Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Антоновден между чука и наковалнята

2
Снимка: Радио Видин

Днес, на Антоновден, както и на следващия Атанасовден,  празнуват ковачите и ножарите.  Двамата са смятани за братя и са представени като ковачи. Все по-малко са хората у нас, които наследяват този занаят. Петър Иванов от  монтанското село Дъбова махала казва, че е единственият в Северозапада. Според него, за да не изчезнат, ковачеството, както и останалите традиционни занаяти, трябва да се изучават като извънкласни форми в училище. За Петър Иванов занаятът е потомствен:

"Доста малък бях, когато съм влязъл в ковачницата. Дядо ми е ковач, неговият баща е ковач. Наследствен е занаятът."

Най-важното за усвояването на занаята е желанието, но не е достатъчно:

"Винаги има детайли, които да ти идват отвътре, трябва да си закърмен с това нещо."

В работилницата на Петър Иванов най-тежкият чук е три килограма и половина. Тъй като не успял да си намери помощник, се принудил да добави и още един-механичен чук, но само със сила ковано желязо не се получава:

"При никакъв случай със сила няма да стане. Има си техника, която тя се усвоява с течение на времето."  

Казва, че този занаят е също е и изкуство:

"При арт- изпълнението вече е непредсказуемо. Там са по- раздвижени нещата."

Според Петър Иванов естествените материали внасят повече уют в дома:

"Това е козметиката на къщата. Дървото и желязото, те винаги са вървели ръка за ръка."

Убеден е че направеното у нас е най-доброто:

"Българското, ръчната изработка си е най-доброто, няма по-хубаво нещо. На пазара има китайски, турски елементи, но не се знае от каква сплав са."

Няма притеснения за изработката на предметите и орнаментите, но в житейски ситуации му се е случвало да е между чука и наковалнята:

"Винаги има такива моменти, примерно пазиш се да не закъсняваш с поръчките, най-вече е това. Отговорност  трябва да има с тия неща, да се спазват поръчките. Казваш тая дата, тая дата."

Поръчките при Петър са за година напред, но така и не намерил време да се захване със своята:

"На съпругата ми да направя портала и оградата."

Казва, че за да се запази занаятът, с него трябва да се започне още  от училище:

"Би трябвало в училищата да има кръжоци и децата да се насърчават, кой на какъвто занаят иска."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05