Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Белоградчик изпраща богата на културни събития година

Снимка: Иванка Петрова

През 2019 година в Белоградчик се проведоха много културни прояви. Три са събитията, които най-трайно оставиха следа в съзнанието на жителите и гостите на града. През месец май в Художествената галерия "Вълчо Вълчев" отвори първият по рода си в България Салон за наивистично и интуитивно изкуство. Изложени са повече от 150 произведения на художници наивисти. Сред тях са Росен Рашев-Рошпака, Ива Яранова, Ганчо Карабаджаков, автори от Румъния, Полша, Сърбия и Гърция. Има и скулптура. Изложбата е постоянна и непрекъснато се допълва от творби на нови автори. Обособяването на място, където посетителите могат да научат повече за това течение и да видят интересни работи на наивистичното изкуство, е събитие за България, защото никъде другаде у нас не съществува подобна постоянна експозиция. 

Друго събитие, което надхвърли границите на България, е "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За трета поредна година Белоградчишките скали станаха декор на един от най – големите проекти на академик Пламен Карталов. Над 5000 са зрителите, насладили се на любимите си оперни и балетни постановки на Софийската опера и балет. Откритото небе, фантастичните скали и тайнствените галерии на пещерата "Магура" дават друг, магичен и приказен изглед на произведенията. Затова с нетърпение се очаква и четвъртият сезон на оперния фестивал през лятото на 2020 година. 


Културните прояви на Белоградчик не се изчерпват с различните по рода си постановки и събития. Много малко се говори за археология. А тя е част от оня дял на нашата култура, който непрекъснато допълва историята на региона ни. През тази година археолози работиха на три основни обекта. В землището на град Димово започна проучването на част от трасето на римския път от "Рациария"  до "Найсус" /град Ниш в Сърбия/. Разкрити са бегли следи от каменна настилка поради дълговременната обработка на земеделските земи. Другият археологически обект е в землището на град Грамада. Там е проучено многослойно селище от праисторията през периода на късния неолит, бронзовата епоха, късната античност и средновековието. И третият обект е пещерата "Козарнника". Работата там е започнала през 1996 година. Тази година са разкопани геологични пластове и културни нива на обитаване от праисторическия човек от периода на ранната праистория- палеолит, на възраст от 60 хил. до 45 хил. г. пр. Хр. 


През 2020 година архитектурните проучвания в Северозападна България са свързани с терена, на който по проект на Агенцията за пътна инфраструктура ще се изгражда магистралният път Ботевград – Видин. Терените за проучване от археолозите са в землищата на няколко села  Медовница, Макреш, Синаговци и др. Ще се правят разкопки на обекти от бронзовата и античната епоха. И през 2020 година се очаква отново един наситен със събития и изяви културен календар.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските съветници в Ново село ще заседават в петък

Общинският съвет в Ново село ще проведе първото си редовно заседание за 2025 година.   Дневният ред включва 13 точки.  Сред по-важните е предложение от Иво Вергилов, председател на Общинския съвет, относно приемане на Отчет за дейността на Общински съвет Ново село и на неговите комисии за периода от 1 юли .2024 година до  31 декември 2024 година...

публикувано на 22.01.25 в 08:45

16 младежи в община Ружинци с първи трудови договори

16 младежи в община Ружинци започват своята първа работа по трудов договор, благодарение на инициативата ,,Младежка заетост +". Те ще изпълняват дейности по почистването и поддръжка на улици и паркове, обясни кметът Александър Александров. "Това е програма, която е европейска, при по-строги правила. Едно от условията е 80% от времето да бъде..

публикувано на 22.01.25 в 08:33

Снимката на 21 януари 2025 година

Бабинден  по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин. Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, Денят на родилната помощ  се чества официално от 1951 г. на Бабинден, но тогава датата е 8 януари. С въвеждането на Григорианския календар..

публикувано на 21.01.25 в 18:00

Монтана отбеляза Бабинден с четири новородени бебета

Четири бебета се появиха на бял свят в болницата в Монтана в Деня на родилната помощ . Повече раждания отчитат акушерите, но вече се забелязва проблем с липсата на медицинските специалисти. От началото на годината е даден живот на 40 деца от Северозапада. 739 бебета са родени в държавната болница през миналата година. Изпълнителният..

публикувано на 21.01.25 в 16:15

Родители искат грипна ваканция във Видин

Да се обяви грипна ваканция , за да се спре разпространението на заболяването, апелира майка на ученик от Видин . Според жената, пожелала името ѝ да не бъде съобщавано, това е наложително в настоящата ситуация. "Моят апел в тази ситуация е децата да бъдат пуснати в грипна ваканция, тъй като много деца се разболяват, някои дори преповтарят..

публикувано на 21.01.25 в 16:05

70-годишна жена и синът ѝ са задържани за нападение

Мъж и майка му са задържани в полицията в Монтана до 24 часа за нанасяне на телесна повреда на жена - бивша съпруга на сина, в условията на домашно насилие . Снощи малко преди полунощ в Районно управление Монтана е постъпил сигнал за битов скандал и последвала физическа саморазправа в частен дом в областния град. На място полицаите..

публикувано на 21.01.25 в 16:01

Трима са задържани за кражби от магазини във видински села

Трима души са задържани за две кражби от хранителни магазини , съобщават от полицията във Видин. 17-годишен видинчанин, 25-годишен от с. Новоселци и 23-годишен от с. Неговановци са в ареста за 24 часа. Кражбите са извършени в селата Ясен и Ново село . От първия магазин са взети хранителни стоки, а от втория – около 1000 лева и 10 стека цигари...

публикувано на 21.01.25 в 10:10