Нова скулптура във формата на сърничка радва жители и гости на град Видин. Изработена е от бронз, в естествена големина, и е монтирана в Крайдунавския парк. Тя наподобява предишна скулптура, изчезнала в началото на демократичните промени. Целта не беше да се направи копие, защото за това са нужни 360 градусови снимки. Разликите са в стъпките на крачетата, каза за Радио ВИДИН Светлин Николаев -скулпторът, изработил фигурата:
"Възстановяваме идеята за сърничката. Разполагаме със снимки на хора, с лични снимки на деца и те са от различни ъгли, но като размери, като положение на главичката, е максимално като другата. Заради черно-белите снимки не знам какъв е цвета, но предполагам, че е като тези на лисичките. Изработката е много трудна, аз от август месец я работя. Анатомия съм гледал всеки ден пред компютъра, с арматурата имаше проблеми, имах притеснения за самият монтаж, но вече мина. За мен беше удоволствие, като професионалист ми е приятно. Може да се оформи един кът с лисичките, както виждате и постамента е същият- да са в една гама. Не съм си спестил нищо от труда, постарал съм се, то е за хората."
Някои видинчани си спомнят за старата сърничка, дори имат снимки с нея като деца:
"Помня, но бяха 2, преди 20 години бяха. Интересно е за децата и връща спомени на възрастните... Май имаше, ама не си спомням. Естествено, че е хубаво, но се рушат от разни хора... За децата е радост, синът ми беше малък и може би имам снимка...Това е цвета, който трябва да бъде, ще свикнем с нея. Гледала съм внучки и лисичките бяха актуални, след това оня кът... ще се приеме и тя."
Сърничката е поставена в близост до други две емблематични скулптури за Крайдунавския парк- тези на лисичките, които също бяха възстановени преди време.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..