Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народната памет за Ньойския мирен договор

Ньойският договор
Снимка: архив / Снимка: БГНЕС

Днес се навършват 100 години от подписването Ньойския мирен договор, който е наложен на България след поражението ѝ в Първата световна война. От 1996 година по инициатива на Общонародното сдружение "Мати Болгария" тази дата се отбелязва като Ден на народната памет. С Договора България предава на Кралството на сърби, хървати и словенци Западните покрайнини, както и девет видински села. По силата на договора хиляди български семейства са разделени. Добринка Младенова пази свои семейни спомени за трагичната съдба на българските семейства, които остават разделени първо след Ньойския договор от 1919, а по-късно и след 1944 година. Някои от тях остават в Босилеград, други решават да намерят по-добра съдба в България.

"Точно на границата се раждам. Баща ми е бил войник, на 16 са го взели към армията. От там майка ми се връща и чува, че много българи са избити от самите сърби. Чакала го е да го освободят от служба цели 2 години, и е стигнала, къде пеша, къде са я возили войници чак до Унгария. На връщане вижда, че баща ми не може да го върне. Чува, че много българи са избити по пътя. Тя се връща, но през това време се раждам точно на границата. Имах леля и когато отвориха границата през 1955 г. за първи път направиха свиждане между българите, които от Босилеградско са преминали и са се върнали в България, и останалите, които са там. Тукашният народ много са ни помогнали за да оживеем. Отидохме на границата и още стоеше къщата на леля ми. Тя е прала дрехите и на българските войници, на сръбските и на всички войници, които са минавали през границата. Тя чува от войниците, че някаква жена е родила и иска да мине границата и да си отиде в България. Тя ни помага, пише молби и пускат майка ми и мен и сме се заселили в Гложене.", споделя Добринка Младенова.


В Гложене добри хора приютяват бежанското семейство. Днес Добринка Младенова с благодарност си спомня за подслона и за доброто отношение на хората, които им оказват своето гостоприемство. 

"Идват тук, заселват се и един възрастен човек ни приема и ни дава кошарата си. Тук сме живели дълго време. После една жена завършва за адвокатка, Маринашови от Гложене и почива от болест. Туберколоза е било, защото все и казваха лошата болест. Тя беше пожелала една от носиите на майка ми. Тя имаше две, едната даде на мен, едната на това момиче и така го погребаха. Тя ни завещава техния двор, 2,5 декара."

Повече за живота на Добринка Младенова и за нейното семейство ще разберете в предаването "Калейдоскоп" тази събота, 30 ноември. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04