Шестнадесетата регионална краеведска конференция "Миналото на родния край - послание към бъдещето" се организирана във Враца. Организатори са Регионално управление на образованието и Регионална библиотека "Христо Ботев". Желаещите да участват в нея могат да го направят със свой авторски материал, базиран на лични проучвания и обобщения, свързани с българските културно-просветни средища, каза за Радио ВИДИН Калина Тодорова от врачанската библиотека:
"В последните години тя прераства в конференция на Северозападна България. Участват различни изследователи в институции или самостоятелно. Редовно при нас участват институциите- Държавен архив- Монтана, Държавен архив- Видин, Държавен архив- Враца, които са съорганизатори на конференцията. Включват се доста ученици и учители. Реализира се една от нашите идеи- съвместно, различните поколения и различните области на знанието, да се съберат, да обменят опит. Защото както ние има какво да научим от младежите, така и те от нас. Темата всяка година е различна, миналата година беше за народната медицина. Тази година обръщаме поглед към обществените организации и институциите. Разбира се и личности, свързани с тях, хората могат да участват и с родово изследване. Желанието ни е и тази година да съберем различни изследвания и погледи от целият регион. Разбира се много изследователи, краеведи са добре дошли. По традиция в нея участват и хора на изкуството, артисти, музиканти и др. "
Тема на конференцията тази година е "Пътища към новото време - градската и селската култура в модерна следосвобожденска България. Материалът може да бъде представен в резюме до 3 страници, като всеки сам избира как да представи своето изследване- по различен начин, интересен или чрез филм. Всички материали ще бъдат издадени в сборник следващата година, за да може всички читатели на библиотеката да се докоснат до темата, уточни Калина Тодорова.
Конференцията ще се проведе на 20 ноември в Регионална Библиотека "Христо Ботев" Враца, а до 10 ноември може да бъдат изпратени изследвания в отдел "Краезнание".
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..