния свят -
да стъпвам под белия шум на овошки
по пътя, където щастливци вървят.
Тук всичко е мое - треви и дървета,
живяното време от вчера до днес.
И утре, и в други ден - вечно ще свети
тук в дните ми мъдри майчински жест.
Тук имам за своите чувства парола.
Не търся към шумни пристанища бряг.
В живота ви нужна е моята роля,
макар че е малка, но с думи все пак.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 20 са новоизлюпените лешоядчета във Врачанския Балкан, очакват още

Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..

публикувано на 15.05.25 в 17:02

Отбелязваме Международния ден на климата

На 15 май отбелязваме Международния ден на климата. Инициативата е неофициална, по предложение на метеоролози, които настояват за защита на климата като ценен ресурс за бъдещето на човечеството. Обявен е с цел да се насочи общественото внимание към опасните последици за климата от причиненото от хората замърсяване и да повиши осведомеността за тези..

публикувано на 15.05.25 в 16:40

Ще стане ли природна забележителност водопад Бобука

Водопад Бобука беше посетен от комисия след като Асоциацията на парковете в България направи предложение да бъде обявен за природна забележителност. Водопадът се намира преди края на село Бела в посока към град Димово. Това е още един пример за прекрасно място, което е слабо познато, каза Симеон Арангелов- председател на Асоциацията на..

публикувано на 15.05.25 в 16:00

На добър час, Радичкови врабчета!

Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" тържествено изпрати своите абитуриенти. "2025 година е специална за нашето училище", каза в приветствието си директорът на гимназията Боянка Никова : "Тази година училището навършва 55 години от своето създаване. Първият випуск на гимназията отбелязва 50 години от завършването..

публикувано на 15.05.25 в 15:38

Средновековен фестивал предстои в Мездра

Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще е домакин за единадесета поредна година на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура. Събитието ще се проведе на 17-и и 18-и май и ще включва битки, възстановки, средновековна кухня и ритуали, обясни за Радио ВИДИН Павел Петров, ръководител на комплекса. "Фестивалът на средновековните..

публикувано на 15.05.25 в 14:00

Видинското училище по изкуствата изпрати своите абитуриенти

Общо 21 дванадесетокласници бяха празнично изпратени от своите преподаватели и любими съученици. От тях 11 завършват училището по изкуствата "Свети свети Кирил и Методий" с профил "Музика", а 10 са с профил "Изобразително изкуство", обясни директорът Бисерка Каменова .  "Средният успех на класа е много добър 4.82, като 10 от учениците са се..

публикувано на 15.05.25 в 13:07

Увеличение на винетките от май – оправдано ли е

По-скъпи електронни винетки заплащат шофьорите от началото на май.  Още по време на обсъждането на бюджета стана ясно, че се планира увеличение на пътните такси. Винетките за леки автомобили бяха намалени преди няколко години и сега се връщат на цените отпреди COVID пандемията. Годишната се увеличава от 87 на 97 лева, тримесечната от 48 вече ще е 54..

публикувано на 15.05.25 в 13:00