Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заснеха видеоклип, който показва природните богатства на Враца

Снимка: Радио ВИДИН


Видеоклип, популяризиращ прохода Вратцата и местността "Градище" край града под Околчица, може да бъде видян на сайта на местната община. Краткият филм е финансиран от план-сметката на археологическите проучвания на историческото място за сезон 2019 година. Идеята за заснемането на красивия скален масив и древния град Вратцата е на археолога и ръководител на проучванията - д-р Нарцис Торбов. В средата на месец август, на среща между Калин Каменов, кмет на Община Враца, и археологът Нарцис Торбов, беше обсъден вариант за популяризиране на местните забележителности.

"До този момент клипът е гледан от 29 хиляди души. Голяма част от тях са млади, стигнали сме до младата аудитория, което е основната ни цел. Отзивите могат да бъдат видяни от всеки. На базата на тях, ако нататък правим друг клип, ще поправим и коригираме грешки, ако сме допуснали такива в клипа. Освен мен, инициатор за създаването на този труд е и общественикът Христо Илиев, който е на разкопки заедно с нашия екип. В този клип се включи целия археологически екип, бяха извършени няколкократни заснемания. Цената е 460 лева. Оказа се, че парите не могат да бъдат предоставени на Ивайло Нелов, човекът заснел клипа. Аз го заплатих в крайна сметка. От години проучвам Вратцата, затова се чувствам задължен да участвам активно. В последните дни хора ми се обаждат с похвали за клипа. Ние успяхме да съчетаем, от една страна, Вратцата като природна забележителност, а от друга страна, тук е разположен и археологическият обект, и селището, и крепостта. Изобщо нашите корени са тук - това е средновековна Враца, от тук произхожда съвременния ни град. Клипът показва цялото величие на прохода и на археологическия обект, който е многослоев. Най-ранните данни при Градище са от времето на траките. Имаме и античност тук, а след това изразен период на ранна Византия (V-VI век). И накрая имаме Българско средновековие от XII-XIV век", разказва археологът Нарцис Торбов.

Нарцис ТорбовСоциалицията на даден археологически обект създава възможност за посещение от туристи. "От тук започва всичко" е озаглавено видеото, показващо величествената порта към древна Враца, наричана в средновековието Вратица.

"Възможността да създадем клип, който да пуснем в голямото пространство на комуникацията, е задължителна. Така този труд стига до хора, които в момента дори не живеят тук. Аз съм минал 50 години, но се радвам, че младите се ангажират с определена цел. Радвам се, защото Христо и Ивайло са млади, нашият екип от музея е от млади хора. Ние имаме послание. Елате във Враца, вижте прохода, минете през обекта, срещнете се с хората, които го проучват, за да разберете миналото, да се запознаете с бъдещето. Обектите ги има, за да бъдат посещавани от туристи".

Проходът Вратцата, обявен за природна забележителност през 1964 година, е разположен на два километра югозападно от сърцето на града. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10