Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Седемте престола" - духовното средище без аналог в цяла Европа

Снимка: БНР


Сгушен в прегръдката на Стара планина, в долината на малката река Габровница, край село Еленов дол, община Своге, Софийска област, точно на границата с Врачанска, се намира православният манастир "Света Богородица", по-известен с неофициалното си име: "Седемте престола"

Светата обител се датира като духовно средище от времената на Втората българска държавата. "Седемте престола" няма аналог в Европа, защото събира седем църкви под един покрив, разказва местният игумен архимандрит Антим. На това място са отсядали редица известни българи, намирали муза, обгърнати от живописната гледка и уединението.

"Манастирът "Седемте престола" се нарича така, защото се обединени седем малки църкви под един покрив. Всеки олтар е посветен на някой светец или библейски празник. Централният ни олтар е Рождество Богородично. Следващите са на свети Стефан,  свети Братя Макавеи, на свв. безсребърници и чудотворци Козма и Дамян, Свети Седмочисленици, на Благовещение и на свети Архангел Михаил. Като духовно средище манастирът възниква Х век. Затова свидетелства иконата на Св. Богородица Осеновлашка, която е датирана от това време. До 1733 година манастирът е опожарен и разрушен. След това започва възстановяването му. Последното такова е години след тази година. Манастирът не е прекъсвал да съществува, да бъде населен с монаси. Когато манстирът е бил в диоцеза на Врачанска епархия, тук е служил Софроний Врачански. В новите времена манастирът е претегателен център за редица български личности - поети, писатели, творци изобщо. Природата е прекрасна. Иван Вазов създава точно тук стихотворението "Клепалото бие". Тук твори до 1944 година т.нар Змей Горянин (Светозар Димитров). Той тук умира и тук е погребан".

Обграденият от уникални скални образувания манастир е известен със своята архитектура. Сред най-големите забележителности на духовната обител са полилея „Хоро“, който е от 1819 г. и изцяло изработен от дърворезба, както и чудотворна икона на Осеновлашката Св. Богородица.

"Манастирът няма запазена иконопис, но пък има полилей, направен от дърво. Той е реставриран, може да се види. В централния храм е. Имаме стари книги. Духовно средище сме. Най-ценната ни реликва е иконата на Осеновлашката Св. Богородица, която миналата година реставрирахме. Вашата съгражданка Антонина Стоянова ни помогна. Старата сграда е била жилищна, тя е запазена в автентичния си вид. По-новата сграда е съобразена в този стил, правена е през 1900 година. През 1973-4 е правен основен ремонт на всички сгради. Автентичността на старата си постройка е запазена".


През ХІХ в. в манастира започва по-мащабното строителство, когато са изградени жилищните и стопанските сгради. Храмовият празник на манастира е 8 септември - Рождество на Пресвета Богородица. Разположен е под старопланинския връх Издремец (1492 м) и е заобиколен от вековни гори. Манастирът и местността около него са обявени за природна забележителност и за художествен паметник.Манастирът е постоянно действащ, отворен всеки ден за посетители от 8 до 18 часа. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат..

публикувано на 25.12.24 в 13:58
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да..

публикувано на 25.12.24 в 00:05

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00