Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програмата “Заедно в час" набира кандидати за учители в Северозапада

| обновено на 14.01.20 в 17:23
3
Снимка: zaednovchas.bg

Рекорден брой желаещи да станат учители са кандидатствали до момента за програмата за професионално и лидерско развитие на Фондация "Заедно в час". От септември интерес към програмата са проявили около 3500 души, което е значително повишение в сравнение с предходните години. Най-голям интерес към работата има от страна на завършващи студенти и професионалисти с опит между 5-10 години. Областите Враца и Монтана по традиция са едни от регионите с постоянен интерес от страна на кандидати за учители. Тази тенденция се запазва и през настоящата година-обясни Калин Баев, специалист привличане на нови участници:



"Ние търсим, обучаваме и развиваме професионалисти от различни сфери, които да работят дългосрочно за положителна промяна на образованието в България. ...Важно е да кажем, че контекста, в който работят преподавателите по програмата, е по-предизвикателен и е важно да имат вътрешна мотивация за работа с деца, които изискват допълнително влагане на чувство, на усилия..."


Програмата работи в 20 региона в страната, в малки и големи градове. Обучителната програма на "Заедно в час" е специално разработена за ефективно преподаване с фокус върху ученика и включва методи, които помагат на всички ученици да напредват, независимо от първоначалното им ниво. Обученията използват доказали се образователни модели и се адаптират спрямо контекста в България, както и на базата на 10-годишния опит на “Заедно в час”. Именно разчупените образователни модели привличат Невяна Теодосиева, днес тя преподава в училище "Христо Ботев" в град Козлодуй, и разказва за мотивацията, която я кара да се включи в тази програма:


"Аз имам две мотивации. Първата ми мотивация беше чисто лична, когато големият ми син влезе в първи клас и тогава ми се струваше, че нещо не е както трябва с тогавашното държавно училище...Започнах да чета, да търся други методи... И така чрез една приятелка стигнах до програмата "Заедно в час". Другото, което много силно ме привлече, това е, че тя предлага личностно развитие на самия учител в качеството му на лидер."

 

Участниците в програмата на “Заедно в час” получават специално разработени обучения, менторска подкрепа, учителска правоспособност, намиране на позиция в училище, възможности за кариерно развитие, полезни ресурси, финансови стимули, професионални контакти и силни приятелства. Невяна Теодосиева сподели за работата си в училище, работа, която я променя и развива и с която вдъхва увереност на своите ученици:


 "Бях назначена в село Хърлец, което е на около 70 км от Враца, преподавах по български език и литература на ученици от 5 до 8 клас. Беше трудно, беше много трудно. Трябваше да пречупя себе си. Децата бяха силно демотивирани. Това, с което се гордея, че за тези две години успяха да повярват в себе си, да ги накарам да мислят за себе си, да ги накарам да мислят за бъдещето си, да си поставят цел, макар и малка. Това, което ме радва, е тази вяра, която имат....Научих много неща за себе си...Нищо не е лесно, всяко нещо трябва да се спечели и трябва да си честен, за да ти отвръщат и те по същия начин ...И аз повярвах много повече на себе си.."
 
Програмата "Заедно в час" продължава да набира кандидати за учители от областите Враца и Монтана. Кандидатстването за настоящата година продължава до 10 февруари на сайта zaednovchas.bg.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05

Център "Свободата да съм" във Видин организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември.  Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..

публикувано на 05.11.24 в 15:00

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00