Паметник на загиналите бойци във войните през 1912-1918 година бе открит днес във видинското село Иново. Средствата за паметника се събират повече от 30 години. През 1988 година дядо Велко Петков пише писмо до предаването "Всяка Неделя" на БНТ, с което говори за 60 загинали воини от Иново. След излъчването му се събират роднините на починалите войници и сформират Инициативен комитет за събирането на средства, с които да изградят паметника.
"Дядо Велко Петков беше много сърцат българин. Той имаше списък на хората, които са загинали и след излъчването на материала по телевизията се събраха роднините на героите и започнаха да събират дарения. Тези средства се вложиха в тогавашния фонд "1300 години България. Дойде демокрацията и когато поискахме парите от Фонда, за да изградим паметника, се оказа, че Фонда го няма. Преди 5-6 години отново се събрахме наследници на починалите и тогава хората започнаха да идват и да ни казват, че искат да даряват средства за паметника. Събрани са 8000 лева, най -големият ни дарител е инж. Иван Богданов, който е внук на дядо Велко и дари 5000 лева" -сподели Анелия Младенова, част от организаторите и секретар на местното читалище.
Венка Томова от Иново е внучка на един от загиналите и не крие гордостта си от този факт:
"Аз не го познавам, баща ми също. Той е бил на 6 месеца, когато дядо ми е загинал, но съм чувала приказки от баба си и от татко си. Те са ми разказвали. Имаме негови снимки, които ги пазим и го познавам само визуално от тях."
Важно да се помнят хората, дали кръвта си за България, смятат и жителите на Иново:
"Благодарение на тях съществуваме, като държава, като народ, като личности... Дължим много на тия хора... Много е важно, ако не са били тези хора ние не бихме съществували сега."
На събитието присъстваха заместник-кметът на Община Видин Венци Пасков, кметът на селото Павел Петров, представители на институции, политически партии, организации, дарители.
След освещаването, извършено от видинския митрополит Данийл, бяха раздадени грамоти на дарителите и поднесени венци пред паметника. Всички присъстващи се поклониха в едноминутно мълчание в памет на загиналите иновчани, дали живота си за свободата на България.
Повече можете да чуете в звуковия файл
Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..
Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..
Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..
Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят: "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..
Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..
Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...
Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..