Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валери Велков: Удовлетвореност от добре свършената работа- това е най-голямата ни награда

Професията на ветеринаря- не съвсем атрактивна, но с бъдеще

Снимка: Радио ВИДИН


Каква бе годината за ветеринарите от региона и кое бе най-голямото предизвикателство пред тях? Адекватни ли бяха мерките за неразпространение на вируса на Африканска чума по свинете и като граничен регион продължава ли изпълнението им? Има ли африканска чума и в Сърбия, кои са другите екзотични болести и кои са основните проблеми  пред ветеринарните лекари? Събеседник по темата е д-р Валери Велков, началник отдел "Здравеопазване на животните" в Областна дирекция по безопасност на храните във Видин. 

На 14 декември бе отбелязан професионалния празник на ветеринарномедицинските специалисти. Чества се Годишнина от приемането на Закон за санитарноветеринарната полиция, приет през 1897 година, с което се поставя началото на Ветеринарномедицинската служба в България. Днес Агенцията по безопасност на храните е институцията, която следи за това- здравето на животните да е добро, за да сме здрави и ние. Годината не беше лека, а ветеринарите в цялата страна бяха изправени пред едно огромно предизвикателство, с което трябваше да се справят, каза д-р Валери Велков. 

"Като цяло годината за нас беше напрегната и тежка, но смятам, че ще приключим с едно достойнство за добре свършена работа по отношение на най-голямото предизвикателство от тази година- Африканската чума по свинете. Изправи ни пред нова ситуация, защото това заболяване за пръв път се появява при нас и трябваше да се опитаме възможно най-бързо да се справим и да се опитаме да спрем неговото разпространение. Мисля, че имаме добри резултати от първата ни битка с това заболяване..."

Взети са всички необходими мерки за стопиране на заразата, една от тях бе в 20-километровата зона около промишлените свинеферми да бъдат доброволно заклани домашните животни. В началото на есента, обаче, бяха установени случаи на отглеждане на прасета, в нарушение на забраната- тогава се прибягна и до наказателни мерки:

"За съжаление на места се натъкнахме на изключително ниска ветеринарна култура и хора, скарани с най-елементарните мерки за биосигурност и задълженията, които те имат като собственици на животни... Въпреки мерките, според мен имаше и некоректно укриване на свине в заден двор... Някои спазиха указанията и заклаха прасетата си, 1060 души са обезщетени с по 300 лева, но някои не го направиха..." 

Десетки са доброволно закланите животни от личното стопанство, близо 4000 са умъртвени в промишлената свинеферми в Новоселци. 55 акта са издадени за нерегламентирано отглеждане на свине в заден двор, със съдействието на полицията са умъртвени допълнително над 100 незаконно отглеждани прасета- за тях собствениците няма да получат обезщетения, напротив, наложена им е глоба, впоследствие на някои е издаден и втори акт. Има случаи, в които стопаните не допускат проверяващите ветеринари  в домовете си. Все още има и такива, които се оправдават, че не са разбрали, че трябва да умъртвят прасетата си: 

"Такава мащабна информационна кампания не е провеждана до сега. Раздали сме над 4000 брошури, на стопаните са раздадени листовки с мерките за биосигурност, имаше клип... Всеки трябва да се опита да прояви малко повече отговорност и решенията, които се взимат на по-високо ниво- да се изпълняват, за да можем да се справим с това предизвикателство..." 

Макар и малко на брой, ветеринарите са се справили. 13 са държавните лекари в агенцията, които според д-р Велков са крайно недостатъчно. Трима души отговарят за по две общини, а това според ветеринаря, не е редно. Частнопрактикуващите лекари, с които е сключен  договор, са 21 души, но няколко от тях не са от Видин и обслужват конкретни ферми. Реално договор за извършване на дейностите по Държавната профилактична програма с ветеринарната служба имат 17 души. Липсата на кадри и на интерес към професията си имат своето обяснение, убеден е д-р Велков:

"В последните години, във връзка с намаляване на населението, на броя животни на територията на областта, не сме атрактивна дестинация за младите лекари. Въпреки това, с наличните бройки, не е малко това, което успяхме да постигнем... Не на последното място е и ниското заплащане при нас- стартовата заплата е около 750 лева, но синдикалната организация се бори за поне 1100 лева, които да привлекат младите... Иначе професията е с бъдеще, разнообразна е, удовлетворени сме от това, че можем бързо да поставим диагнозата... Всичко опира до уважението и доверието към лекарите..."

Удовлетвореност от добре свършената работа- това е най-голямата награда на ветеринарите, казва д-р Валери Велков. Те са хората, които работят за здравето на животните, от което в голяма степен зависи нашата храна, а не рядко и нашето здраве. 
Каква е характеристиката на региона откъм животновъдство и ще станат ли по-дисциплинирани стопаните с промените в нормативната уредба- за това ще стане дума в някое от следващите ни предавания. 
В звуковия файл чуйте още: Има ли Африканска чума в Сърбия? Прилагат ли се още предпазните мерки на граничните пунктове? Има ли и други "екзотични" болести, които могат да застрашат животните ни? 
Непримирим към несправедливостите и упадъка в земеделието е Йордан Малджански - агроексперт от Враца. Според него, земеделието е било основен поминък у нас дълги години и е помагало на страната ни да се справя и при най-големите кризи, а сега страната ни буксува, а земеделието у нас затъва. 
"Това е така, защото липсва експертност на всички нива...Животните в региона намаляват поголовно, а всеки ден изчезва по една малка семейна овцеферма. Стопаните са в безизходица и продават животните"- казва Малджански. 
Според него с фермерско земеделие въпросите няма да се решат, решението е във връщането на стария аграрен модел при животновъдството. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00