Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдни вечер е

Трапезата на Бъдни вечер трябва да е отрупана с всичко, което ражда земята
Снимка: Радио ВИДИН

На 24 декември християните отбелязват Бъдни вечер. В България празникът е известен още като Малка Коледа, Крачун, Мали Божич. Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември. Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден. 


В един от най-светлите семейни празници - Бъдни вечер, народът ни има отколешни традиции и обичаи, които неотклонно се спазват. Жилището се почиства и украсява, готвят се някои ястия за празника. По стара традиция преди да се нареди трапезата за Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник. Отначало разбърква с него огъня, наричайки: "Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом!" После поставя тънкия край на дръвчето в огъня. Там то остава да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив.


"Бъдни вечер и Коледа, са може би едни от най-хубавите и топли празници. Защото точно тогава семейството се събира около трапезата и всичко онова, което се прави кара дома да ухае на щастие. Празничната трапеза на Бъдни вечер, както всички знаят е постна.", каза за Радио ВИДИН врачанска домакиня, подготвяйки се за празника.


На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания - нечетно число. Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.


Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара. В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве.


Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Всеки от семейството трябва да опита от всяко от ястията, за да му върви през годината. Накрая сътрапезниците чупят по един орех. Ако е пълен орехът, значи човекът няма да боледува.
Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. 


Вярва се също, че когато семейството заспи, близките покойници идват да вечерят. Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Глобиха родители на непълнолетни след проверки в Монтана и Лом

Непълнолетни лица, без придружител, са открили полицаите при проверки в Монтана и Лом. През изминалата нощ на територията на четири полицейски управления в област Монтана е проведена спецакция.  За времето от 22.00 часа вчера до 4.00 часа тази сутрин на територията на районите полицейски управления във Вършец, Берковица, Монтана и Лом е проведена..

публикувано на 19.01.25 в 16:42

Ремонтът на видинския булевард "Панония" ще продължи при подходящи температури

Ниските температури през последните дни са причина за спирането на ремонтите дейности по второто платно на булевард "Панония" във Видин. Средства за довършване на ремонта има и щом времето позволи, дейностите ще бъдат подновени. Това каза за радио Видин Мартин Дончев , заместник-кмет по финансово-стопанската дейност, бюджет и икономическо развитие в..

публикувано на 19.01.25 в 15:00

В Кула тази вечер посрещат "Къпачите"

Йордановден и Ивановден по стар стил отбелязват днес в Кула, където тази нощ ще се проведе един от най-характерните обичаи за този регион на страната, познат като "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказа за радио Видин секретарят на НЧ "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Обичаят е много популярен в нашия край, а..

публикувано на 19.01.25 в 10:21

От утре са в сила противоепидемични мерки във Видин

Грипна епидемия е обявена във Видин заради нарастващия брой на заболелите. От утре ще са в сила временни мерки за ограничаване на разпространението. Остават присъствените занятия за учениците. Увеличени са повикванията на телефон 112 от пациенти със симптоми на грип. Повече са и чакащите пред кабинетите на общопрактикуващите лекари...

публикувано на 19.01.25 в 10:20

Високи нива на шум са регистрирани във Враца

В 11 от 15-те пункта, в които е бил измерван шумът във Враца през изминалата година, нивата са над допустимите норми. Според годишния доклад на регионалната здравна инспекция това е 73,3% от обхванатите точки в града. Здравните власти определят нива от 63 до 72 dB като нормални за градски условия – такива са били нивата в едва 4 от измерваните райони...

публикувано на 19.01.25 в 10:03

Община Враца обяви конкурси за двама висши чиновници

В Община Враца търсят да назначат главен счетоводител и главен юрисконсулт. Кандидатите за първата вакантна позиция трябва да са с висше икономическо образование в степен магистър, за предпочитане със специалност "Счетоводство и контрол" и минимум 3 години опит.  Кандидатите трябва също така да имат познания в областта на местното самоуправление и..

публикувано на 19.01.25 в 09:49

Ученици посетиха кмета на Община Лом

Ученици от СУ "Димитър Маринов" гостуваха на кмета на Община Лом Цветан Петров. Децата се запознаха с отговорностите и задълженията на градоначалника, а по време на срещата споделиха мечтите си за Лом и за това как си го представят да изглежда. Повечето от учениците от трети „а” клас, с класен ръководител Марияна Габровска, си пожелаха кино,..

публикувано на 19.01.25 в 08:31