Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Менталната аритметика помага за цялостното развитие на децата

Снимка: Радио Видин


Необикновен  метод на обучение набира скорост в България, това е ментална аритметика - методика за хармонично развитие на малчуганите  с помощта на специални упражнения с абакус и практика за по-бързо устно смятане. Преподавател по ментална аритметика е видинчанката Клавдия Каменова, която преподава  в Бургас.

"Идеята на менталната аритметика е цялостно развитие на децата и техния потенциал. Идеята е да се обхванат децата от 4 до 12 години, когато се развиват връзките между двете полукълба на мозъка, тогава децата са най-възприемчиви и ефектът е дълготраен и видим. Методът е по-нов, въпреки че води началото си от Китай и дори пет века преди Христа. Основен метод е сметалото абакус. И благодарение на него децата развиват своята фина моторика и концентрация. Учителят не просто преподава, а има т.нар. геймификация, чрез игра и забавление. .."

Изключително важно е децата да се чувстват комфортно и приятно в часовете и тук е ролята на учителя, който създава подходяща атмосфера за своите ученици. Групите, в които се обучават децата, не превишават 6 деца, за да може всяко дете да получи индивидуално внимание от учителя.

"Децата идват два пъти в седмицата по един час, реално децата идват веднъж или два пъти седмично, но ние имаме домашни за тях и това създава навик за самодисциплина...Имаме онлайн платформа и имаме възможност да следим децата как се развиват и през интернет, има и мотивационни стратегии.. Има смяна на дейностите по време на обучителната програма.."

Важно е как децата ще се чувстват и по весел и забавен начин чрез игра да се научат да смятат.

"Методът е полезен и за възрастни хора, но при децата ефектът е по-голям. Чувала съм, че го използват при Алцхаймер и други болести, тъй като всяко нещо, което за човек е нещо ново, активира неговата мозъчна дейност. Караме децата да използват и двете си ръце. Така има синхронично развитие на двете полукълба и цялостност"- каза още Клавдия Каменова. 
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Кармина Бурана“ ще огласи сцената край крепостта в Белоградчик

Броени дни остават до началото на десетото издание на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Сцената вече е изградена в подножието на крепостта "Калето" и е една от най-големите в България. За публиката са осигурени 720 седящи места. Фестивалът ще бъде открит на 1 август, петък, със спектакъла на Държава опера Русе "Зоро" - мюзикъл с..

публикувано на 30.07.25 в 14:00

Книга представя български художници, творящи настроение

Първата българска книга за арт наив изкуството за последните почти 50 години ще бъде представена официално в Белоградчик. "Съвременни български наивисти" съдържа портрети на 20 творци и 10 доайени на наивистичното изкуство у нас. Съставител е Даниела Осиковска, която преди 6 години заедно със своя съпруг арх. Георги Георгиев създава именно в..

публикувано на 30.07.25 в 13:00

Александрина Попова: Жената, която пътува, за да разказва истории

Днес ще ви срещнем с Александрина Попова , родом от Стара Загора, където прекарва първите пет години от живота си. По-късно съдбата я отвежда в Пловдив, където живее близо три десетилетия, а от две години насам е жител на столицата. Интересното е, че любовта я среща в лицето на мъж от Видин, поради което тя с усмивка се определя като "видинска..

публикувано на 29.07.25 в 17:40

Планинско катерене - новото предизвикателство за видинчанина, който изкачва върхове

Видинчанинът Светослав Евгениев, запален планинар, за когото Радио Видин писа  преди две години , че за два дена е изкачил четири алпийски четирихилядника, се завърна от поредното си приключение в Австрия. Планинско катерене е новото предизвикателство, което предприемат той и неговите приятели. Те участват в два сравнително сложни маршрута в..

публикувано на 29.07.25 в 15:10

Деца от Враца заемат първите места в конкурс за магически разказ

Две деца от Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца се класират на първите места в провелия се литературен конкурс за детски магически разказ. Тази година темата беше “Моят полет около света”. За втора поредна година Огняна Илиева печели първо място в конкурса . Огняна е на 12 години, като тази година ще бъде 7...

публикувано на 29.07.25 в 14:00

Църквата в село Антимово спешно се нуждае от ремонт

Църковният храм "Свети Великомъченик  Георги" във видинското село Антимово има нужда от спешен ремонт. Покривът тече от години и поврежда стенописите. Мазилката пада, прозорците са изпочупени, казва кметът на населеното място Пламен Станев, който е и дългогодишен председател на местното читалище:  " Покривът на храма е в много лошо..

публикувано на 29.07.25 в 13:00

Моден наръчник за жегите: лен, памук и лекота

С настъпването на юлските жеги, модата ни изправя пред едно от най-големите си изпитания - това как да изглеждаме и да се чувстваме добре, без да се разтапяме от жега. Ключовата дума е "лекота". През лятото заложете на свободни кройки, естествени материи като лен и памук, и светли, отразяващи слънчевата светлина цветове . Избягвайте синтетиката -..

публикувано на 29.07.25 в 13:00