Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да работим легално информира клип на Инспекцията по труда


Видеоклип предоставя информация на търсещите работа лица за ползите от декларирания труд и на какво следва да обърнат внимание преди заминаване на работа в чужбина. Клипът е изготвен от Инспекцията по труда. Основното послание е, че упражняването на деклариран труд не само на територията на България, но и в чужбина, по-специално в Италия, носи най-големи ползи за работника в дългосрочен аспект, дори когато става въпрос за краткосрочно наемане със сезонен характер в селското стопанство, разясни Анна Калдръмова, старши експерт в Дирекция "Международна трудова миграция" към Главна инспекция "Агенция по труда".

"Във видеоклипа са разяснени основните положения в българското законодателство относно свободното движение на работници в рамките на ЕС - какво трябва да знаят българите преди да заминат да работят зад граница и по-специално в Италия, къде могат да потърсят съдействие относно нарушените им права. Клипът отправя послание, че когато човек планира да работи в друга страна, трябва да бъде подготвен с най-пълна информация по отношение задълженията на работодателя и неговите собствени законови права. Един от сигналите, че може правата да бъдат нарушени, са обяви за работа в чужбина с оскъдни данни. Ако липсват данни за работодателя, също е съмнително. Недостатъчната информация оставя търсещия работа с редица въпроси, а това е признак, че ще има нарушаване на правата. Видеото е разработено като заключителна дейност в изпълнение на инициативи за осведомяване по приключилия проект "НАПРЕДЪК-RAISE UP", отнасящ се за действия на терен, иновативни подходи и ангажираност на ключовите партньори за противодействие на склоняване към недеклариран труд. Освен повишаване осведомеността по отношение на ефективните мерки, които да допринесат за намаляване на нивата на недекларирания труд, той беше съсредоточен и за разкриването на официални работни места и тяхното заемане от работници. Главната среда е селското стопанство".


От Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" напомнят някои от основните правила, с които трябва да се съобразяват търсещите работа преди да заминат да работят зад граница.

"Търсещите работа е добре да са информирани, че съгласно българското законодателство съществуват редица законови възможности. Например, да се замине след сключен договор с посредник или работодател/предприятие, което осигурява временна работа. Хората могат да бъдат командировани под същото ръководство в предприятие или изпратени в предприятие ползвател. Човек трябва да бъде информиран дали всичко е законно - справка се прави с нашия сайт, там се вижда дали дружеството/посредническата фирма са установени с удостоверение за извършване на съответната дейност. Работодателят има задължение да запознае работника писмено с условията за работа. Това трябва да се случи не по-късно от ден преди началната дата на командироването. Обръщам се към хората: бъдете запознати, интересувайте се, от това кои институции могат да ви помогнат, ако се обърнете към тях за съдействие. Необходими са контакти с трудови аташета, посолства и консулство на Републиката, когато отиде на място. Консултации и съдействие прави и Инспекцията по труда, имаме и телефон за граждани, работещи в чужбина".

Най-често нарушенията са свързани с неуговаряне на минималните условия на труд, неосигуряване на минималното заплащане, липса на някои задължителни реквизити в трудовите договори и в споразуменията при командироване, липса на договор между фирмата посредник и предприятие, за което се набира персонал в приемащата държава.

На интернет страницата на ИА "Главна инспекция по труда" клипът е достъпен за всеки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" слушаме Джо Долан

 Джо Долaн е може би най-успешният ирландски певец, който четири десетилетия присъства с песните си в топ 10 на музикалните класации. Той добива световна популярност през 1969 година, когато застава начело на класациите в 14 страни по света с песента си "Make Me An Island".  Джо става много популярен в Ирландия и сред ирландските емигранти в други..

публикувано на 04.11.24 в 09:00

"Неделник" от 3 ноември 2024 година

Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..

публикувано на 03.11.24 в 15:08

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00