Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нутриционистът Яна Данаилова: Здравето е в разнообразното хранене


Суперхраните са тези храни, които са по-богати на витамини, минерали, антиоксидантни комплекси, полезни мазнини и други съставки, от които тялото ни жизнено се нуждае, но не може само да синтезира и следва да приемаме чрез храненето. Това обясни в предаването "Направление здраве" нутриционистът Яна Данаилова:

"Ако не искаме да натоварим храносмилателния си тракт, а да консумираме малко количество храна, но с висока хранителна стойност, съответно следва да направим една кратка ревизия на списъка от суперхрани, които се тиражират в публичното пространство, и да видим дали някоя от тях ни допада на вкус и съответно да я включим в менюто си, за да си гарантираме здраве и дълголетие и да обезпечим тялото си с есенциалните хранителни вещества и да не допускаме развитие на евентуални липси и дефицити на тези съставки."

Скъпите вносни суперхрани могат да бъдат заместени от български, които са напълно достъпни, обясни още специалистът по здравословно хранене:

"Храни, които са достъпни, са българският магданоз, българската коприва и българската тученица. Даже сега сме в сезона на тученицата. Това са уникални български храни, еквивалентни на широко тиражираните водорасли от рода на хлорела и спирулина. Това са български храни, които изобилстват на хлорофил, богати са на целия минерален профил - желязо, магнезий, калций, изобилстват и от фибри, в съчетание с малък брой калории. Сега е времето на сезонните салати, които можем да си наберем директно от градината и е хубаво да ги включим ежедневно в менюто си, като основна салата преди основното ястие. По отношение на тиражираната киноа, която е зърнена храна с богат хранителен профил, бих напомнила на нашите слушатели да включат на трапезата си еквивалента българско просо. То е в пъти по-евтино и по хранителен профил не отстъпва на киноата. Българският пчелен прашец също бихме могли да го категоризираме като суперхрана, невероятно богат на хранителни вещества - протеини, витамини, минерали, всичко, от което тялото ни се нуждае да укрепим имунната система, да го подготвим за настъпващата есен. Така че, ако търсим българското, винаги можем да го намерим. За мен здравето е в разнообразието, няма храна панацея, няма храна, която би предложила напълно задоволяване на тялото ни от хранителни вещества..."

Снимка: Радио Видин
В "Направление здраве" говорим и за легионерската болест. Тя е установена за първи път през 1977 година на конференция на Американския легион. Оттогава по света са регистрирани няколко епидемични взрива, най-вече в болници, домове за стари хора, но също и в административни сгради. Любопитен факт е, че в сградата на Европейския парламент в Страсбург също е имало такъв случай. 

Заболяването се причинява от микроорганизъм, който се нарича легионела пневмофила, обясни специалистът по белодробни болести от видинската болница "Св. Петка" д-р Николай Николов:

"Инкубационният период е 10-ина дни с нетипични за пневмония симптоми като объркване, дезориантираност, гадене, повръщане, отпадналост, болки по ставите, тоест белодробните симптоми са почти изключени. Но, когато се направи една рентгенова снимка на бял дроб, се установяват обширни промени в белия дроб, което веднага насочва към белодробен специалист. Заболяването протича по-дълго - месец и дори повече, след излекуване е възможно да останат трайни последствия върху белия дроб."

Отпреди 3-4 години е последният случай на легионерска болест във Видин. Тогава заболява млад мъж, който успешно е излекуван в местната болница. Заразяването е станало по време на риболов, обясни лекарят:

"Едно младо момче беше, той оцеля, последствията останаха хронични. Но важното е, че оцеля. Заразяването беше от водоем, бил е на риболов, след това идва с тези симптоми...Развиха се благоприятно нещата, но не е изключено да има и други, след като имаме данни на антитела срещу този микроорганизъм, значи инфекцията не е толкова нетипична за нас."


Не е установена категорична връзка между заболяването и климатиците, каза д-р Николов. В заключение той препоръча:

"Да не се консумира вода то непроверен източник. Когато се ходи за риболов, на разходка с лодка хората е трудно да стоят с маска, но когато е известно, че в даден район има епидемия, не е желателно да се ходи на това място. Вече заразените хора, които започват да проявяват симптоми, задължително трябва да потърсят лекарска помощ."

