Гано Спасов е роден през 1925 година в село Славотин, Монтанско. Семейството му е земеделско, от рано се научава на труд и работа. През 1932 година тръгва на училище в родното си село. После учи в гимназията в Берковица. Продължава да учи във Враца в института за начални учители. От малък пее много хубаво, мечтата му е била да пее в хор. Тази своя мечта осъществява, когато идва във Видин. Започва да пее в хор"Боян Чонос" като тенор и така 30 години.
"Първият учебен ден беше на 15 септември, много ни посрещаха. Имахме много добър директор Христо Качев от село Габровница. Когато започваше да говори всички онемяваха. Първият ми учител беше от село Винище. Тогава не знаехме нищо и всичко научавахме в училище, на таблата пишехме и след това изтривахме с гъбичка. Нямахме тетрадки. Вече във второ тделение започнахме на тетрадки. На празници, на Кирил и Методий донасяхме много цветя. И беше много весело. Учителите много игри ни създаваха, хора, пеехме заедно с учителя.“
Във Видин Гано Спасов започва работа като начален учител. Изкарва пет випуска. Обича децата и те му отвръщат със същото. И сега всички негови ученици си спомнят с любов за този благ учител:
"Тогава беше много тържествено. Помня всичките си деца. Дадоха ми първи клас с колежката Кирилова. Когато въведохме децата, всички носеха цветя. Децата бяха много подготвени. Имам ученици добри, пет випуска. Много е важна мисловната част, без мисъл няма да може да решава задачите. Това се постига с много труд, с много обяснение, старание. Има случаи, когато децата не могат. И аз какво правя - викам ги следобяд и им помагам и така те успяваха да постигнат целта."
В момента Гано Спасов живее във Видин сам. Дъщерите му живеят в София. Има две правнучки. Едната продължава неговата мечта да пее професионално. Записала е Консерватория.
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..
В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН Димитър..