Археолози във Видин приключват проучванията на нов сектор от антична Бонония. Разкопки на обекта, който е на общински терен до гимназията по туризъм във Видин, се провеждат пети сезон под ръководството на доцент Здравко Димитров. Тази година за тях е осигурено и държавно финансиране от Министерството на културата:
"Идеята още от преди години, която сме споделяли с кметовете на община Видин, е тези общински терени, които бяха напълно занемарени, и в които е разположена западната крепостна стена, в продължение на няколко години тук да се извършат археологически проучвания, чрез които от една страна да установим доста сериозни сведения и находки от историята на Видин през цялата негова история, тъй като тук ще видите, че ние започваме от 20-ти век и слизаме на едно ниво, което е от пети век, т.е 15 века история се намират зад нас. Освен това друга идея на този проект за проучване на западната крепостна стена на Бонония е след няколко години, когато разкопките приключат и нивото бъде изравнено, те да се социализират в рамките на съвременния град.
Останките, които открихме през месец септември от западната крепостна стена на Бонония предразполагат точно към тези бъдещи проекти за експониране, тъй като тук откриваме стената при нейната западна порта, при това запазена на височина над два метра. Освен това ние имаме тук изключително интересни находки от Османския период от историята ни- от 15-ти до 19-ти век- редица съдове, цял един комплекс от керамични лули, монети и други доста интересни метални находки, които тепърва ще бъдат реставрирани"- каза доцент д-р Здравко Димитров.
Заедно с проучването на античния град Бонония са открити и образци на средновековна керамика. Находки, които носят още информация за периода на Средновековието са открити и на обектите по трасето на бъдещия газопровод, където се провеждат спасителни разкопки, каза директорът на Регионалния исторически музей във Видин Фионера Филипова:
"Тази година имаме много интересни податки от Средновековния период. Тук се откриха много интересни образци на сграфитокерамика, така наречената "царствена керамика", част от която е изложена и в нашата експозиция по Средновековна археология, която ще бъде експонирана. Другите ни обекти също подадоха интересни данни за Средновековния период и специално за падането на България под Османска власт на този край. За това ще говорим като обработим изцяло материалите."
При разкопките на крепостната стена на Бонония са открити и няколко монети от времето на последния цар на Видинското деспотство Иван Срацимир.
Необходимо е теренът, където се провеждат разкопките във Видин да бъде опазен, за да не се налага разчистването му отново през следващия археологически сезон, отбелязаха от екипа, който работи на обекта.
Идеята е теренът, който е в един от жилищните квартали на Видин, да се превърне в археологически парк. В близост до него е и средновековната крепост "Баба Вида".
"Въпреки, че се намира в жилищен район, има достатъчно пространство, достатъчно въздух. В същото време ще обхване достатъчно голяма площ, за да се превърне в един археологически парк, поне такива са вижданията на археологическия екип, който работи тук. Надяваме се след като приключим с нашата археологическа работа, научната дейност, да получим подкрепа от гражданското общество и Община Видин да направи проект или да инвестира собствени средства, за да го превърне в един от бъдещите туристически обекти на Видин. Още повече, че виждате, тук имаме едни много сериозни, много масивни останки и няма да има нужда да се правят бутафорни строежи и надграждания, за да впечатляваме туристите. Те просто ще бъдат впечатлени от историята, върху която ходим и която е напълно автентична"- каза археологът Ваня Ставрева от екипа, който работи на обекта.
Дни, преди Коледа, коридорите на СУ "Иван Вазов" Мездра се изпълниха с усмихнати детски личица. Поводът, който ги събра, беше организираната за поредна година в училище Коледна работилница. С помощта на своите родители, бъдещите първокласници сътвориха красиви коледни украси - изящна коледна звезда и коледна играчка...
Приказни герои от книгата на Антоан дьо Сент-Екзюпери "Малкият принц" оживяват в СУ "Никола Йонков Вапцаров" в село Дреновец. Изрисувани са от художничката Лилия Захаринова от Белоградчик. А поканата идва от директора на училището Бойка Александрова. Рисуването на стената в училището отнема една седмица на художничката, разказва Лилия..
НЧ "Земеделец 1874" Ново село организира провеждане на хоротека. Идеята е на читалищните работници и има за цел да привлече повече хора в приятното занимание. Хоротеката ще се провежда всеки петък в салона на читалището, а този петък на 13 декември беше първото й издание, казва секретарят Любка Ангелова: "Танцовите състави..
Обновени са две от залите в сградата на читалището в Криводол, съобщи председателят на настоятелството на културната институция Валентин Кирилов. Тази година НЧ „Никола Йонков Вапцаров 1924" чества своя вековен юбилей: „След основен ремонт създадохме конферентна зала , в която могат да се организират обсъждания, важни дебати и конференции...
С много коледни инициативи за децата в село Брусен се включват читалищните работници от НЧ "Светлина 1931". Днес от 10 часа децата ще изработват коледни бисквити при Тишко. Днешната инициатива предхожда още други, като коледуване, коледен театър и коледно парти, казва кметът на село Брусен Георги Николов: "Работим с малки деца, най-вече с деца..
Благотворителен концерт "Стръкче надежда за Боби" организира ВГ "Шоколадче" Лом в неделния ден. Концертът е част от благотворителните акции за събиране на пари за лечението на 18-годишния Божидар Петров от монтанското село Смирненски, казва Росица Кръстева, ръководител на групата: "Включваме се в една много специална благотворителна кампания..
Традиционен Рождествен концерт ще изнесе днес християнска рок група „Глашатай“ с приятели на състава. Програмата е от авторски и преводни песни. Вечните истини от Библията оживяват в съвременен и напълно достъпен формат, пречупени през светогледа на текстописците. Музикантите създават празничното настроение на събитието, което ще се състои..