Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три акта са съставени на родители за неспазване на имунизационния календар

Нови моменти в имунизационния календар

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Имунизационният календар непрекъснато търпи промени, за да се осигурят най-съвременните ваксини и ваксинопрофилактиката да бъде на едно добро ниво. Това каза в "Направление здраве" д-р Пепа Цветанова, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в Регионална здравна инспекция Видин, по повод новите моменти в Наредбата за имунизациите и имунизационния календар, които са в сила от 1 януари:

 

"Отпада реимунизацията с БЦЖ на 11-годишна възраст. Тоест отпада правенето на проба манту, след която евентуално при отрицателна проба се прави реимунизация. Намаляват се приемите на ваксината срещу пневмококови инфекции. До момента приемите бяха общо четири, за родените от 1 януари 2020 приемите ще бъдат вече два. На 12-годишна възраст освен двете реимунизации срещу тетанус и дифтерия се добавя във ваксината и коклюшна компонента, тоест ще има реимунизация и срещу коклюш."


Снимка: Радио Видин
Д-р Цветанова обясни, че към промяна на имунизационния календар се присъства след анализ на заболеваемостта:



"Когато се правят промени в имунизационния календар, когато се включват нови ваксини, когато се променят приемите или пък антигените, които са включени във ваксините, това е при направени анализи въз основа на епидемиологичните показатели за заболеваемостта от ваксинопредотвратими заболявания в България и по света. В България от 2010 година се прилага ваксина срещу пневмококови инфекции, включена в задължителния календар, и е установено, че защитата при приложени три приема и два приема е една и съща. Ето защо от 1 януари ще има един прием по-малко на ваксина срещу пневмококови инфекции. По отношение на отпадането на пробата манту и евентуалното реимунизиране на 11-годишните, за последните 10 години статистиката сочи, че заболеваемостта от туберкулоза е снижена два пъти и се наблюдава тенденция за по-нататъшно снижение на заболеваемостта.
По отношение на коклюшната компонента, която се въвежда при 12-годишните, се наблюдава едно нарастване на заболеваемостта от коклюш и то в по-голямата възрастова група. Включването на коклюшната компонента ще доведе до едно намаление на заболеваемостта и сред 15, 18, 25-годишните, защото при тях се наблюдава напоследък коклюш. Овен това ще защити лицата, които не са имунизирани, например новородените, при които много тежко протича, също така и други лица, които не могат да бъдат имунизирани, и се очаква заболеваемостта от коклюш да намалее."



Ваксината срещу варицела е включена като препоръчителна имунизация. Това означава, че решението за поставянето й
е на родителите, под контрола и по препоръка на общопрактикуващите лекари, обясни д-р Цветанова:



"През няколко години се наблюдава цикличност на това заболяване и в момента сме в един такъв подем. Трицифрено число е броят на заболелите от есента, около 300 са, боледуват деца, най-вече от детските градини и началните училищни класове. Не винаги заболяването протича леко, в много от случаите прочита и тежко, с много висока температура, с интоксикация. Така че, след навършване на 12-месечна възраст защо да не се постави ваксината. Но пак казвам- засега е само препоръчителна и трябва да се закупи от родителите. В някои държави ваксината е включена като задължителна, като понякога е самостоятелна. В други случаи е включена в състава на ваксината срещу морбили, паротит и рубеола като четвърти компоненти. Различно е в различните държави." 



Три акта са съставени за неспазване на имунизационния календар за 2019 година на родители от Видинска област. В повечето случаи се касае за нехайство, обясни д-р Пепа Цветанова. По думите й, до административната мярка се прибягва рядко, най-вече в рисковите за децата случаи.

 

Възрастните подценяват реимунизациите и обхватът им не е много голям, сочат още данните на Регионалната здравна инспекция. След 25-тата си година всеки подлежи на реимунизация срещу тетанус и дифтерия, която се прави през 10 години.

Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18