Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Селфито- начин на употреба


Едва ли има човек, който има смартфон и не си е правил "селфи". На пръв поглед това е безобидно действие, но всички знаем, че някои от нас прекаляват със самоснимането. Социални мрежи са използвани от младите хора за самоизява и да покажат себе си. А защо точно със селфи? 

Със селфито показваме най-доброто от себе си, каза за Радио ВИДИН Велислава Цанкова психолог към Общински съвет по наркотичните вещества в град Видин.


"Ако някой ни снима ние рискуваме да се качи снимка, която не одобряваме. Но когато ние правим снимки, тогава може да изберем тази, която ни показва в най-добра светлина. Това предизвиква една борба за харесвания и всъщност, колкото повече харесвания се наберат, толкова повече продължават да си го правят. Не случайно в САЩ селфито е признато за психическо заболяване. Всички си правим селфита- и възрастни, и деца, и подрастващи. Проблем става, когато това се превърне в основна цел, да се направи най-добрата снимка. Тази оценка и самооценка, която получаваме от селфито не е реална. Защото селфито крие неща от нашите недостатъци. Хубаво е да ползваме социалните мрежи, но за да демонстрираме някакви личностни изяви."


Чрез селфито ние се изявяваме в интернет пространството и търсим одобрение и харесване. А всъщност по-важното е какво послание носи самото селфи, да показва важен значим проблем или да се снимаме сред природата, тогава може да съберем дори повече лайкове, коментира Боряна Ангелова психолог към Съвета по наркотичните вещества:


"Получава се разминаване, как изглеждам в действителност и как изглеждам пред останалите. Важното е да помогнем на тинейджърите да намерят себе си. Тъй като те са във възраст, в която нямат изградена самооценка. Не знаят кои са техните значими качества, как да ги развиват, с какво да са полезни на обществото. Все повече платформи приканват да бъдем естествени, като това да се снимаме без грим. Което е обратно на това, че трябва да сме перфектни в очите на другите."


Явлението със селфитата е доста мащабно. Според изследване 30% от снимките на младите са именно селфита, това каза Мартин Личков психолог към Съвета по наркотичните вещества:


"Чисто психологиески селфито е начин на изразяване и търсене на одобрение от другите. Това е като рекламата и подсъзнателно се прави. Където и да идем, правим селфи, младите се надпреварват, в това число влизат и опасни места. Качват се на опасни места. Целта е снимката да е рискова и опасна. Първото селфи, което е направено, е било преди 2000г. То е направено от възрастен човек. Все пак няма възрастово ограничение. Но въпроса е кой го прави по-често. Възрастните все пак имат доста неща за вършене."


Селфито е модерна зависимост. Проучване на британски учени показва, че селфито намалява интелекта и води до сериозни деформация в личността. Това разкри Силвия Иванова социолог към Общински съвет по наркотичните вещества в град Видин.

"Важно е да се говори за селфитата. Без интернет не бихме имали социални мрежи и селфитата биха били без значение. Технологиите се развиват всеки изминал ден. Он-лайн пространството е все по-необятно и вече предлага цял един нов свят от удобства и възможности от които много от нас не могат да се откъснат. Социалните мрежи са превзели огромна част от нашето свободно време и комуникацията се пренася от истинският живот към мрежата. Всичко това води до появата до нови зависимости. Такива, за които не сме подозирали и които са много по-опасни отколкото изглеждат. Понеже съм социолог, се интересувам от проучвания и те показват, че при тези модерни зависимости, към които са и селфитата, в мозъка се случват подобни процеси, както и към употребата на наркотици. Непрекъснатите натрапчиви мисли за едно следващо селфи, което да бъде качено в мрежата е постоянно в мислите ни. Това е един сигнал, че сме пристрастени към селфитата." 


