Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валери Велков: Удовлетвореност от добре свършената работа- това е най-голямата ни награда

Професията на ветеринаря- не съвсем атрактивна, но с бъдеще

Снимка: Радио ВИДИН


Каква бе годината за ветеринарите от региона и кое бе най-голямото предизвикателство пред тях? Адекватни ли бяха мерките за неразпространение на вируса на Африканска чума по свинете и като граничен регион продължава ли изпълнението им? Има ли африканска чума и в Сърбия, кои са другите екзотични болести и кои са основните проблеми  пред ветеринарните лекари? Събеседник по темата е д-р Валери Велков, началник отдел "Здравеопазване на животните" в Областна дирекция по безопасност на храните във Видин. 

На 14 декември бе отбелязан професионалния празник на ветеринарномедицинските специалисти. Чества се Годишнина от приемането на Закон за санитарноветеринарната полиция, приет през 1897 година, с което се поставя началото на Ветеринарномедицинската служба в България. Днес Агенцията по безопасност на храните е институцията, която следи за това- здравето на животните да е добро, за да сме здрави и ние. Годината не беше лека, а ветеринарите в цялата страна бяха изправени пред едно огромно предизвикателство, с което трябваше да се справят, каза д-р Валери Велков. 

"Като цяло годината за нас беше напрегната и тежка, но смятам, че ще приключим с едно достойнство за добре свършена работа по отношение на най-голямото предизвикателство от тази година- Африканската чума по свинете. Изправи ни пред нова ситуация, защото това заболяване за пръв път се появява при нас и трябваше да се опитаме възможно най-бързо да се справим и да се опитаме да спрем неговото разпространение. Мисля, че имаме добри резултати от първата ни битка с това заболяване..."

Взети са всички необходими мерки за стопиране на заразата, една от тях бе в 20-километровата зона около промишлените свинеферми да бъдат доброволно заклани домашните животни. В началото на есента, обаче, бяха установени случаи на отглеждане на прасета, в нарушение на забраната- тогава се прибягна и до наказателни мерки:

"За съжаление на места се натъкнахме на изключително ниска ветеринарна култура и хора, скарани с най-елементарните мерки за биосигурност и задълженията, които те имат като собственици на животни... Въпреки мерките, според мен имаше и некоректно укриване на свине в заден двор... Някои спазиха указанията и заклаха прасетата си, 1060 души са обезщетени с по 300 лева, но някои не го направиха..." 

Десетки са доброволно закланите животни от личното стопанство, близо 4000 са умъртвени в промишлената свинеферми в Новоселци. 55 акта са издадени за нерегламентирано отглеждане на свине в заден двор, със съдействието на полицията са умъртвени допълнително над 100 незаконно отглеждани прасета- за тях собствениците няма да получат обезщетения, напротив, наложена им е глоба, впоследствие на някои е издаден и втори акт. Има случаи, в които стопаните не допускат проверяващите ветеринари  в домовете си. Все още има и такива, които се оправдават, че не са разбрали, че трябва да умъртвят прасетата си: 

"Такава мащабна информационна кампания не е провеждана до сега. Раздали сме над 4000 брошури, на стопаните са раздадени листовки с мерките за биосигурност, имаше клип... Всеки трябва да се опита да прояви малко повече отговорност и решенията, които се взимат на по-високо ниво- да се изпълняват, за да можем да се справим с това предизвикателство..." 

Макар и малко на брой, ветеринарите са се справили. 13 са държавните лекари в агенцията, които според д-р Велков са крайно недостатъчно. Трима души отговарят за по две общини, а това според ветеринаря, не е редно. Частнопрактикуващите лекари, с които е сключен  договор, са 21 души, но няколко от тях не са от Видин и обслужват конкретни ферми. Реално договор за извършване на дейностите по Държавната профилактична програма с ветеринарната служба имат 17 души. Липсата на кадри и на интерес към професията си имат своето обяснение, убеден е д-р Велков:

"В последните години, във връзка с намаляване на населението, на броя животни на територията на областта, не сме атрактивна дестинация за младите лекари. Въпреки това, с наличните бройки, не е малко това, което успяхме да постигнем... Не на последното място е и ниското заплащане при нас- стартовата заплата е около 750 лева, но синдикалната организация се бори за поне 1100 лева, които да привлекат младите... Иначе професията е с бъдеще, разнообразна е, удовлетворени сме от това, че можем бързо да поставим диагнозата... Всичко опира до уважението и доверието към лекарите..."

Удовлетвореност от добре свършената работа- това е най-голямата награда на ветеринарите, казва д-р Валери Велков. Те са хората, които работят за здравето на животните, от което в голяма степен зависи нашата храна, а не рядко и нашето здраве. 
Каква е характеристиката на региона откъм животновъдство и ще станат ли по-дисциплинирани стопаните с промените в нормативната уредба- за това ще стане дума в някое от следващите ни предавания. 
В звуковия файл чуйте още: Има ли Африканска чума в Сърбия? Прилагат ли се още предпазните мерки на граничните пунктове? Има ли и други "екзотични" болести, които могат да застрашат животните ни? 
Непримирим към несправедливостите и упадъка в земеделието е Йордан Малджански - агроексперт от Враца. Според него, земеделието е било основен поминък у нас дълги години и е помагало на страната ни да се справя и при най-големите кризи, а сега страната ни буксува, а земеделието у нас затъва. 
"Това е така, защото липсва експертност на всички нива...Животните в региона намаляват поголовно, а всеки ден изчезва по една малка семейна овцеферма. Стопаните са в безизходица и продават животните"- казва Малджански. 
Според него с фермерско земеделие въпросите няма да се решат, решението е във връщането на стария аграрен модел при животновъдството. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18