Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Състави от Видин и Монтана с награди от танцов фестивал

3
Снимка: Народно читалище Цмят

Фолклорен ансамбъл "Цвят" Видин спечели второ място и грамота от първия Национален танцов фестивал "Изкуството на танца". Фестивалът се проведе през почивните дни във Враца, в него участваха танцьорите и певиците от Фолклорен ансамбъл "Цвят" при Народно читалище "Цвят 1870" Видин. Те представиха танца "По северняшки" с хореография на Димитър Карчев и музика на Вени Петков, каза за Радио Видин Любомир Илиев, секретар на читалището.


"Изненадата беше голяма, тъй като нашите танцьори и певици са любители. Конкуренцията беше оспорвана. Впечатление направи самата хореография, защото танца е доста бърз, жив и динамичен. Имахме невероятна визия на сцена, заради представянето ни с народен хор, с оркестър на живо и танцьори, а от другите участници само ние се представихме в този формат. Щастливи и радостни сме от тази голяма награда, а децата са доволни от представянето си", добави Любомир Илиев.


Момичетата и момчетата на художествените ръководители Димитър Карчев и Лора Асенова впечатлиха конкурсното жури с оригинална хореография и осезаемо сценично присъствие измежду другите достойни конкуренти, представители на Националното училище за танцово изкуство в София, Фолклорния танцов ансамбъл "Шопско настроение" от Плевен, Фолклорният ансамбъл "Ломски ритми" и детски танцови състави на Центъра за подкрепа и личностно развитие от Враца. 


Две втори места завоюваха и танцьорите от клуб по спортни танци "Астра" и танцова формация "Dance machine crew", при Общински младежки дом - Монтана. Момичетата от "Астра" донесоха второ място в категория "Модерни танци".  На второ място журито класира и динамичните танци на танцовата формация, с хореограф Марян Петков, които се състезаваха в категорията "Хип-хоп" . Те получиха  купи и медали за участието си във  фестивала, съобщават от Младежкия дом.


В първото издание на Националния танцов фестивал "Изкуството на танца" се включиха над 30 танцови групи и индивидуални изпълнители от различни области на страната.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Три селскостопански постройки изгоряха при пожар в Дружба

Три селскостопански сгради изгоряха до основи при пожар, избухнал днес следобед в село Дружба, община Видин. Благодарение на бързата реакция на пожарникари, доброволци и местни земеделци, огънят е бил овладян и не е засегнал жилищни къщи, съобщи кметският наместник на селото Иванка Цветанова. "Засегнати са три селскостопански сгради, които..

публикувано на 24.08.25 в 17:30

Първият фестивал "Изворът на спомените" ще се проведе през септември в Каленик

На 13 септември от 17 часа във видинското село Каленик ще се проведе първото издание на фестивала "Изворът на спомените в подножието на вековните благуни". Събитието ще включва участие на местни читалища и ще привлече гости от населените места Покрайна, Кутово, Дружба, Тополовец и Старопатица. Фестивалът е организиран в близост до Чешмата в село..

публикувано на 24.08.25 в 14:00

Таланти от Враца с три медала от музикален форум

Талантливи изпълнители от музикалната школа към НЧ „Развитие 1869" във Враца спечелиха отличия от престижна надпревара. Възпитаниците на музикалния педагог Олга Младенова се отличиха по време на 7-ия Международен музикален конкурс "Трявна Арт Фестивал", провел се от 4 до 10 август. Моника Георгиева заслужи златния медал за първото си място. Елица..

публикувано на 24.08.25 в 12:00

Решават бъдещето на медикотехническата лаборатория във Враца

Общинският съвет във Враца ще решава на своето редовно заседание дали да сключи договор с избрания след конкурс стар-нов управител на Медикотехническата лаборатория по зъбопротезиране. Това ще стане на сесията на 26 август, а докладната внася председателят на местния парламент д-р Владимир Христов. От материалите, внесени за обсъждане, се разбира, че..

публикувано на 24.08.25 в 11:00

Бойница отбеляза празника си

С празнична програма Бойница отбеляза традиционния събор на селото. Откриването на празника бе вчера на площада от кмета Анета Генчева , която пожела на жителите и гостите: "Богородица закрилница на майките и жените. Дай Боже да имаме още дълги години закрилата на Света Богородица, така че този празник е с традиции. Наш гост тази вечер е Свилен..

публикувано на 24.08.25 в 08:35

Изложба "Мозайката днес" представиха в Белоградчик

В художествена галерия „Вълчо Вълчев"  в Белоградчик  бе представена изложбата „Мозайката днес". Изложбата е инициирана от сдруже нието на българските мозаисти,  Художествена галерия „Вълчо Вълчев" и Исторически музей  -  Белоградчик. В изложбата участват 15 автори с 32 свои пана и пластики, обхващащи широк спектър от техники и стилове –..

публикувано на 23.08.25 в 16:55

Организират второто за тази година неон парти край Враца

Партито се очаква с голям интерес след първото подобно парти, което се състоя през юли. Събитието е в събота /23 август/ и започва в 21.00 часа в местността „Плажът", която се намира между града под Околчица и село Згориград. Организаторите анонсираха, че специален гост ще е DJ Динко Петров + Live Sax.  Участниците ги очакват ярки светлини и..

публикувано на 23.08.25 в 16:54