Не всички млади хора във Видин обичат да си правят селфи:


"Не се снимам като цяло. Не обичам, не съм фотогеничен... Не се снимам не харесвам, не мисля, че хората правят нещо лошо, зависи каква е снимката. Те искат просто да привлекат внимание към себе си, да станат по-популярни в социалните мрежи... Всеки се снима, но не толкова често, публикувам ги... Правя си селфи само с момичета, защото те ме карат. По-забавно е с тях. Ние момчетата не ни е любимото... Станало е модерно, особено при младите. Някои обаче се пристрастяват. Научаваме и за смъртни случаи на деца на опасни места, което е страшно. Иначе като цяло нищо лошо... Селфи с детето да, но мен не се снимам. После остава за спомен селфито."


Селфито може и да не проблем ако го правим по-рядко. Но все пак трябва да се има предвид, че както с всичко, с което се прекалява, така и селфито  може да не е толкова безобидно. Например в САЩ, американската психиатрична асоциация официално потвърди, че постоянното снимане на себе си е психично разстройство, наречено "селфитис".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Откриха първия млекомат във Видин

От днес във Видин всеки, който пожелае, може да си закупи прясно овче мляко по всяко време на денонощието. В града  заработи първият млекомат.   Това е вендинг автомат, който позволява срещу монети да получиш  сурово прясно мляко. Обикновено има охлаждаща система, автоматична промивка и дозиране. По информация на БАБХ, официално..

публикувано на 14.07.25 в 16:45

Как да възпитаме децата си да приемат различията?

Всяко дете има право да бъде прието, обичано и разбрано такова, каквото е. Децата със специални образователни потребности, често срещат трудности не само в ученето, но и в общуването и създаването на социални контакти. Именно затова е важно още от най-ранна възраст да учим всички деца на съпричастност, толерантност и уважение към различията...

публикувано на 14.07.25 в 16:30

Навършват се 190 години от рождението на Илия Цанов

На 15-ти юли се навършват 190 години от рождението на Илия Цанов . Роден през 1835 година във Видин , в семейството му има общо шест деца. Майка му Екатерина (Тинка) Шишманова е дъщеря на Емануил Шишманов - богат видински търговец, а баща му е Хаджи Томаки Хаджииванов, също богат търговец, посредник между раята и османската власт, борец за..

публикувано на 14.07.25 в 16:20

Непълнолетен на работа- какви са условията?

През летните месеци  много ученици искат да започнат работа, за да да са полезни, да натрупат опит или да изкарат собствени средства. Но за да работи непълнолетно лице в България, са необходими специални разрешения и трябва да се спазват определени условия. Основните изисквания разясни Надежда Симеонова , директор на Дирекция "Инспекция по труда"..

публикувано на 14.07.25 в 12:32
Комисар Стилиян Пешев, директор на Регионалната дирекция

Комисар Стилиян Пешев: "Най-честите причинители на пожарите през лятото сме ние - хората!"

В пика на летните горещини опасността от пожари в гори и земеделски земи нараства значително. В област Видин вече се регистрират инциденти.  Кои райони са най-застрашени, каква е актуалната обстановка и какво трябва да знаят хората, за да се предпазят от огнената стихия – часове след поредния мащабен пожар в "Цветовете на деня" гостува комисар..

публикувано на 14.07.25 в 10:32

В "Музикална зона": Лучо Дала – Италианската музикална икона с вечен глас

  Добре дошли в нашето специално музикално пътешествие из творчеството на Лучо Дала – един от най-великите италиански певци, композитори и музиканти на ХХ век! С характерния си глас, нежна чувствителност и необичаен стил, Лучо Дала съчетаваше поп, джаз и класическа италианска песен в незабравими мелодии, които докосват сърцата на милиони хора по..

публикувано на 14.07.25 в 09:00

"Неделник" от 13 юли 2025 година

Педстои едно интересно събитие, което организират приятелите ми от село Остров . На 2 август ще се проведе 11- то издание на "Фестивал на рибата и рибаря в село Остров-Година на амура 2025" . Повече за фестивала ще научите от Анелия Бенкина , секретар на читалище "Развитие-1903" в селото. Наскоро ни напусна писателят Петър Доневски -..

публикувано на 13.07.25 в 13:23