Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образите на отминалата епоха в творчеството на Борис Коцев

Снимка: ХГ "Иван Фунев"


Самобиятният врачанин, под чиято четка неведнъж Враца и редицата български градове оживяват: това е Борис Коцев, заемащ осезаемо пространство в българската арт сфера през 40-те и 50-те години на миналия век. Последовател на движението за родно изкуство, авторът съживява образа на една отминала епоха. Проявява се като живописец, илюстратор, карикатурист, плакатист. 

"В малката зала на ХГ "Иван Фунев" сме подредили изложба по повод 110 години от рождението на Коцев - класик в изкуството на България. Роден е в нашия град през 1908 година. Изложбата е също така по повод 60-годишнината от неговата кончина. 27 негови творби могат да видят посетителите, 17 са живопис. Завършва декоративно изкуство в Художествената академия при проф. Дечко Узунов. Специализира стъклопис, стенопис и мозайка в Мюнхен при проф. Хилдебранд. Работи картини с масло и темпера, мозайка, илюстрация, приложна графика и панаирна украса. Има ярко изразен самобитен почерк, богато въображение и чувство за декоративност и стилизация. Коцев още в началото на творческия си път застава пред проблема за националното, затова е последовател на движението за родно изкуство, възникнало през 20те години на миналия век. Най-силният фактор в обаятелния му стил е усетът за ценностите, чувството към модерна и смислова интерпретация. От индустриалния пейзаж, та до легендата, от библейското иносказание, та до бивотата сцена - това е тематичният диапазон на Борис Коцев. Този художник пресъздава атмосферата на някогашния градски и селски живот, улавя всеки момент, интимно го обрисува", разказва за кариерата на художника, работещ в областта на монументалната живопис, мозайката и пространственото оформление Христо Божков, главен уредник на ХГ "Иван Фунев".

Борис КоцевПроекти за мебели, текстил и керамика, както и активно сътрудничество с предприятията и производители, са сред другите дейности в плодотворния път на Борис Коцев. Творчеството му - голямо и ценно, все още остава непроучено в цялост и не толкова популярно. През 1979 г. е организирана негова посмъртна изложба в памет на Коцев, а основен инициатор е Димитър Грозданов. За списание "Лада" през 1979 г., той пише: "Един от най-странните и най-завършените художници, вживели се в българския фолклор, Борис Коцев изгражда личния си, неповторимо обаятелен стил, благодарение на тънкия си усет към ценностното в народното изкуство".

"Доминиращият декоративен подход при решаване на художествените задачи не е приет, за сметка на съдържателната страна на творбите. Орнаментът, детайлът, аксесоарът - те играят собствена роля, за да допълват информация за епохата, събитието. Коцев винаги извлича актуалното. В него съществува вродена чувствителност към фолклорното. В изкуството на Борис Коцев се срещат националното и модерното, художествената традиция и съвременния поетически изказ. От 1936 година той участва в редица изложби, има и две самостоятелни в София, както и една в Будапеща. Умира през 1959 година".

Изложбата може да бъде видяна до края на месец октомври. 

"Каня всички, има какво да се види. Това изложение може да е полезно, особено за учениците, в тяхното съзряване".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00