Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три акта са съставени на родители за неспазване на имунизационния календар

Нови моменти в имунизационния календар

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Имунизационният календар непрекъснато търпи промени, за да се осигурят най-съвременните ваксини и ваксинопрофилактиката да бъде на едно добро ниво. Това каза в "Направление здраве" д-р Пепа Цветанова, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в Регионална здравна инспекция Видин, по повод новите моменти в Наредбата за имунизациите и имунизационния календар, които са в сила от 1 януари:

 

"Отпада реимунизацията с БЦЖ на 11-годишна възраст. Тоест отпада правенето на проба манту, след която евентуално при отрицателна проба се прави реимунизация. Намаляват се приемите на ваксината срещу пневмококови инфекции. До момента приемите бяха общо четири, за родените от 1 януари 2020 приемите ще бъдат вече два. На 12-годишна възраст освен двете реимунизации срещу тетанус и дифтерия се добавя във ваксината и коклюшна компонента, тоест ще има реимунизация и срещу коклюш."


Снимка: Радио Видин
Д-р Цветанова обясни, че към промяна на имунизационния календар се присъства след анализ на заболеваемостта:



"Когато се правят промени в имунизационния календар, когато се включват нови ваксини, когато се променят приемите или пък антигените, които са включени във ваксините, това е при направени анализи въз основа на епидемиологичните показатели за заболеваемостта от ваксинопредотвратими заболявания в България и по света. В България от 2010 година се прилага ваксина срещу пневмококови инфекции, включена в задължителния календар, и е установено, че защитата при приложени три приема и два приема е една и съща. Ето защо от 1 януари ще има един прием по-малко на ваксина срещу пневмококови инфекции. По отношение на отпадането на пробата манту и евентуалното реимунизиране на 11-годишните, за последните 10 години статистиката сочи, че заболеваемостта от туберкулоза е снижена два пъти и се наблюдава тенденция за по-нататъшно снижение на заболеваемостта.
По отношение на коклюшната компонента, която се въвежда при 12-годишните, се наблюдава едно нарастване на заболеваемостта от коклюш и то в по-голямата възрастова група. Включването на коклюшната компонента ще доведе до едно намаление на заболеваемостта и сред 15, 18, 25-годишните, защото при тях се наблюдава напоследък коклюш. Овен това ще защити лицата, които не са имунизирани, например новородените, при които много тежко протича, също така и други лица, които не могат да бъдат имунизирани, и се очаква заболеваемостта от коклюш да намалее."



Ваксината срещу варицела е включена като препоръчителна имунизация. Това означава, че решението за поставянето й
е на родителите, под контрола и по препоръка на общопрактикуващите лекари, обясни д-р Цветанова:



"През няколко години се наблюдава цикличност на това заболяване и в момента сме в един такъв подем. Трицифрено число е броят на заболелите от есента, около 300 са, боледуват деца, най-вече от детските градини и началните училищни класове. Не винаги заболяването протича леко, в много от случаите прочита и тежко, с много висока температура, с интоксикация. Така че, след навършване на 12-месечна възраст защо да не се постави ваксината. Но пак казвам- засега е само препоръчителна и трябва да се закупи от родителите. В някои държави ваксината е включена като задължителна, като понякога е самостоятелна. В други случаи е включена в състава на ваксината срещу морбили, паротит и рубеола като четвърти компоненти. Различно е в различните държави." 



Три акта са съставени за неспазване на имунизационния календар за 2019 година на родители от Видинска област. В повечето случаи се касае за нехайство, обясни д-р Пепа Цветанова. По думите й, до административната мярка се прибягва рядко, най-вече в рисковите за децата случаи.

 

Възрастните подценяват реимунизациите и обхватът им не е много голям, сочат още данните на Регионалната здравна инспекция. След 25-тата си година всеки подлежи на реимунизация срещу тетанус и дифтерия, която се прави през 10 години.

Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04