Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Анна Драганова: Ароматерапията е най-древната медицина

Снимка: Личен архив
Ароматерапията е чудесен, много стар, много мъдър и научно обоснован метод за профилактика и лечение на различни заболявания. Това е най-древната медицина, наречена "нежната медицина", каза в предаването "Направление здраве" доц. д-р Анна Драганова, специалист по вътрешни болести и авиационна медицина, медицински консултант за профилактика и лечение с природни продукти, ароматерапевт. По думите ѝ, още преди 6000 години хората са познавали чудодейното действие на етеричните масла:

"Древните египтяни, римляни, гърци, източните и други народи ползвали  аромати през целия си живот. Ароматите за тях, особено за богатите, са били средство за запазване на здравето, младостта и красотата. Има много интересни факти. Например в Библията е описан факт, свързан с раждането на Христос, който дава представа за стойността на ароматните масла. При Младенеца идват тримата мъдреци (тримата влъхви), които му се покланят и му носят дарове. Тази сцена е много известна. Тримата мъдреци носят на бебето Христос злато, тамян и смирна, защото тези две етерични масла са били ценени наравно със златото, заради техните лечебни свойства."


Терминът "ароматерапия" е въведен значително по-късно от френския учен Рене Морис Гатефос:


"През 1937 г.  френският химик Рене Морис Гатефос, работейки в лабораторията си изгаря ръката си на лампа. Болката е много силна. По инстинкт  потапя ръката си в най-близкия съд с течност. Оказва се, че това е лавандулово масло. Болката преминава бързо. В следващите дни той продължава използването му - получило се бързо заздравяване и без оставане на белези. Тогава Гатефос започва широки проучвания и на други етерични масла и написва книга "Ароматерапия“."


В наши дни се използват няколко вида етерични масла: синтетични, които се влагат в козметичната и парфюмерийна индустрия; полусинтетични, които са смес от синтетични и натурални масла; масла за хранителната промишленост; и терапевтичен клас масла, които са 100% натурални етерични масла. За производството на един литър етерично масло са необходими тонове материал, посочи доц. Драганова. Най-често използваното от нея етерично масло е от чаено дърво.

"Действието на това масло е подобно на антибиотик с широк спектър на действие - антибактериално, антивирусно, антигъбично. И ако се започне използването му още в началото на заболяването, може да не се наложи използването на антибиотик. Вирусите са вътреклетъчни паразити, затова антибиотиците при грип не се използват, но маслото от чаено дърво действа вътреклетъчно и затова е подходящо и при грип. И нещо много интересно: маслото от чаено дърво пречи на растежа на атипичните клетки - доброкачествени и при злокачествени новообразувания. Имам опит в това отношение, но в началото и аз бях скептична, но изненадана от добрите резултати...", посочи още доц. Драганова.


Биография
Доц. д-р Анна Драганова е к.м.н. Специалист по вътрешни болести и авиационна медицина. Има специализации по вътрешни болести, ревмокардиология, ендокринология, ТЕЛК, анестезиология, авиационна и космическа медицина. Работила е като ревмокардиолог, физиотерапия, председател на ТЕЛК и 24 години в Авиомедицински научно-изследователски институт към Военно-медицинска академия. Има повече от 160 научни труда, изнесени на медицински форуми или публикувани, защитен дисертационен труд, хабилитация. От 2000 година е медицински консултант за профилактика и лечение с природни продукти, произведени в Швейцария. Притежава Сертификат за Ароматерапевт от американски преподавател в New ways Aromatherapy Education Institute Salem, UTAH, USA. Провежда курсове по "Ароматерапия“.


Повече за етеричните масла и тяхното приложение може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10