Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на хората с увреждания

Обществените сгради във Видин - достъпни или не съвсем

Снимка: Радио Видин



На 3 декември се отбелязва Международния ден на хората с увреждания. Генералната асамблея на ООН го обявява за такъв през 1992 година. Неговата цел е постоянно да мотивира политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с увреждания, достъпът до общообразователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите на изработване и вземане на политически решения, които имат отношение към тях. 

Този ден е за поставяне във фокус на проблемите на хората с увреждания. Достъпни ли са обществените сгради във Видин за хора с увреждания? За коментар потърсихме Митко Николов, председател на видинското сдружение "Достоен живот".


"Има такива, които са достъпни, има и такива, които не са. Преди години имаше много по-малка достъпност. Постоянно се прави нещо, но не може да се каже, че ефекта е много голям. Пощата е достъпна, Общината е достъпна. Библиотеката е най-трудно достъпната сграда. Съдът има достъпност, но се минава през входа на затворниците, което е малко смешно. Да, постарали са се да обозначат откъде трябва да се мине, но има възможност да се направи по-качествена достъпност. Галерията - не знам, Държавен архив - не знам, мисля че не е достъпен. Бюрото по труда е достъпно, но нагоре не е", каза Митко Николов.


Според него от училищата във Видин има такива, които са достъпни за хора с увреждания, но такива с пълна достъпност няма.

"Знам, че СУ "Св. Св. Кирил и Методий" има асансьор. Общината го направи, но по простата причина, че там имаше две деца, на които майка им беше много борбена и издейства да го направят. Това не облагодетелства само нейните деца, защото след това в училището учиха и много други деца. Другите училища във Видин не знам да имат асансьори, мисля че това е единственото в града. Училище с пълна достъпност във Видин няма, по простата причина, че пълна достъпност означава на всеки етаж да има достъпна тоалетна, на всеки етаж кабинетите да бъдат предвидени. Въобще мерките за пълна достъпност са много, докато един асансьор изгражда възможността да се стигне до всеки един от етажите, което не е малко, но имаше такива комични случаи, в които едно училище има изградена рампа, а кабинета за работа с ученици с увреждания беше на втория етаж",сподели Митко Николов


Достъпен ли е новоизграденият площад във Видин за хора с увреждания?

"Аз дори предизвиках един мини дебат, за това какво се случва с достъпността на новоизграждащия се площад, по простата причина, че стари подстъпи, които бяха направени, сега се разрушават и на тяхно място не се прави нищо, което е лошо и показва, че отново не се е мислило по въпроса. Да не говорим за незрящите, които не знам защо не скочиха по-остро от мен, за това, че има проблем с тактилните пътеки и указатели, които те използват. Тях ги има единствено на входовете пред сградите. Съгласен съм, това трябва да го има, но представете си, че един незрящ човек слезе на спирка, която се намира пред железопътната гара или слиза от влака. Той как ще знае докъде да стигне? В света, по международните стандарти, това означава да има тактилни ивици и пътеки, които отвеждат човек до всяко едно място", отговори Митко Николов.

Становището на Община Видин относно достъпността на хората с увреждания до новоизградената централна пешеходна зона, ще чуете утре 4 декември в сутрешния блок на Радио Видин "Посоките на делника" от главния архитект на общината Ангел Недялков.
Като общество трябва да осъзнаем, че хората с увреждания се нуждаят от особено внимание. Основна цел на политиците за тях е да се създават условия те да имат същия индивидуален избор и контрол над живота си, както хората без увреждания.

Повече по темата можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05

До 500 килограма от декар е пшеницата във Видинско

Към края си е жътвената кампания в област Видин. В региона жътвата на есенници започна по-рано от обичайното и в голямата си част премина под палещите лъчи на слънцето. Засушаването и застудяването през април оставиха своя отпечатък и компрометираха добивите, каза Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите: "Почти..

публикувано на 24.07.25 в 17:03