Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледата с жива елха!

Снимка: Радио Видин

Наближава Коледа. Настроението е празнично. Време е да помислим за нашите коледни елхи. Вероятно пред всички всяка година се появява дилемата какво да изберем- изкуствена или естествена елха? И ако сме за естествена- тя отсечена или жива да е? 

Не са един и двама защитниците на живото дръвче. Така е и с представителите на бургаското сдружение "Зелена Странджа", част от чиято дейност са и залесителните кампании. За четвърта година те организират кампанията "Посади и отгледай коледно дърво", която насърчава хората да си купуват живи елхи и веднага след празниците да ги засадят в градска среда. За идеята на кампанията разказва Владимир Димитров, председател на сдружение "Зелена Странджа".

"Идеята е от една страна, купувайки си елха, тя да не бъде изкуствена. Да не убиваме живи дървета, а да дадем шанс на живите елхи да продължат да съществуват и да станат големи дървета. Голяма част от живите елхи умират, което се дължи на много причини. Вече 4 години правим такива акции още в първия почивен ден от новата година, засаждаме ги на подходящо място и по този начин да осигурим по-добри шансове на дръвчетата да живеят по-дълго", сподели Владимир Димитров.


Акцията се провежда в Бургас, но това, което е полезно за всички е да знаем, кои са проблемите, които възникват, ако хората решат да си вземат жива коледна елха: 


"На първо място произхода на елхите. Желателно е те да бъдат отгледани в района, където после ще се засадят, за да не претърпяват географски шок, да нямат нужда от аклиматизация. Също така начина им на изваждане от самия разсадник, ако не са извадени правилно, с недостатъчно количество пръст или в неподходящо време. Ако не са извадени в достатъчно голям съд, после може да се отрази на прихващането. Съхранението в къщи по време на празниците също е от изключително значение- да не се държат на топло, да не се държат дълго време в стайни условия. Хората не знаят от къде да вземат жива елха, липсва достатъчно информация. Тя е по-тежка и трябва да имат транспорт. После умения къде и как да се засади. Трябва да бъде съгласувано мястото. Точно за това ние се опитваме да ги улесним и по този начин да увеличим броя на купуваните живи коледни елхи", обясни Владимир Димитров.


Подобна кампания подхвана и министерството на земеделието, и тя е за цялата страна. Вчера бе даден старт на кампанията за закупуване на живи елхички под наслов "Посади надежда". Кампанията е благотворителна, защото по пет лева от продажбата на всяка елхичка, предоставена от Държавните горски предприятия, ще бъдат дарени за каузата. Тази година кампанията ще бъде в партньорство с Фондация "Искам бебе" и има за цел да се подпомогнат двойки с репродуктивни проблеми. Продажбата на живи елхички започна днес и ще продължи до навечерието на Коледните празници - 23 декември 2019 г в 38 пункта в страната. 


В Северозападна България такива пунктове има в държавните горски стопанства в Лом, Монтана, Враца и Оряхово, като дръвчетата ще се продават в двора или пред двора на съответното стопанство. Работното време е от 9 до 18 часа, без обедна почивка, съобщиха от "Северозападно държавно предприятие".

Попитахме видинчани, сложили ли са Коледни елхи в домовете си вече и каква елха предпочитат:

"Сложили сме и вече сме украсили елхата. На изкуствена се спрях, не знам защо, предпочитания... Не съм сложила още, украсила съм целия етаж в блока, където живея. Всяка година съм слагала Коледна елха, естествено дръвче, защото ухае на Коледа, защото, когато из апартамента лъха на бор и ми навява спомени от детските години. Аз винаги взимам елха, която може да се насади и я насаждам пред блока след празниците... Нямаме деца при нас и не украсяваме... Аз вече съм сложила изкуствена елха, заради детето, защото е по-екологично чисто, не боде и мога да я използвам за повече години... Сложила съм още миналата седмица изкуствена, защото не мисля че трябва да се убиват толкова много елхички. Пробвала съм да си взема жива елха и да я засадя, но те изсъхват."


Украсяването на коледната елха е един от символите на Коледа и допринася за магията на празника. Дали елхата ще е естествено дърво или изкуствена, не е от голямо значение. Ако е естествена елхата обаче, е хубаво тя да е жива елха, а не отрязана, за да може да я засадим след празниците и по този начин да дадем своя принос срещу обезлесяването.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10