Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да правим добро, за да сме здрави

На 13-ти ноември отбелязваме Световният ден на добротата... Всеки от нас трябва да се стреми да бъде добър, ако искаме да живеем в по-хубав свят. Едно проучване доказва, че добрината е полезна и за собственото ни здраве - тя намалява кръвното, зарежда ни с енергия, носи ни удоволствие и увеличава продължителността на живота ни. Дори и дребните добри дела наистина носят щастие. Неща като помощ на съсед или на някой на улицата, или неочакван подарък за някого, увеличават щастието на този, който помага. Психолозите са открили, че помагането на другите увеличава личното щастие повече, отколкото ако помагате на себе си, каза за Радио ВИДИН психологът Катя Райчева:

"Да започнем от там, че когато ни правят на нас добро се чувстваме прекрасно, защото всеки човек обича да получава нещо като уважение, внимание, подарък или дори помощ. По същия начин човек се чувства, когато прави добро, защото той знае как се е чувствал, когато са му го направили на него. Истинското добро е, когато го правим без да имаме някакви облаги от това, без да очакваме нещо в замяна. Всрки човек, когато направи доброта се чувства безценен, полезен и това му донася и душевна доброта. "

За повечето хора самата дума "добро" звучи донякъде далечно и твърде символично, доколкото е далечен и символичен самият живот на човека. Казват, че научиш ли се да правиш добро, значи си се научил на всичко... Правим ли добри дела и склонен ли са видинчани на добротворство:

"За внука ми всеки ден правя добро, като ми иска закуска или парички и аз му давам, за мен добро не правят често, само внукът ми, когато е доволен ми казва, че ме обича и на мен това ми е достатъчно... Аз наскоро се върнах от чужбина и гледах внучката доста време, за което дъщеря ми ми бе много благодарна, това си е добро... На мен ми е достатъчно децата ми да са щастливи... Смятам, че каквито дела правиш такива ще ти се връщат затова трябва да правим добро... Преди хората бяха по-добри, сега и със стари познати е така едно време си казвахме здравей, питахме се как си, какво си, сега вече не е така, хората ги е застигнала една не доброта... Най-важното е да правим добрини и това ще ни се върне..."

Всеки би могъл да прави добро около себе си, стига само да желае това. Ако човек е чувствителен към околните, ако проявява малки жестове на човечност и щедрост и ако е благодарен на това, което получава от другите, той ще живее в един по-добър свят.

Затова бъдете добри хора!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00