Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Челопек получи статут "село на книгата"

2
Снимка: Сдружение "Книгини"

Първото българско "село на книгата" е врачанското село Челопек. Инициативата за това е на Сдружение "Книгини", които повече от 1 година със своята дейност убеждават Международната организация на градовете на книгата, селото да стане пълноправен член и да получи статут на "село на книгата" Успехът означава, че Челопек ще стане притегателен център за огромен туристически поток, каза за Радио ВИДИН Диана Йорданова от Сдружение "Книгини". 


"Не само стотици, десетки хиляди библиофили от цял свят, но и туристите, които благодарение на членството ни ще видят историческите, културните, природните забележителности на нашия регион. Приток на млади хора, които да участват във фестивали и събития. Също така въвличането на местните хора и даването на възможност те да подобрят своя социален статус. Не на последно място и развитието на инфраструктурата. Останалите градове и села, за да станат членове, са изчаквали средно около 4 години, със статут за кандидати, докато ние бяхме обявени за пълноправни членове преди да навърши една година от нашето кандидатстване. Това показва, колко стриктно сме следени."


Градовете и селата на книгата в света се отличават с висока концентрация на книжарници с антикварни и употребявани книги. Именно затова от Сдружение "Книгини" са направили няколко кампании за рециклиране на книги, които ще бъдат на разположение в книжарницата на селото, разкри Мария Дончева от сдружението.  


"Част от тях ще бъдат реставрирани, други ще бъдат направени във фигури, постоянно получаваме книги и ги сортираме. Ще бъдат част от книжарницата в Челопек. В нея имаме кутия за събиране на средства, които ще използваме за организиране на фестивали, защото те са част от духа на "село на книгата". Преди години, когато търсихме варианти за регионално развитие. 


Попаднахме на няколко модели на световно ниво, които използват културата за регионално развитие. Именно "градовете на книгите" беше сред тях. Харесахме идеята и опитахме да създадем този модел и тук. Предстои ни още повече работа, но това е страхотно, както за региона, така и за страната. Стъпваме на международна сцена с нещо положително и ние сме горди, че именно село от врачанския край е лице на България."


За да обяви Челопек за "село на книгата" лично шведката Гунел Утерстен председател на Международната организация на градовете на книгата посети врачанското село. Част от сдружението е и Първолета Николова. Трите дами изказват своята благодарност към местната и общинска власт, както и общността в селото за указаната подкрепа и постигнатия успех.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жители на видинско село протестираха заради поредното спиране на водата

Жителите на село Кутово излязоха днес на мирен протест пред сградата на ВиК-Видини заради поредното спиране на водата в населеното място.  От дружеството обявиха, че заради ремонтни и довършителни дейности на главния водопровод Сланотрън-Видин в селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде прекъснато водоподаването за три дни, като..

публикувано на 02.07.25 в 15:25

Определиха видинските представители за събора в Копривщица

Певци, танцьори, инструменталисти и притежатели на автентични народни носии ще представят Видинска област на Националния събор на народното творчество в Копривщица . Общо 8 населени места ще изпратят свои участници, стана ясно след регионалния преглед, проведен през почивните дни на сцената на фолклорния събор "Жива вода" край село Орешец...

публикувано на 02.07.25 в 15:03

"Ламята от улица "Войтешка" с премиера във Видин

Една история за доброто ще разкаже с премиерния си спектакъл видинският куклен театър. "Ламята от улица "Войтешка" по Карел Чапек е дело на режисьора Елица Петкова и творческия екип, с който тя от години работи - сценографите Ива Гикова и Ивайло Николов, и композитора Пламен Петков. Това е първият им проект на видинска сцена.  "Много искаме..

публикувано на 02.07.25 в 15:00
Паметник на скърбящия воин във Видин, посветен на загиналите в Сръбско-българската война.

Предлагат Видин за "Град на българската бойна слава"

Видин да бъде обявен за "Град на българската бойна слава" . Предложението е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев и на общинския съветник Калин Виденов и е внесено за разглеждане в местния парламент. Поводът е навършването на 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и Сръбско-българската война от 1885 г., в..

публикувано на 02.07.25 в 14:00

Честваме Деня на спортния журналист

Днес, 2 юли, отбелязваме Международния ден на спортния журналист. Честването води началото си от 1994 г., когато се навършват 70 години от създаването на Международната асоциация на спортните журналисти.  Малко хора знаят, че България е сред съучредителите на световната организация през далечната 1924 г., а българин е избран за член на..

публикувано на 02.07.25 в 13:53

Обсъжда се създаването на спортно училище във Видин

Бившето VII  Основно училище "Христо Ботев"  във Видин да бъде превърнато в спортно учебно заведение . Това предложи на последната редовна сесия на Общинския съвет  Милен Милчев от партия "Има такъв народ". Идеята за това се заражда още преди години: "Всъщност идеята е от мой колега, който е общински съветник в Пазарджик - олимпийския..

публикувано на 01.07.25 в 16:00

Повече от 100 екзотични екземпляри са регистрирани в екоинспекцията в Монтана

В екологичното законодателство на България са регламентирани забрани са отглеждане на различни животни от частни лица. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Монтана, която отговаря и за област Видин, следи за спазването на тези забрани. Като регионална структура на Министерството на околната среда и водите провежда политиката..

публикувано на 01.07.25 в 15:42