Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ползотворна година отчитат самодейците от Иново

2
Снимка: Радио ВИДИН

Село Иново е на 5 километра от Видин, предпочитано- и от хора, които се радват на старините си, и от семейства с деца. За развлечение на най-младите местното читалище работи активно с подрастващите. Преди няколко години в читалището са сформирани два ансамбъла - детски- "Живи въгленчета" и за възрастни - "Стар мерак". Те са тези, които участват в инициативи и чествания, които пазят българските традиции в региона и ги представят пред външния свят. 

Читалище "Св. Паисий Хилендарски" село Иново е основано през далечната 1926 година, и оттогава е основен пазител на българските традиции в региона. Днес самодейците от читалището имат многобройни участия, купи и медали. Секретарят на читалището Анелия Младенова прави равносметка за изминалата година:

"2019 година за нашето читалище беше изключително ползотворна. Двата състава, които имаме, представиха достойно селото ни на регионални, местни, международни фестивали. Освен това читалището развива и библиотечна дейност. Тази година запознахме децата с дейността на Петя Дубарова, четохме стихове, всички деца се докоснаха до творчеството на свой връстник, защото както всички знаем, тя почина млада - на 18 години, но остави след себе си голямо, богато творчество... Освен това читалището винаги е било в центъра на това, което се случва в селото. Осветихме и участвахме в откриването на нов паметник, от тук нататък на 3-ти март ще почитаме не само паметта на румънските войни, а и на наши иновчани."

В селото ежегодно се провежда фолклорен фестивал "Хоп, троп на хорото", който събира самодейци от целия Северозападен край на България - и не само. Хора и песни се вият на площада на селото. След миналогодишното издание и след всички усмивки, които децата предизвикват в публиката, идва ред и на едно тяхно желание - да имат сцена, на която да играят. И така в село Иново започва дарителска кампания с цел събиране на средства за изграждане на външна сцена. Друго е чувството, повярвайте ми, друго е да играем навън, не в салона на читалището, хубава идея имат децата, допълва Анелия Младенова:

"От децата изникна тази идея. Сцената искаме да се използва за всички мероприятия, които са си местни, времето, когато позволява, защото емоцията е много по-голяма. Започнахме кампания за събиране на средства, досега имаме събрани около 300 лева, което е много малко, но продължаваме, надяваме се да съберем поне пари за необходимите материали, а в селото има майстори, които ще ни помогнат. Читалището също ще се опита да отпусне средства, за да подпомогнем тази кампания. В библиотеката има кутия, в която може да се дарява, а винаги, когато имаме някакво събитие, изнасяме тази кутия, за да помогнат хората. Сега плануваме да поставим кутии и в магазините в селото, за да е по-голям шансът да реализираме това желание на децата."

Автентични хора са подготвили самодейците за публиката си и през 2020 година, която  очакват да е пълна с нови възможности: 

"Надяваме се 2020 година да е по- ползотворна и от предишната, вече имаме много планирани участия и събития. Ще започна с това, че през следващия месец на 19 февруари организираме изложба, посветена на Васил Левски, което се превърна в една традиция за нашето читалище, след което планираме да направим още една изложба, за да си спомним за наистина добрите тенисисти от селото, защото Иново е могло да се гордее с тях. Пропуснах 14 февруари, когато отбелязваме Трифон Зарезан, режем лозето на младия Трифон, пие се вино, има музика и веселие. На 1-ви март по традиция посещаваме МБАЛ "Света Петка", където в родилното отделение даряваме на всеки, когото видим, мартеница изработена от нашите самодейци.... Читалището нямаше да съществува без тях, аз искам да им кажа, че много ги обичам и благодаря за всичко, което правят."
Всяко село има собствена традиция, песен и танц, а когато това се предава и на младите, никога няма да бъде забравено. Точно за това се грижи читалището- помага на възрастните да си спомнят, а на младите да научат народните обичаи, песни и танци. И се грижи традициите да бъдат вечно живи. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01