Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Генералният консул на България в Чикаго Иван Анчев: Българските училища са пазители на българщината отвъд океана

1 200 българчета в Чикаго тръгнаха на училище

Данните изнесе в "Другата истина" генералният консул на България в Чикаго Иван Анчев. Според него, там се намира най-голяма българска общност зад граница. Само в района на голямо Чикаго живеят между 100 000 и 120 000 души:

"Това обуславя и големия брой български училища в Чикаго- ние имаме над 12 училища. А за целия консулски окръг, за който отговаряме, те са над 15. Аз няма да се уморя да повтарям, че учителите и директорите на тези училища са пазителите Снимкана българщината отвъд океана. Посредством своята ежедневна дейност те вкарват България в сърцата на децата, по-голямата част от които са родени в Америка...

Програмата "Печат за двуезичност" е нещо, с което много се гордеем, защото именно от Чикаго през 2017 година тръгна тази много добра инициатива, а именно - българският език да бъде признат в американската образователна система. Seal of biliteracy дава предимство на успешно положилите изпит, когато кандидатстват в университет или за работа в САЩ. Ето защо това е нещо, което дава много големи предимства на нашите ученици, защото независимо дали ще Снимкапродължат в академичната среда или ще отидат на пазара на труда, имайки този сертификат, че владеят един рядък език, какъвто е българският, те са с предимство пред своите конкуренти. В нашия окръг българският език е един от официално признатите и  много от общинските документи, уеб сайтове и т.н. са преведени и на български език. Това отново е едно предимство за нашите сънародници, които биха искали да работят за общинските власти. Именно от Чикаго тръгна тази инициатива през 2017 година и до този момент ние имаме над 100 деца, които са издържали изпита. Инициативата е съвместна с  Департамента по езиково обучение (бившето ИЧС) при СУ "Св. Климент Охридски". Ние сме много щастливи и горди, че всичко това тръгна именно от нас...

СнимкаА що се отнася до броя на българските ученици тук, аз мисля, че те са над 1 000. Защото само в едно от училищата имаме повече от 600 деца, в няколко други имаме по 200 - 300, така че, според мен те са около 1 200 ученици...

И именно тук е моментът да споделя и една новина. Тази година имаме открит нов клон към училище "Нов живот". И това ни радва, защото вече имаме 12 училища, открити само в Чикаго. Едно от другите училища- "Малко българско училище" пък, купи своя собствена сграда тази година, което също е прекрасен момент от нашия училищен живот.

СнимкаТака че, българската общност в Чикаго е много уникална, много пъстра, много животворяща. Тя е общност, с която можем да се гордеем и общност, която държи и пази България много силно в сърцата си.
.."

"Важно е децата да се чувстват свързани с България и ще стартираме програма за партньорство между училища в България и българските училища в чужбина, която трябва популяризира българското образование и да мотивира тези деца да се завърнат у нас, вече в системата на висшето образование. В тази връзка ще променим и наредбата за прием в държавните висши училища - ще признаваме оценката от зрелостен изпит в другите държави като входна оценка за българските Снимкауниверситети, плюс сертификата по български език по европейската езикова рамка“. Това каза пред БНР в навечерието на новата учебна година министърът на образованието Красимир Вълчев.

Облекчаване на визовия режим за студенти и електронна платформа за кандидатстване в българските висши училища, са част от мерките, които ще улеснят пътя на кандидат- студентите от чужбина, обеща още министърът и припомни, че образованието е основната причина за емиграцията на българите във възрастовата група 17-25 години.

Как се отразява тази емиграция на едно обикновено българско училище от Северозапада и подробности за началото на новата учебна година в две български училища в Чикаго, можете да чуете от интервютата с Бисерка Каменова- директор на СУ "Св.Св.Кирил и Методий" Видин, Мария Бъргграф- директор на Ново българско училище в Нейпървил, Хриска Перфанова- директор на училище "Нов живот" Чикаго, както и целия разговор с Иван Анчев- генерален консул на България в Чикаго- в звуковия файл.

Снимки:  "Малко българско училище", Ново българско училище в Нейпървил и училище "Нов живот" Чикаго


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално ангажирано..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00

Спортно събитие за хора със специални потребности се състоя във Видин

Фондация "Подкрепа за реализация" се включи като съорганизатор в спортно събитие за хора със специални потребности,  инициирано от Спортен клуб "Обединен спорт за всички". Проявата беше със съдействието на Община Видин. Домакин на срещата беше Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I", а като доброволци в събитието..

публикувано на 28.03.25 в 14:54