Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови знаци за по-безопасни пътищата

5
Снимка: МРРБ


Осем нови знака ще има по българските пътища. С тях ще се указват задръствания, намалена видимост, възникнало произшествие, наличие на зарядни станции. С нови знаци ще бъдат обозначени участъците от републиканската пътна мрежа, чието използване изисква винетна или тол такса.


Новите указателни табели са включени в Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за сигнализация на пътищата с пътни знаци, публикуван за обществено обсъждане от Министерството на регионалното развитие, МВР и Министерство на транспорта. Очаква се с въвеждането им да се подобри качеството на действащата сигнализация с пътни знаци по пътищата и улиците и да се повиши безопасността на движението.


Видинчани все още не са запознати с предложените нови пътни знаци, но смятат, че повече информация ще им бъде полезна на пътя:


"Би било добре за младите шофьори да знаят, да се съобразяват със знаците, с ограниченията най-вече... Мисля, че тези, които ги има в момента, са напълно достатъчни. Не знам каква им е идеята, не съм много запозната, ако са свързани с безопасност, биха били полезни... В момента е достатъчно сложна пътната обстановка, не знам на шофьорите дали ще им понесат новите знаци... Предупреждават водачите за опасности и т.н. Хубаво е, нека има..."


Новите пътни знаци ще бъдат полезни, но е необходим и засилен контрол за тяхното спазване, коментира от своя страна председателят на Съюза на автомобилните инструктори във Видин Георги Борисов:


"Това е добре, но има един проблем, докато го сложат, докато се задвижи тази бюрократична машина да сложи пътния знак при намалена видимост, когато горят отпадъци, то тогава пушекът ще се махне. Трябва жива сила, катаджията да седи в момента, когато се появят тези облаци дим и видимостта е намалена. Не е лошо да има знаци за зареждането, защото сега навлизат електрическите автомобили. Другият знак беше за паркиране на места, където може да се зарежда електрически автомобил. Но и сега виждаме, че има такива места за инвалиди, а те спират там. Пак стигаме до моята приказка, която казвам: Да се засилят контролът и санкциите. Не казвам, че аз ще мина метър, ако трябва и мен да ме глобят. Винаги се стремя да не нарушавам, досега нямам нито едно нарушение... Щом тези знаци не са забранителни, а само указателни, няма и да ги научат..."


Проектът за изменение и допълнение на Наредбата за сигнализация на пътищата с пътни знаци е качен за обществено обсъждане в Портала за обществени консултации и на интернет страницата на МРРБ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Търсите изход? Това е смехът.

Когато се казваш Грозьо Грозев и всички ти викат Грозния – колкото заради името, толкова и поради факта, че наистина не си измил зорите, – имаш два избора: да пораснеш смачкан до обезличаване комплексиран човечец, или да обърнеш негативите в позитиви по най-нахалния, но безотказно работещ начин – чрез хумор и демонстративен индивидуализъм,..

публикувано на 31.10.25 в 17:05

"Едно" на 31 октомври 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" организираха през месеца.  В Центъра за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни към фондацията отбелязаха Международния ден на готвача с кулинарно състезание. П роведоха и отборно спортно състезание по дартс. Използваха едни от топлите и слънчеви дни на..

публикувано на 31.10.25 в 16:49

Когато радостта се шие с любов – историята на Илиана Кънчева

Днес в рубриката "Професия-хоби" ще ви запознаем с Илиана Кънчева. Илиана от дете обича да шие и някак си съдбата цял живот я води към това да стане шивач. От десет години тя вече има и собствено ателие в град Видин и описва своята професия като удоволствие. Обича да шие народни носии и официални рокли, а най-голямата награда за труда и е..

публикувано на 31.10.25 в 16:10

Маска и тиква или буквар- кое да изберем?

Всяка година в края на октомври се изправяме пред вечната "битка" - тикви срещу буквари! От едната страна е Хелоуин, с костюми, маски и лакомства. От другата - Денят на народните будители, когато свеждаме глава пред делото на духовниците, книжовниците и възрожденците, които са събудили българския дух и го държат жив вече векове!  В последните..

публикувано на 31.10.25 в 16:00

Където е Хера, има усмивки!

Кучетата - най-добрите приятели на човека!  Знаете ли, че те са били опитомени още преди трийсет и три хиляди години? Представяте ли си! Толкова време рамо до рамо с нас, хората - и през всичките тези хилядолетия, ние заедно сме се променяли, ставали сме си все по-близки, почти като семейство. И днес, няма спор - кучето е не просто домашен..

публикувано на 31.10.25 в 15:05

Започва акция "Зима"

Традиционната акция "Зима" стартира от утре, 1 ноември. Тя ще продължи през целия месец, по време на който ще се осъществява засилен контрол и ще се провеждат специализирани операции с цел подобряване на обстановката по безопасност на движение и намаляване на пътнотранспортния травматизъм.  Акция "Зима" отново ще премине на 3 етапа с 3..

публикувано на 31.10.25 в 12:37

Деца и ученици отдадоха почит на будителите в Дунавци и Видин

Наближава един от най-възрожденските празници- Деня на народните будители. Празникът се отбелязва с различни инициативи от училища, читалища и културни институции. В град Дунавци деца от детската градина и ученици от двете училища бяха подготвили програма. В началото на празника кметът на Дунавци Димчо Скорчев подчерта значимостта на..

публикувано на 30.10.25 в 16:30