Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Модернизация на фермите, подобряване на генофонда и уедряване- за спасяване на млечното говедовъдство

Снимка: Радио ВИДИН


Има ли криза в млечното говедовъдство? След като в миналия брой на "Земята, която ни храни" очертахме проблемите и перспективите в биволовъдния сектор, днес фокусът е млечното говедовъдство. Темата коментираме с изпълнителният директор на Националния съюз на говедовъдите в България Михаил Михайлов: 

"Определено има криза. Тя се дължи на няколко неща- работата, тежкият физически труд в една млечна ферма, липсата на умения да се посрещнат новите предизвикателства- това през годините води до фалити на малки кравеферми... Загубихме много време, от 2006 се вземат субсидии, явно е че са били неправилно управлявани... Нямаме готовност за новото време. Една ферма, в която се отглеждат под 100 крави, започва да става нерентабилна. Според статистиката има над 8 % увеличение на фермите, които отглеждат над 100 крави. По същия начин се развиват нещата и в овцевъдството- това показва, че самите животновъди чувстват, че с по-малък брой животни трябва да фалират...Според анализите, ако отглеждаш 20 крави и искаш да си на повърхността, трябва да получаваш 7 тона мляко, но да работи само семейството- това е трудно ..."

Сред проблемите в сектора е и ниската млечност на животните, което се дължи на неспазване от някои изисквания при отглеждане на животните, не е без значение и генетиката в сектора.

"Вероятно в сектор мляко ще копираме  гръцкия модел- в момента имаме около 245 000 млечни крави, а млечността е ниска-3975 литра. Вероятно до няколко години ще останат около 120 000, които ще дават същото мляко. Те обаче ще се отглеждат във ферми с над 100 крави, една голяма част от тях ще се доят с роботи, фуража ще се раздава с роботи, почистването ще бъде с роботи, а във фермата ще работи семейството- това е моделът.... За да се вдигне млечността, трябва да се оправи и генетиката, да се разбере кой коя порода ще гледа и да се вкарат новите методи на селекцията- селекция по генотип на женските животни. Прави се в цяла Европа от повече то 10 години. Това, с което асоциацията може да се похвали е това, че е извоювано част от семенната течност да се заплаща от държавата, а фермерите ще определят най-добрите бици...Имаме над 10 ферми, в които средната млечност от крава за лактация е над 10 тона, има роботизирани ферми, ферми с дългогодишна програма от повишаване на резултатите от селекцията..."

Намаляването броя на фермите и животните е и заради проблемите с изкупуването и ниската цена на млякото, затова според Михаил Михайлов решението е анализи на сектора в посока борба за справедливи цени. Налице е и не съвсем адекватната ветеринарна помощ. Инвестиции и модернизиране на фермите, което ще реши и проблема с работната ръка и уедряване са единствения път за оцеляване на сектора. През следващите години обаче, фермерите ще бъдат изправени и пред ново предизвикателство- борбата на природозащитниците и веганите за намаляване на животновъдството като един от основните замърсители на околната среда. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45