Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин през нестандартния поглед на Филип Захариев

8
Снимка: личен архив


Срещам ви с Филип Захариев, роден във Видин, израснал в нашия град с всички хубави и не дотам хубави моменти във времето след 1989 година.  Работи  като професионален готвач, а хобито му е да пише и да снима. С тези две негови любими занимания се справя  прекрасно. Това лято направи във Видин няколко нестандартни фотосесии. Първият проект, който действително провокира и те кара да се замислиш  за живота във Видин, е свързан с видинския квартал "Селището".  Тук Филип заедно със Соня Валери, която е негов фотомодел, започват да снимат. Кое провокира младия мъж да направи подобна фотосесия да чуем от него:


"Първо беше една моя идея, когато се разхождах с баба ми в градската градина и имаше фестивал "Дунавски вълни", имаше деца и хора в национални носии. Видях ги как след като се натанцуват, сядат на пейките, пушат цигари и пият бира. Това е нещо нормално, аз съм учил в шестото и знам какво е държанието на хората на сцената и отстрани. И затова реших да направя една фотосесия на момиче в народна носия, което се държи по-естествено, по-разчупено от общоприетото. Защото сме виждали снимки на жени в народни носии и винаги са стереотипни, в една и съща поза. Срещнах Соня и тя се съгласи. Намерихме национална носия. Един ден целия снимахме над десет часа на различни места. Беше доста уморително. Това беше сериозна фотосесия с модел. На "Селището" при циганите Соня си играеше с децата, влизахме в домовете им. Тя беше като някакъв ангел за тях."

“Селището” е втората България и си е там, такова, каквото е - пише към снимките Филип Захариев. Едно забравено от боговете място, създадено да приюти семействата на работниците от производствените предприятия. Днес то е гето. В него българи и цигани винаги са живели в мир и разбирателство. В него живее и моята баба, при която отивахме. За живота на това място може да се разказва много, но ще оставя снимките да говорят.


Ето какво сподели и Соня Валери, централният персонаж в снимките на Филип:


"Това беше нестандартна фотосесия. Филип искаше да покаже и другата страна на България, в случая Видин. Който в момента, за съжаление, е доста занемарен и на нас ни е тъжно.  Спомняме си с умиление за това как хубаво се живееше. Искахме да покажем тази България, която е тъжна. Затова избрахме тези локации. В "Селището" беше много емоционално. Просто ние променихме един обикновен ден на тези хора. В момента, в който слязохме, ние се представихме, и обяснихме за какво сме там. Българите ни гледаха лошо, ромите ни приеха с голяма усмивка и искаха да ни помогнат. Самите дечица бяха най-щастливите на света, те ме гледаха като фея от Космоса, пипаха орнаментите на носията, гледаха ме с любов и умиление и бяха много щастливи. Почувствах много контрастиращи чувства – хем се чувствах горда българка, хем ми беше тъжно, защото това, което ни заобикаля, е тъжно."


Идеята на Филип тръгва от неговия блок в кв. "Химик", който е като след бомбардировки в Сирия, страшен и опасен за живеене. Продължават да снимат в изоставените химически заводи, където преди 30 години са работили 7 000 души. На фона на затворилата врати Химия, Соня Валери се снима с пъстроцветна българска носия. Коментарът към снимката е: "Това момиче Не се е загубило в призрачния завод, загубило се е в живота! От изоставения град е. Града на реката, за който никой не говори. Тя щеше да живее тук и да е щастлива в него, ако не бе такъв, какъвто е в момента. И тя, и аз, и много други, които искаме да сме си вкъщи. Така, както са мечтали за това жителите на Припят. Само че не може, нищо че не сме обгазени с радиация. Обгазени сме с корупция."  


Филип Захариев търси за снимките си и културни обекти:


"В Синагогата искахме да станат по-арт снимките. Контрастът между разрушеното и красивата българската носия е много фрапиращ. Хем трябва да бъде грозно, хем е красиво. Целта беше да покажем разрухата и идеалите на българина, което е носията. Оказа се, че в Синагогата няма нищо грозно., а е доста красиво…Всички тези неща са като хоби. Радвам се, че срещнах хора като Соня, Бенджи и Бел. Защото те наистина милеят за града и искат да направят нещо хубаво тук. Когато прекарам повече време тук, виждам, че има какво да се прави. Видин е град с огромен потенциал и трябва да се използва…Решил съм да обикалям по селата и да снимам възрастните хора, мисля, че има доста истории за разказване."


Преди дни излезе от печат втората книга на Филип Захариев, която носи заглавието “Където корабите умират". На вкусния фест в парк "Владикина бахча" на 5 и 6 октомври, той ще я представи и всеки, който желае, ще може да си я купи с автограф от автора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45