Дни преди Духовния празник на Видин- Димитровден, във Видин се проведе традиционното ученическо състезание "Аз познавам Видин". Отбори от шест видински училища показаха познанията си за историята на града. Всеки отбор трябваше да представи пред публиката известни благодетели от миналото, свързани с Видин. Тричленно жури избра за победител отборът на видинската математическа гимназия.
Около 2 седмици е протекла подготовката за състезанието, налагало се е учениците от отбора-победител да остават всеки ден след редовните часове в училище, каза за Радио ВИДИН Траяна Каменова от 7 клас на математическата гимназия:
"Готвихме се за състезанието под ръководството на нашите учители г-жа Вълчева и г-н Казашки. Те много ни помогнаха в подготовката, за мен беше радост да участвам в състезанието. Избрахме тези благодетели, защото са представители на 3 различни религии. Искахме да покажем, че Видин е много по-различен. Моят любим благодетел е Екзарх Антим Първи, тъй като уча в училището, което носи неговото име."
Състезанието за благодетелите на Видин е прекрасно. Всички деца и колеги се бяха подготвили и се представиха достойно, коментира Светлина Вълчева учител по история и цивилизация от математическата гимназия:
"Благодетелите на Видин са много и това, което ние показахме, е свързано с това, че Видин е градът на трите религии. Един малък Йерусалим, който ни показва, че можем да живеем толерантни и да живеем спокойно. Това са деца от 7 клас с интерес към родната история. Те се занимават в клуб по интереси с история и цивилизация и сами предложиха тези личности. С тези прекрасни деца няма как нещо да е трудно. Да носиш ключа на старопрестолен Видин е гордост."
Всички отбори се представиха отлично, победителят беше избран доста трудно, каза за Радио ВИДИН Калин Виденов от Регионален исторически музей- Видин, член на журито:
"Поздравявам учениците и техните преподаватели за блестящото представяне. За нас беше изключително трудно. Следяхме за съдържателната част, за подготовката и др. "
Цветан Асенов-изп. длъжността кмет, връчи на отбора победител наградата "Ключът на Видин". В състезанието участваха още отборите на Основно училище "Любен Каравелов", Средно училище "Св. Св. Кирил и Методий", Средно училище "Цар Симеон Велики", Средно училище "Петко Рачов Славейков" и Основно училище "Иван Вазов".
Днес отбелязваме Международния ден на светофара. Устройствата за светлинна сигнализация служат повече от век и половина, за да регулират движението по натоварените кръстовища в целия свят. И макар на много места те да са замествани от кръгови кръстовища, техническите средства все още са актуални и се използват успешно за повишаване на пътната..
Основен проблем във видинското село Медовница е интензивният и неконтролиран трафик на тежкотоварни камиони и леки автомобили, които преминават с превишена скорост през населеното място. Ограничението от 40 км/ч масово се нарушава, а пътят, за който става въпрос, е част от международното трасе Е79, което пресича населеното място...
Децата от студио "Нана Арт" във Видин проведоха летния си пленер в сливенското село Жеравна. Общо 16 ученици посетиха архитектурния резерват, в който съхранените възрожденски къщи и каменни улички са предпоставка за творческо вдъхновение и въображение, казва Надежда Иванова, преподавател по изобразително изкуство: "Два дни рисуваха децата...
Петя Петрова- Павлова, учител по математика в ОУ „Кирил и Методий“ в монтанското село Замфир се класира на първо място в Националното учителско състезание „AI в образованието“, организирано от Департамента за информация квалификация и продължаващо образование - Варна към Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Тя участва в..
Нездравословният начин на живот е основната причина все повече млади хора да страдат от коронарна болест на сърцето . Намалява възрастта и на пациентите с коронарен байпас. Тревожните данни оповести кардиологът от Университетската болница "Света Екатерина“ в София д-р Ивайло Ценков . "Все повече млади хора, като казвам млади, това са хора..
Световната седмица на кърменето се отбелязва от 1 до 7 август. Тази година темата на инициативата е "Кърменето като приоритет: Да изградим устойчива и подкрепяща среда“. По този повод ще бъдат организирани събития в различни градове на страната. Ще бъдат показани някои от слабостите, както и добрите практики по отношение на кърменето. Това обясни..
Здравословното хранене в училищна среда набира все по-голям обществен интерес през последните години. В тази връзка от Сдружението за достъпна и качествена храна обявиха подкрепа за проекта "Децата избират", създаден от братята Стефан и Георги Димитрови от Стара Загора. Проектът е свързан с подобряване на училищната хранителна среда в България и..