Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заснеха видеоклип, който показва природните богатства на Враца

Снимка: Радио ВИДИН


Видеоклип, популяризиращ прохода Вратцата и местността "Градище" край града под Околчица, може да бъде видян на сайта на местната община. Краткият филм е финансиран от план-сметката на археологическите проучвания на историческото място за сезон 2019 година. Идеята за заснемането на красивия скален масив и древния град Вратцата е на археолога и ръководител на проучванията - д-р Нарцис Торбов. В средата на месец август, на среща между Калин Каменов, кмет на Община Враца, и археологът Нарцис Торбов, беше обсъден вариант за популяризиране на местните забележителности.

"До този момент клипът е гледан от 29 хиляди души. Голяма част от тях са млади, стигнали сме до младата аудитория, което е основната ни цел. Отзивите могат да бъдат видяни от всеки. На базата на тях, ако нататък правим друг клип, ще поправим и коригираме грешки, ако сме допуснали такива в клипа. Освен мен, инициатор за създаването на този труд е и общественикът Христо Илиев, който е на разкопки заедно с нашия екип. В този клип се включи целия археологически екип, бяха извършени няколкократни заснемания. Цената е 460 лева. Оказа се, че парите не могат да бъдат предоставени на Ивайло Нелов, човекът заснел клипа. Аз го заплатих в крайна сметка. От години проучвам Вратцата, затова се чувствам задължен да участвам активно. В последните дни хора ми се обаждат с похвали за клипа. Ние успяхме да съчетаем, от една страна, Вратцата като природна забележителност, а от друга страна, тук е разположен и археологическият обект, и селището, и крепостта. Изобщо нашите корени са тук - това е средновековна Враца, от тук произхожда съвременния ни град. Клипът показва цялото величие на прохода и на археологическия обект, който е многослоев. Най-ранните данни при Градище са от времето на траките. Имаме и античност тук, а след това изразен период на ранна Византия (V-VI век). И накрая имаме Българско средновековие от XII-XIV век", разказва археологът Нарцис Торбов.

Нарцис ТорбовСоциалицията на даден археологически обект създава възможност за посещение от туристи. "От тук започва всичко" е озаглавено видеото, показващо величествената порта към древна Враца, наричана в средновековието Вратица.

"Възможността да създадем клип, който да пуснем в голямото пространство на комуникацията, е задължителна. Така този труд стига до хора, които в момента дори не живеят тук. Аз съм минал 50 години, но се радвам, че младите се ангажират с определена цел. Радвам се, защото Христо и Ивайло са млади, нашият екип от музея е от млади хора. Ние имаме послание. Елате във Враца, вижте прохода, минете през обекта, срещнете се с хората, които го проучват, за да разберете миналото, да се запознаете с бъдещето. Обектите ги има, за да бъдат посещавани от туристи".

Проходът Вратцата, обявен за природна забележителност през 1964 година, е разположен на два километра югозападно от сърцето на града. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09