Снимка: Фондация Искам бебе
Благотворителен базар в подкрепа на каузата на фондация "Искам бебе"- "За повече деца на България" организират жени от Видин и Брегово. Идеята е да бъдат подкрепени двойки с репродуктивни проблеми от региона, обясни координаторът на организацията за Северозападна България Здравка Гергова:

"Не го предвиждахме, стана бързо и изненадващо, обадиха ми се дами от Видин и Брегово, които изразиха желание за организират базар. Средствата ще бъдат отново за семейства от Видин и региона. На 18 септември, от 10:00 часа, ще има маса на фондация "Искам бебе" в търговския център във Видин. Посетителите ще могат да закупят подаръци за близките си, да подпомогнат каузата и надявам се да помогнем някой нов живот да дойда не този свят."


Инициативата е на три жени от Брегово, които ще кандидатстват за подпомагане пред новосъздадения общински ин витро фонд в пограничния град. Една от тях е Елеонора Золина:

"В нашия регион нещата са много сложни - безработица, никой не ни чува, няма какво да се направи тук, има много семейства, които имат нужда не само от финансова помощ, но и от лекар специалист, който да ги прегледа и да им каже какъв е проблемът. Затова искаме малко показност, да ни чуят, да ни видят и ако е възможно да стане традиция, макар и малко, но се събират пари..."

Повече по темите в предаването може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Недостъпната среда е основен проблем за незрящите хора

На 15 октомври отбелязахме Международния ден на белия бастун - символ на независимостта на хората със зрителни увреждания, а през целия месец обръщаме внимание на техните права и нуждите. За хората с нарушено зрение всеки ден е борба, обяснява председателят на Районната организация към Съюза на слепите в Монтана Ива Петкова. "Те се..

публикувано на 18.10.24 в 16:56

Поредица от събития в подкрепа на 9-месечния Божидар организират в Бяла Слатина

В Бяла Слатина организират поредица от инициативи в подкрепа на 9-месечния Божидар, който страда от рядко генетично заболяване. В читалище "Развитие-1892" е уредена благотворителна изложба базар. Събраните средства ще са за лечение на момчето, каза секретарят на читалището Светлина Берова. "До 10-ти ноември сме подели доста неща в..

публикувано на 18.10.24 в 15:53

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти и осми клас във Видинско с еднократна помощ

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти, както и учениците от осми клас в област Видин, ще получат еднократна помощ в размер на 300 лева.  Тя ще бъде изплатена на два транша.  Крайният срок за подаване на заявленията-декларации приключи на 15 октомври, каза за Радио Видин директорът  на Регионална дирекция "Социално подпомагане" Видин,..

публикувано на 18.10.24 в 14:23

Младите са надеждата за новото начало на Мърчево

Село Мърчево е сравнително голямо село в Северозападна България .  Намира се в община Бойчиновци, област Монтана .  Река Огоста и жп линията София-Видин минават през селото.  Иван Иванов е дългогодишен кмет на селото - от 17 години. Избран е през 2007 година, а в момента тече петият му мандат.  Той обича родното си място, а..

публикувано на 18.10.24 в 13:26

18 октомври - Ден на художника

Днес, 18 октомври, художниците честват своя професионален празник. Той се отбелязва в деня на Свети апостол Лука, който се счита за пръв християнски иконописец.  Свещеното Предание говори, че той нарисувал две икони - на св. Дева Мария с Божествения младенец на ръце и на светите апостоли Петър и Павел. По този начин той сложил началото на..

публикувано на 18.10.24 в 12:51

Романът "Освен това танцувам" на френските писатели Ан-Лор Бонду и Жан-Клод Мурлева

Пиер-Мари Сото е успешен писател, носител на наградата Гонкур, който вече не пише. Вдъхновението му си е отишло на 28 октомври 2010 г., точно в 21 часа и 15 минути. Висок е 1,92 м, женен четири пъти, с шест свои деца и няколко доведени. Аделин Пармелан е висока, дебела, брюнетка, ако вярваме на нейното собствено описание. И да не вярваме, с..

публикувано на 18.10.24 в 12:00

Концерт-спектакъл "С България в сърцето" представят в Монтана

Концерт-спектакъл "С България в сърцето" -  на Обединен детски комплекс "Ние, врабчетата" ще се проведе днес в Монтана.   В него ще се включат представителите за България, завоювали среброто в Световния шампионат по сценични изкуства "PERFORMER CUP 2024" в Италия. Това са общо около 40 деца от областния център, информира Миглена Георгиева ,..

публикувано на 18.10.24 в 10:00